Douglas Mawson

Douglas Mawson
Narození5. května 1882
Shipley, Bradford, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Úmrtí14. října 1958 (ve věku 76 let)
Brighton, Adelaide, AustrálieAustrálie Austrálie
Alma materSydneyská univerzita
Povoláníobjevitel a geolog
ZaměstnavatelAdelaidská univerzita
OceněníZakladatelova medaile (1915)
Medaile století Davida Livingstona (1916)
Bigsby Medal (1919)
Mueller Medal (1930)
Clarkeova medaile (1936)
… více na Wikidatech
ChoťFrancisca Adriana Mawson
DětiPatricia Marietje Thomas[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Douglas Mawson (5. května 1882, Shipley14. října 1958, Brighton) byl australský cestovatel, polárník, horolezec a geolog.

Život

Narodil se v Anglii, ale jeho rodina odešla do Austrálie, když mu byly čtyři roky. Vystudoval geologii a důlní inženýrství na Univerzitě v Sydney, také u geologa Edgewortha Davida. Po studiích na univerzitě krátce učil. Roku 1903 se stal členem týmu, který měl geologicky zmapovat Nové Hebridy v Tichém oceánu. Roku 1905 začal učit na univerzitě v Adelaide, kde se nakonec stal profesorem mineralogie a geologie. Jako geolog byl průkopníkem v oblasti výzkumu uranu a dalších minerálů spojených s radioaktivitou.

Roku 1907 se připojil k antarktické expedici Ernesta Shackletona, jakožto zeměměřič. Roku 1908 spolu s Davidem Edgeworthem a ještě jedním členem výpravy jako první dobyli sopečný vrchol Mount Erebus, vysoký asi 3 780 m a pokrytý ledem. Jako první Mawson také zaznamenal posun magnetického pólu Země.

Výprava přinesla Mawsonovi velký kredit, a tak byl roku 1911 pověřen Austrálií a Novým Zélandem zorganizovat výpravu, která by prozkoumala neznámou a nezmapovanou ledovou pláň západně od magnetického pólu. Výprava však dopadla katastrofálně. Zemřeli oba Mawsonovi společníci, ocitl se sám, bez zásob, bez psů a musel pěšky urazit sto mil ve vánici do nejbližšího civilizovaného místa. V jednu chvíli mu dokonce slezla kůže z chodidel. Přesto přežil.

V roce 1914 ho britská královna povýšila do šlechtického stavu. Své antarktické zkušenosti shrnul do dvoudílné knihy The Land of the Blizzard (1915).

Navzdory neúspěchu z roku 1911 se Mawson rozhodl k další výpravě do Antarktidy roku 1929, kterou financovala krom Austrálie a Nového Zélandu i Británie. Výprava tentokrát uspěla, neboť byla již technicky vybavena a prvně masivně k průzkumu Antarktidy užila letouny. Austrálie si na základě této výpravy činí nároky na určitá území Antarktidy ("Australský sektor"), jehož hlavní základna nese Mawsonovo jméno.[2]

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Sir Douglas Mawson, 1914.jpg
Autor: Internet Archive Book Images, Licence: No restrictions
Sir Douglas Mawson, 1914. Photo by Thomson, London

Title: The American Museum journal
Identifier: americanmuseumjo15amer (find matches)
Year: c1900-(1918) (c190s)
Authors: American Museum of Natural History
Subjects: Natural history
Publisher: New York : American Museum of Natural History
Contributing Library: American Museum of Natural History Library
Digitizing Sponsor: Biodiversity Heritage Library

View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.

Text Appearing Before Image:
'
Text Appearing After Image:
on, London SIR DOUGLAS MAWSON Sir Douglas Mawson has returned from the Australasian Antarctic expedition, 1911-14, with a story of mucli accomplished for science, despite hardship and disaster His pictures, both still and mo\ang, are some of the most remarkable ever .talien in polar regions. He lectured recently in New York under the auspices of the American Geographical Society and the American Mviseum of Natural History

Note About Images

Please note that these images are extracted from scanned page images that may have been digitally enhanced for readability - coloration and appearance of these illustrations may not perfectly resemble the original work.