Donjon
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/P%C5%99imda_-_n%C3%A1dvo%C5%99%C3%AD.jpg/220px-P%C5%99imda_-_n%C3%A1dvo%C5%99%C3%AD.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f7/Trim_Castle_%281130304768%29.jpg/220px-Trim_Castle_%281130304768%29.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d4/Castillo_de_Pe%C3%B1afiel_%28Valladolid%29._Torre_del_Homenaje.jpg/220px-Castillo_de_Pe%C3%B1afiel_%28Valladolid%29._Torre_del_Homenaje.jpg)
Donjon či donžon je věž převážně čtvercového nebo obdélníkového půdorysu. Objevují se však (v Česku výjimečně) také donjony polygonálního nebo kruhového půdorysu. Kruhové donjony lze spatřit například na hradě Restormel v Cornwallu, ve Francii v Gisorsu, Étampes nebo Rouenu, v Čechách pak na Křivoklátě.[1] Šlo o věže obytné, ale v případě potřeby mohly sloužit i jako věže útočištní. Donjony se v Českých zemích objevovaly od počátku hradního stavitelství a často se vyskytovaly jako součásti tvrzí. Věž, která sloužila pouze k obraně hradu, se nazývá bergfrit.
Donjon označuje také typ francouzského románského hradu. Obytná věž či palác hranolového tvaru je na nárožích, případně na stěnách, zesílen plnými věžicemi oblého tvaru. V Čechách bylo tohoto typu užito při stavbě románského biskupského hradu v Roudnice nad Labem.[2][3]
Původ názvu
Výraz donjon, též dungeon, dongun, doignon, dangon, případně dunjo, dungeo, domniono či domnio, je galorománského původu a je odvozen od latinského slova dominus (pán). Kořeny výrazu mohou být též ve franském slově dungjo podobného významu. Z tohoto výrazu vzniklo v angličtině dungeon, které má však význam zúžený na „hladomorna“.
Donjony českých hradů
Typický hrad základní donjonové dispozice, který se v Čechách stavěl v průběhu 13. a 14. století, byl tvořený právě obytnou věží obehnanou hradbou, do které mohl být vložen vstupní objekt. Ostatní zástavba měla jen pomocný charakter. Půdorys některých donjonů dosahoval až 14 × 17,5 m (Vítkův kámen) nebo 16 × 16 m (Pajrek). V rozvinuté podobě mohly stát v hradním jádře kromě donjonu další obytné a pomocné stavby (Křečov). Výjimečně se objevují hrady tvořené pouze donjonem (Kunžvart).[4]
Typickými ukázkami hradů donjonové dispozice jsou v českém prostředí románská Přimda, raně gotická Hlízová věž na Zvíkově a z vrcholné gotiky např. Kost nebo Karlštejn.
Reference
- ↑ DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Křivoklát, s. 302.
- ↑ Heslo donjon na soupispamatek.cz
- ↑ Herout, Jaroslav: Staletí kolem nás. Praha, Panorama 1981. S. 33, II/2
- ↑ Durdík, Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, str. 118
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu donjon na Wikimedia Commons
Encyklopedické heslo Donjon v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
- Věže typu bergfrit a donjon
Média použitá na této stránce
Autor: Jose Luis Filpo Cabana, Licence: CC BY 3.0
Torre del Homenaje. Juan II de Castilla concede a Pedro Girón, o Pedro Téllez-Girón y Pacheco, o Pedro Girón Acuña Pacheco, los derechos sobre el Castillo de Peñafiel (1456)
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Autor: Michal Osmenda from Brussels, Belgium, Licence: CC BY-SA 2.0
Trim Castle