Dominikánský klášter (Znojmo)

Klášter dominikánů ve Znojmě
Znojemský klášter dominikánů
Znojemský klášter dominikánů
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
MístoZnojmo
Souřadnice
Základní informace
ŘádŘád bratří kazatelů
Založení1222
Znak
Odkazy
Kód památky32446/7-6944 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Znojemský klášter dominikánů s kostelem Nalezení svatého Kříže, je klášterní budova bývalého konventu řádu bratří kazatelů v jihomoravském Znojmě.

Dominikáni zde působili do roku 2014, kdy svoji činnost dočasně přerušili. Znojemská klášter dominikánů je však dál v distanční správě řádu.[1]

Historie

Historická veduta znojemského kláštera dominikánů s kostelem.
(c) Jan Polák, CC BY-SA 3.0
Klášter a kostel Nalezení svatého Kříže ze znojemské radniční věže

Znojemský dominikánský klášter byl podle pověsti založen krátce před rokem 1222 králem Přemyslem Otakarem I. na radu sv. Hyacinta Odřivouse. Tomu však odporuje fakt, že nejstarší klášter dominikánů na Moravě byl založen v Olomouci nejdříve v roce 1230. První písemná zmínka o znojemském klášteře pochází z roku 1243.[2]

Výstavba kláštera na východním okraji městského centra byla dokončena až v roce 1250, již od počátku však byl nový klášter dobře vybaven. Klášterní kostel Nalezení sv. Kříže brzy dosáhl vysokého ohlasu coby oblíbené poutní místo, což ještě zvýšilo rozkvět kláštera.

V roce 1400 požár zničil klášter včetně archivu se všemi vlastnickými listinami, proto je také raná historie kláštera nejasná. Znojemští dominikáni se z této rány rychle vzpamatovali. Požár, který vypukl v obecním pivovaru, opět zničil klášter. Počátek reformace způsobil řádu další problémy, takže nakonec byli ve Znojmě jen tři kněží.

V roce 1619 byl přestavěný kostel protestanty přeměněn na vězení pro asi 300 vězňů a řeholníci byli z kláštera vyhnáni. Až po bitvě na Bílé hoře 8. srpna. 16. listopadu 1620 se mohla vrátit do těžce poničeného kláštera.

Klášterní kostel Nalezení svatého Kříže

22. května 1645 Znojmo obsadili Švédové a plány na prostornou novou klášterní budovu z roku 1636 se nepodařilo uskutečnit. V důsledku toho se dominikáni ve Znojmě dostal do ekonomických potíží a finančně musel pomoci císař Ferdinand III.

V letech 1655 až 1666 byl kostel přestavěn. Slavnostně jej otevřel až v roce 1677 olomoucký pomocný biskup Jan Josef Breuner. Samotný klášter byl podle nápisu dokončen v roce 1728. Pro nedostatek peněžních prostředků však po dostavbě západního křídla podle plánů architekta Franze Rittera de Roetiers musela být další plánovaná barokní přestavba zastavena.

Další škody klášter utrpěl v době pruského obléhání v letech 1742 a 1866 a poté v roce 1809 během napoleonských válek. Za první světové války zde sídlila nemocnice.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 došlo k likvidaci kláštera v Tvořihrázi a v roce 1950 byl komunistickou vládou zrušen rovněž znojemský dominikánský klášter a následně využíván pro účely lidové armády.[2]

Po sametové revoluci byl obnoven a sloužl původnímu účelu.

Klášterní knihovna

První zmínka o knihovně zdejšího kláštera pocházejí z roku 1550, avšak již o pět let později vyhořela. V důsledku toho a následného obsazení kláštera protestanty byl knihovní fond zničen v blíže neznámém rozsahu. Většina shromážděných předmětů jsou tedy dary, pozůstalosti a nákupy z pozdější doby.

Dobu rušení klášterů za císaře Josefa II. dominikáni využili i k rozšíření své knihovny. Byly získány knihy z fondů znojemských klášterů jezuitů a františkánů a kláštera v Louce.

Kolem roku 1900 byla knihovna přestavěna a do knihovny se dostala i moderní literatura.

Po zrušení dominikánského kláštera v roce 1950 přešla knihovna se zhruba 13 000 svazky pod správu Univerzitní knihovny Brno. Asi 6000 historicky cenných svazků bylo narychlo vytříděno a převezeno do depozitáře u Brna.[2] Místo uložení zbývajících knih není známo.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Znaimer Dominikanerkloster na německé Wikipedii.

  1. Dominikáni dočasně opouštějí Znojmo [online]. dominikani-znojmo.cz [cit. 2014-09-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-03-23. 
  2. a b c Handbuch der historischen Buchbestände: Dominikanerkloster Znaim

Literatura

  • Anton Hübner, Viktor Hübner, Michael Netoliczka: Denkwürdigkeiten der königl. Stadt Znaim. Nach den hinterlassenen Manuskripten des k.k. pens. Bezirkshauptmannes Herrn Anton Hübner, herausgegeben von Viktor Hübner und Michael Netoliczka. VIII. Lieferung
  • Dokoupil, Vladislav: Soupisy prvotisků, spravovaných Universitní knihovnou v Brně. 7. Klášterní knihovna dominikánů a kapucínů ve Znojmě. Brno 1957
  • Dokoupil, Vladislav; Vobr, Jaroslav: Catalogus librorum saec. XVI typis impressorum, qui in bibliothecis Conventus Ord. Praed. Znoimae, Conventus Fr. Min. Ord. S. Franc. Capuccinorum Znoimae, Praepositurae Ord. Crucigarorurm c. r. st. in Monte S. Hippolyti prope Znoimam et Collegii Scholarum Piarum Nicolspburgi asservantur. Brno 1972

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Coat of Arms of the Dominican Order.png
Autor: Rushton2010, Licence: CC BY-SA 3.0
Incorporates Cross-Flory-Heraldry.svg and Old_French_Escutcheon.svg
Klášter dominikánů ve Znojmě.jpg
Klášter na historické vedutě - pohled od jihozápadu
Znojmo klášter dominikánů 4.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Znojmo, dominikánský klášter a kostel svatého Kříže
Znojmo kostel svatého Kříže 5.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Znojmo, dominikánský klášter a kostel svatého Kříže
Znojmo, radniční věž, výhled (01).jpg
(c) Jan Polák, CC BY-SA 3.0
Výhled ze znojemské radniční věže (výhled na kostel Nalezení svatého Kříže).