Drahenice (zámek)

Zámek Drahenice
Pohled přes Zámecký rybník
Pohled přes Zámecký rybník
Základní informace
Slohrenesanční, barokní
Výstavba17. století
Přestavba18. století
Další majiteléHartmanové z Klarštejna
Současný majitelLobkowiczové
Poloha
AdresaDrahenice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Drahenice
Drahenice
Další informace
Rejstříkové číslo památky21333/2-2423 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Drahenice na Příbramsku je původně renesanční objekt s dvěma barokními přestavbami. Tvoří ho dvě jednopatrová křídla ve tvaru písmene L s mansardovou střechou. Ve styku obou křídel je hranolová věž s bání. U zámku je park s rybníkem a zahradou. Zámek není veřejnosti přístupný. Od roku 1965 je zámek (včetně zámecké kaple) památkově chráněn.[1]

Historie

Původní tvrz je písemně doložena v roce 1638. Na konci 17. století patřilo panství Valdštejnům a poté v 18. století Nosticům, kteří nechali starou renesanční budovu tvrze barokně přestavět. V roce 1796 koupili panství Hartmanové z Klarštejna, za nichž byly provedeny další barokní úpravy zámku. V roce 1870 získali drahenické panství Lobkowiczové. Těm byl po roce 1989 zámek v restituci navrácen a hlavní budova pak byla opravena.[2] Současným majitelem zámku je Johannes Lobkowicz (* 1954 Mnichov), jehož dědeček Jan Adolf Lobkowicz (1885–1952) a otec Mikuláš (Nikolaus, 1931–2019, pozdější rektor univerzity v Mnichově a Eichstättu) odešli z Československa po Únoru 1948.[3] Johannes je bratranec majitele mělnického zámku Jiřího Jana (* 1956 Curych).

Popis

Areál zámku se nachází ve středu obce Drahenice. Kromě hlavní dvoukřídlé budovy jej tvoří i hospodářský dvůr a zámecký park s rybníkem a zahradou, který je od zámeckého komplexu oddělen hlavní silnicí. Západní křídlo zámku je vstupní a jeho hlavní průčelí se zřejmým barokním členěním je orientované do ulice. Jižní křídlo hlavní budovy je severní stranou obráceno do zahrady a k rybníku, je delší a je v něm umístěna i zámecká kaple Neposkvrněného početí Panny Marie s oválnými okny. Na jižní straně sousedí s tímto křídlem hospodářský dvůr. Západně od zámku se na druhé straně silnice rozkládá někdejší anglický park, který je ohraničen na mnoha místech rozvalenou zdí.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b Drahenice, zámek - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2019-09-16]. Dostupné online. 
  2. Zámek Drahenice - AtlasCeska.cz. Atlas Česka [online]. 2008-08-14 [cit. 2019-09-16]. Dostupné online. 
  3. BŘEŇOVÁ, Marie. Mladotovi odkázali Červený Hrádek Lobkowiczům, jejich příjmení nezmizí, bude mít pokračovatele. Sedlčanský kraj. 9. listopad 2011, roč. 22, čís. 42, s. 1–2. Dostupné online.  Archivováno 16. 10. 2019 na Wayback Machine.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Drahenice zámek(2).JPG
Autor: Chmee2, Licence: CC BY-SA 3.0
Obec Drahenice, okres Příbram, Česko. Zámek Drahenice