Dr. Watson

John Watson
Dr. Watson (vlevo) a Sherlock Holmes na ilustraci Sidneyho Pageta
Dr. Watson (vlevo) a Sherlock Holmes na ilustraci Sidneyho Pageta
První výskytStudie v šarlatové
Poslední výskytPoslední poklona Sherlocka Holmese
TvůrceSir Arthur Conan Doyle
Informace
Pohlavímuž
Povolánílékař
TitulDoktor
Manžel(ka)Mary Morstan
NárodnostSpojené království
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doktor John Watson (též dr. John Hamish Watson) je fiktivní postava vymyšlená Arthurem Conanem Doylem. Je to přítel, příležitostný spolubydlící a také životopisec detektiva Sherlocka Holmese. V knihách vystupuje dr. Watson v roli vypravěče téměř všech Holmesových příběhů (jen dva příběhy vypráví sám Holmes a další dva jsou vyprávěny ve třetí osobě). Watson a Holmes podle Doyleových povídek bydleli v letech 18811904 ve viktoriánském domě na Baker Street.

V první vydané povídce Studie v šarlatové je zmíněn Watsonův životopis. Sloužil jako vojenský lékař v Pátém northumberlandském pluku v Indii, než však do Indie dorazil, vypukla druhá afgánská válka. Po zranění byl přesunut do nemocnice v Péšávaru, kde se nakazil těžkou střevní chorobou a byl dopraven na vojenskou loď „Orontes“ a za měsíc přistál v Portsmouthu s naprosto zničeným zdravím. Usadil se v Londýně, kde se seznámil s Holmesem a stal se jeho spolubydlícím. Později si dr. Watson založil soukromou lékařskou praxi a oženil se.

Postava doktora Watsona se objevila v mnoha filmech a seriálech jako Sherlock, Sherlock: Jak prosté (kde mimochodem vystupuje v ženském provedení), atd. Ztvárnili ji například Martin Freeman, Jude Law, Edward Hardwicke, David Burke, André Morell, Nigel Bruce, Kenneth Welsh, Vitalij Solomin nebo Earle Cross.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Doktor John Watson na slovenské Wikipedii.

Související články

Média použitá na této stránce

Paget holmes.png
Sherlock Holmes (r) and Dr. John H. Watson. Illustration by Sidney Paget from the Sherlock Holmes story The Greek Interpreter, which appeared in The Strand Magazine in September, 1893. Original caption was "HOLMES PULLED OUT HIS WATCH."