Don Juan

Giovanni Matteo De Candia jako Don Giovanni ve stejnojmenné opeře od Wolfganga Amadea Mozarta, portrét neznámého malíře z roku 1850

Don Juan (čti „Don Chuan“, italsky Don Giovanni) je fiktivní divadelní, filmová a literární postava volnomyšlenkáře a sukničkáře, která byla od 1. poloviny 17. století zpracována mnoha různými autory v mnoha různých podobách. Zároveň se jedná o výraz označující promiskuitní nebo v některých případech i hypersexuální jedince.

První zaznamenaným uměleckým dílem s Donem Juanem je divadelní hra španělského dramatika Tirso de Moliny, uvedená okolo roku 1630, Sevillský svůdce a kamenný host (španělsky El burlador de Sevilla y convidado de piedra). Z mnoha dalších divadelních adaptací je nejznámější Molièrův Don Juan z roku 1665 a opera Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta na libreto Lorenza Da Ponte.

Archetyp svůdce použili ve své tvorbě například i Thomas Corneille, Alexandr Sergejevič Puškin, Søren Kierkegaard, George Bernard Shaw či Albert Camus.

Moderní verzi tohoto tématu představují romány Juan v Americe a Juan v Číně (Eric Linklater).

Literatura

Opera

Audiovizuální díla

Film

  • Don Juan (film, 1913), nizozemský němý film z roku 1913
  • Don Juan (film, 1926), americký němý film z roku 1926
  • Don Juan DeMarco, americká filmová komedie z roku 1995
  • Don Juan (film, 1998), koprodukční španělsko-německo-francouzský film z roku 1998

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Don Juan na anglické Wikipedii.

  1. Don Ottavio erinnert sich. Unterhaltungen über die richtige Musik.. München: Dt. Taschenbuch-Verlag, 1997. 238 s. Dostupné online. ISBN 3-423-12362-1. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Giovanni mario.JPG
Portrait of Italian opera singer Giovanni Mario (1810-1883) as Don Giovanni in "Don Giovanni" by Mozart