Dračinka
Dračinka | |
---|---|
Dračinka jižní na jižním ostrově Nového Zélandu | |
Vědecká klasifikace | |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | jednoděložné (Liliopsida) |
Řád | chřestotvaré (Asparagales) |
Čeleď | chřestovité (Asparagaceae) |
Rod | dračinka (Cordyline) Comm. ex R.Br., 1810 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Dračinka (Cordyline) je rod rostlin z čeledi chřestovité. Jsou to stromy a keře s úzkými až vejčitými listy a oboupohlavnými květy v bohatých latovitých květenstvích. Plodem je kožovitá tobolka obsahující černá, lesklá semena. Rod zahrnuje 24 druhů a je rozšířen na Nové Guineji, Austrálii, Novém Zélandu, Tichomoří a Jižní Americe. Nejvíce druhů roste na Nové Guineji a v Austrálii.
Dračinky jsou pěstovány v tropech a subtropech jako okrasné rostliny. Některé méně vzrůstné druhy jsou také pěstovány v řadě kultivarů jako pokojovky. Nejčastěji se pěstuje dračinka křovitá a dračinka jižní. Dračinka křovitá má jedlé oddenky a má význam v domorodé medicíně a jako magická rostlina.
Popis
Dračinky jsou dřevnaté keře a stromy, dorůstající výšky až 10 metrů. Mají tlustý oddenek a tlusté, trochu dužnaté kořeny. Stonky mají anomální druhotné tloustnutí a zpravidla jsou řídce větvené. Listy jsou čárkovitě kopinaté až široce vejčité, přisedlé nebo na bázi s pseudořapíkem, pochvaté, nahloučené na koncích kmene a větví. Čepel je konduplikátní. Listy mají hlavní střední žilku, od níž se odvětvují hustě paralelní postranní žilky. Květy jsou jednotlivé, oboupohlavné, obvykle trubkovitě zvonkovité až válcovité, podepřené několika listeny, uspořádané v postranních nebo vrcholových latách složených z hroznů nebo klasů. Květenství bývají rozměrná a bohatá. Okvětí je složeno z 6 lístků ve dvou kruzích. Okvětní lístky jsou bílé, růžové nebo purpurové, volné nebo častěji na bázi srostlé v krátkou trubku. Tyčinek je 6, jsou volné, přirostlé k bázi okvětních lístků. Semeník je drobný, vejcovitý, obsahuje 3 komůrky a nese krátce nitkovitou čnělku zakončenou hlavatou nebo trojčetnou bliznou. V každé komůrce jsou dvě až mnoho vajíček. Plodem je kožovitá tobolka připomínající bobuli a obsahující několik kulovitých, černých, hladkých semen.[1][2]
- Detail květů dračinky jižní
- Květy dračinky křovité
- Plodenství dračinky křovité
- Detail plodenství
Rozšíření
Rod dračinka zahrnuje 24 druhů. Je rozšířen na Nové Guineji, Austrálii, Novém Zélandu, Tichomoří, Jižní Americe a na ostrovech západního Indického oceánu. Největší počet druhů roste na Nové Guineji a Austrálii (po 8 druzích) a na Novém Zélandu (5 druhů).[3] V Austrálii jsou soustředěny do oblastí blízko pobřeží ve východní, jihovýchodní a severní části kontinentu.[4] Mezi dračinkami jsou i endemické druhy, např. Cordyline neocaledonica na Nové Kaledonii nebo Cordyline casanovae na ostrovech Vanuatu. Druh Cordyline mauritiana roste na ostrovech Mauricius a Réunion, ležících v Indickém oceánu východně od Madagaskaru. Novozélandský druh Cordyline obtecta roste i na ostrově Norfolk. Dračinka křovitá pochází z Austrálie, Nové Guineje a Tichomořských ostrovů, vlivem pěstování však zdomácněla i v jiných částech světa, zejména v tropické Asii a Latinské Americe. Jediným jihoamerickým druhem je Cordyline sellowiana, která je rozšířena v jižní části Jižní Ameriky v Argentině, Bolívii, Brazílii, Paraguayi a Uruguayi.[3]
Ekologické interakce
Dračinky jsou živnými rostlinami soumračníkovitých motýlů rodu Pirdana, v severovýchodní Austrálii též druhu Sabera dobboe.[5][6]
- Motýl Sabera dobboe
- Pirdana hyela
Taxonomie
Rod Cordyline je v rámci čeledi Asparagaceae řazen do podčeledi Lomandroideae. V minulosti bylo zařazení tohoto rodu podobně jako členění celého řádu Asparagales velmi neustálené a různí taxonomové jej řadili do různě široce pojatých čeledí Agavaceae, Asparagaceae, Asteliaceae, Laxmanniaceae nebo Lomandraceae.[7][8][9][10] V systému APG I, vydaném v roce 1998, je rod Cordyline řazen do čeledi Laxmanniaceae. V systému APG II z roku 2003 došlo oproti předchozímu systému k rozsáhlým změnám pojetí jednoděložných rostlin a čeleď Laxmanniaceae byla spolu s dalšími čeleděmi vřazena do široce pojaté čeledi Asparagaceae, kde tvoří podčeleď Lomandroideae.[11][12][13]
Dračinky jsou občas zaměňovány s dračinci. Historicky byla také řada druhů rodu Cordyline popsána nejprve v rodu Dracaena. Navzdory vnější podobnosti nejsou oba rody bezprostředně příbuzné a jsou každý řazen do jiných podčeledí čeledi Asparagaceae. Zásadní morfologické rozdíly jsou zejména v plodech, anatomii cévních svazků a způsobu klíčení semen. Plody dračinky obsahují větší počet drobných semen, kdežto v plodech dračinců je pouze jedno až tři velká semena. V kořenech dračinek chybí na rozdíl od dračinců sekundární tkáň.[14]
Zástupci
- dračinka jižní (Cordyline australis), někdy chybně nazývaná dračinka australská (roste na Novém Zélandu)
- dračinka křovitá (Cordyline fruticosa, syn. C. terminalis)
Význam
Dračinky jsou pěstovány v tropech a subtropech jako okrasné rostliny, ceněné zejména pro své olistění. Některé méně vzrůstné druhy jsou také pěstovány v řadě kultivarů jako pokojovky. Nejznámější a nejvíce rozšířená je dračinka křovitá a dračinka jižní. Oba druhy se pěstují v řadě kultivarů s různě variegátními listy.[15][16]
Různé části dračinky křovité jsou v domorodé medicíně používány k léčení různých neduhů, zejména průjmů, řezných ran, zánětů aj.[17][18] K podobným účelům jsou na Novém Zélandu používány i listy dračinky jižní.[17] Dračinka křovitá má na Nové Guineji, Havaji a Malajsii význam jako magická rostlina. Například Dajakové ve východní Malajsii ji vysazují pro přitahování dobrých duchů.[19] Velké, dužnaté, sladké oddenky některých kultivarů dračinka křovité jsou zejména na Havaji, Nové Guineji a Tichomoří oblíbené jako potravina. Rostlina je známa pod názvem ti. Oddenky obsahují asi 20 % jednoduchých cukrů, zejména fruktózy. Bývají konzumovány vařené nebo pečené a také se používají k výrobě silného alkoholického nápoje, který je na Havaji znám jako okolehao. Oddenky jsou máčeny ve vodě, roztok je kvašen a poté destilován.[20][19][21] Rostlina poskytuje dobrou nouzovou potravou pro přežití.[22] Na Novém Zélandu jsou také konzumovány plody druhu Cordyline indivisa.[20]
- Cordyline obtecta 'Emerald Goddess'
- Červenolistá forma dračinky křovité
- Kultivar 'Kiwi' dračinky křovité s pestrými listy
- Dračinka křovitá na Havaji
Odkazy
Reference
- ↑ KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 3. Berlin: Springer, 1998. ISBN 3-540-64060-6. (anglicky)
- ↑ XINQI, Chen; TURNALD, Nicholas J. Flora of China: Cordyline [online]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ The Atlas of Living Australia [online]. NCRIS. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ VANE-WRIGHT, R.I.; DE JONG, R. The butterflies of Sulawesi: annotated checklist for a critical island fauna. Zoologische Verhandelingen. 2003, čís. 343. Dostupné online.
- ↑ BRABY, Michael F. The complete field guide to butterflies of Australia. Collingwood, Australia: CSIRO, 2004. Dostupné online. ISBN 0-643-09027-4. (anglicky)
- ↑ INGROUILLE, Martin J.; EDDIE, Bill. Plants Diversity and Evolution. Cambridge: Cambridge University Press, 2006. ISBN 9780521790970. (anglicky)
- ↑ TAKHTAJAN, Armen. Flowering plants. [s.l.]: Springer, 2009. ISBN 978-1-4020-9608-2. (anglicky)
- ↑ SIMPSON, Michael G. Plant systematics. Canada: Elsevier, 2006. ISBN 978-0-12-644460-5. (anglicky)
- ↑ BOGLER, David J.; SIMPSON, Beryl B. Phylogeny of Agavaceae based on ITS RDNA sequence variation. American Journal of Botany. 1996, čís. 83(9).
- ↑ STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky)
- ↑ BREMER, K. et al. An Ordinal Classification for the Families of Flowering Plants. Annals of the Missouri Botanical Garden. 1998, čís. 85(4).
- ↑ BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG II. Botanical Journal of the Linnean Society. 2003, čís. 141.
- ↑ TOMLINSON, P. B.; FISHER, J. B. Morphological studies in Cordyline (Agavaceae): I. Introduction and general morphology. Journal of the Arnold Arboretum. July 1971, čís. 52(3). Dostupné online.
- ↑ LLAMAS, Kirsten Albrecht. Tropical Flowering Plants. Cambridge: Timber Press, 2003. Dostupné online. ISBN 0-88192-585-3. (anglicky)
- ↑ ZACHOS, Ellen. Tempting Tropicals. 175 irresistible indoor plants. Portland: Timber Press, 2005. Dostupné online. ISBN 0-88192-732-5. (anglicky)
- ↑ a b QUATTROCCHI, Umberto. World dictionary of medicinal and poisonous plants. [s.l.]: CRC Press, 2012. ISBN 978-1-4822-5064-0. (anglicky)
- ↑ Medicinal plants in the South Pacific. [s.l.]: WHO, 1998. ISBN 92-9061-118-9. (anglicky)
- ↑ a b LIM, T.K. Edible medicinal and nonmedicinal plants: Volume 9, modified stems, roots, bulbs. [s.l.]: Springer, 2015. ISBN 978-94-017-9510-4. (anglicky)
- ↑ a b HEDRICK, U.P. (ed.). Sturtevant's edible plants of the world. [s.l.]: [s.n.], 1919. (anglicky)
- ↑ PRANCE, Ghillean; NESBITT, Mark. The cultural history of plants. [s.l.]: Routledge, 2005. (anglicky)
- ↑ DEPARTMENT OF ARMY. The complete guide to edible wild plants. [s.l.]: Skyhorse Publishing, 2009. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu dračinka na Wikimedia Commons
- Taxon Cordyline ve Wikidruzích
Média použitá na této stránce
Autor:
- Information-silk.png: Mark James
- derivative work: KSiOM(Talk)
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0
Cordyline fruticosa (fruit). Location: Maui, Makawao
Autor: Krzysztof Golik, Licence: CC BY-SA 4.0
Cordyline australis near Lake Wanaka in Otago Region, South Island of New Zealand
(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 us
Cordyline fruticosa (Ti leaf, ki) Red habit at Kahului, Maui, Hawaii. April 20, 2001 >#010420-0119
Also known as Cordyline terminalis. Also placed in Agavaceae.Autor: Photo by David J. Stang, Licence: CC BY-SA 4.0
Location taken: United States Botanic Garden. Names: Cordyline fruticosa var. Kiwi (Linnaeus) Chev., Kiwi Good Luck Plant, Kiwi Hawaiian Ti Plant, Kiwi Ti Plan Classification: Plantae > Angiosperms > Monocots > Asparagales > Asparagaceae > Cordyline > Cordyline fruticosa var. Kiwi.
Autor:
- Cordyline_australis_(III).jpg: Salomé
- derivative work: Avenue (talk)
Magnified view of flowers of Cordyline australis, cabbage tree. Each flower has a style tipped by a shortly trifid stigma. There are also anthers with pollen, and nectar around the base of the ovary.
Cropped for possible "Did you know" hook.Autor: tanetahi, Licence: CC BY 2.0
Cordyline indivisa along the southern approach to Mt. Ruapehu, North Island, New Zealand.
Sabera dobboe autoleon
(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0
Cordyline fruticosa (flowers). Location: Maui, Makawao
(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 us
Fruit at Waianapanapa State Park Hana, Maui, Hawaii. March 21, 2007 " rel="nofollow">#070321-5942 - <a href="https://www.flickr.com/people/starr-environmental/">Image Use Policy</a>
Also known as Cordyline terminalis. Also placed in Agavaceae.Autor: A.S.Kono, Licence: CC BY-SA 3.0
Pirdana hyela subspecies rudolphii at Manado, North Sulawesi
Autor: tanetahi, Licence: CC BY 2.0
Cordyline obtecta. This is a clone that was formerly considered to belong to C. kermadecensis.
Leaves are glossier, laxer and brighter green than the Three Kings form. The stems are also a bit taller and slenderer.(c) Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 us
Hedge at Holy Rosary Church Baldwin Ave, Maui, Hawaii. January 11, 2007 [http://www.starrenvironmental.com/images/search/?q=070111-3091 #070111-3091</a> -
Also known as Cordyline terminalis. Also placed in Agavaceae.