Dolomitový důl ve Velké Chuchli

Dolomitový důl Velká Chuchle
Chybí zde svobodný obrázek
Základní údaje
Typ dílahlubinný důl
Těžbadolomit
Poloha
StátČeskoČesko Česko
KrajHlavní město Praha
ObecVelká Chuchle
Souřadnice
Provozní údaje
Období těžby1912-1964
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dolomitový důl ve Velké Chuchli je zrušený důl v západní části obce, který se nacházel severně od Pacoldovy vápenky při silnici z Velké Chuchle do Slivence.

Historie

V bývalém dolomitovém lomu vlastněném od roku 1912 Pražskou železářskou společností byl ve 20. letech 20. století založen hlubinný důl pro těžbu krystalických vápenců, které se jako struskotvorná přísada přidávaly v kladenské huti do nučických a chrustenických železných rud. V dole se těžilo v šesti těžebních patrech, na povrchu propojených takzvanou svážnou. Svážna byla obsluhována vzduchovým vrátkem zabudovaným v nejvyšším patře.

Po ukončení těžby roku 1964 přestavěl nový vlastník nejnižší patro u silnice na sklad trhavin. V dole a na jeho povrchu zůstala některá technologická zařízení. Protože byla část z nich rozkradena (například vybavení kompresorovny, rozvodny a dílen), rozhodlo se o přemístění unikátního těžního vrátku a vzdušníků do skanzenu Solvayovy lomy.[1]

Odkazy

Reference

  1. Vladislav Konvička: Pacoldova vápenka a dolomitový důl v Praze - Velké Chuchli. In: Technické památky. 2010. podzemi.solvayovylomy.cz. [cit. 2018-11-23] Dostupné online.

Literatura

  • HROMÁDKA, Tomáš a VYSLOUŽILOVÁ, Markéta, ed. Malá a Velká Chuchle. Praha: Maroli, 2010. 117 s., [8] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-86453-28-6. S. 55-56.
  • RŮŽIČKA, Václav. Dolomitový důl u Slivence a jeho okolí = Dolomite mine at Slivenec and surrounding ...: Několik poznámek ke stratigrafii a tektonice staršího palaeozoika mezi Velkou Chuchlí a Slivencem. Praha: Přírodověd. fakulta, 1925]. 13, 1 s. Spisy, vyd. přírodověd. fakultou Karlovy univ.; 30. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“