Dračí zub (opevnění)

Dračí zuby u města Cáchy jako součást německé nacistické Siegfriedovy linie.

Dračí zub je protitanková překážka ve tvaru jehlanu vyrobené ze železobetonu, které byly poprvé používány během druhé světové války k obraně proti pohybu tanků a mechanizované pěchoty. Cílem bylo zpomalit postup a nasměrovat je do vražedných zón, kde by mohly být snadno zneškodněny protitankovými zbraněmi.

Hojně byly používány zejména na německé Siegfriedově linii.[1][2][3]

Druhá světová válka

Dračí zuby používalo za druhé světové války na evropském bojišti několik armád. Německý Wehrmacht je hojně využíval na západním valu (Siegfriedova linie) a Atlantickém valu. Každý zub byl vysoký typicky 90 až 120 cm.

Mezi zuby byly často kladeny pozemní miny a podél linií zubů byly postaveny další překážky, jako je ostnatý drát, který bránil pěchotě, nebo diagonálně umístěné ocelové nosníky, které dále bránily tankům. Mnohé byly položeny ve Spojeném království v letech 1940–1941 jako součást úsilí o posílení obrany země proti možné německé invazi:

Za minovými poli byly dračí zuby. Položeny byly na betonové podložce široké mezi deseti a třiceti metry, zapuštěné metr nebo dva do země (aby se zabránilo jakémukoli pokusu vložit pod ně výbušniny). Na podložce byly samotné zuby, komolé jehlany ze železobetonu asi metr vysoké v první řadě a dva metry vysoké v zadní řadě. Byly rozmístěny takovým způsobem, že tank nemohl projet. Mezi zuby byla položena minová pole, ostnatý drát a betonová střelecká stanoviště, které byly pro dělostřelectvo prakticky nedobytné a rozmístěné tak, aby Němcům poskytly možnost palby přes celou frontu. Jediný způsob, jak dobýt tato stanoviště, bylo dostat se za ně pěchotou a zaútočit na zadní vchod. Ale za první řadou bunkrů a dračích zubů byla druhá a často třetí a někdy i čtvrtá řada.[4]

Vzhledem k obrovskému počtu položených dračích zubů a jejich odolné konstrukci jich do současnosti zůstalo na místě mnoho tisíc, zejména v pozůstatcích Siegfriedovy linie.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dragon's teeth (fortification) na anglické Wikipedii.

  1. WILSON, Joe. The 761st "Black Panther" Tank Battalion in World War II. [s.l.]: McFarland, 1999. ISBN 0786406674. S. 150. 
  2. BOHNER, Roy. Baptism of Fire on the Siegfried Line [online]. [cit. 2013-02-26]. Dostupné online. 
  3. OWENS, Emiel W. Blood on German Snow: An African American Artilleryman in World War II and Beyond. [s.l.]: Texas A&M University Press, 2006. ISBN 1585445371. S. 56. 
  4. Ambrose, Stephen. The Victors: Eisenhower and his Boys — The Men of World War II. New York: Simon & Schuster, 1998. Dostupné online. ISBN 9780684856285. S. 256. 

Související články

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Dračí zub na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Batz-sur-Mer Tétraèdres de plage 2009.jpg
(c) Photo: JLPC / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Concrete tetrahedras used during World War II on the French Atlantic coast. Batz-sur-Mer, Loire-Atlantique, France.
Westwall03.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Tank obstacle of the Siegfried Line nearby Aachen in Germany.
PianDeiMortiFossato 37.JPG
Autor: Llorenzi, Licence: CC BY-SA 3.0
Pian dei morti
Dragons Teeth - Fairbourne Beach - geograph.org.uk - 1413179.jpg
(c) liz dawson, CC BY-SA 2.0
Dragons Teeth - Fairbourne Beach WW2 defences along the beach were designed to stop tanks landing.
Dragons Teeth at Waverley Abbey.JPG

Dragons teeth near to the remains of Waverly Abbey. OS reference SU867452

Photographed on 19-Mar-06.