Drahonice (tvrz)

Drahonice
Základní informace
Slohgotický
StavebníkJaroš a Racek ze Štěkně
Další majitelépáni z Rožmitálu
páni z Vrtby
Schwarzenbergové
Poloha
AdresaDrahonice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Drahonice
Drahonice
Další informace
Rejstříkové číslo památky28891/3-4099 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drahonice jsou tvrz ve stejnojmenné vesniceokrese Strakonice. Zachovala se z ní pouze obranná věž. Od roku 1963 je chráněna jako kulturní památka.[1]

Historie

Drahonickou tvrz postavili bratři Jaroš a Racek ze Štěkně[2] po roce 1374. Jiný Jaroš z Drahonic známý z roku 1434 býval nejprve služebníkem Oldřicha z Rožmberka, ale později se přidal na stranu táborského svazu. Dalším majitelem byl Jan Brus v první polovině patnáctého století, v průběhu šestnáctého století vesnice patřila pánům z Rožmitálu. Roku 1508 nechal Zdeněk Lev z Rožmitálu tvrz přestavět[3] a roku 1534 ji zastavil Václavu Švihovcovi ze Švihova.[4] Od Adama Lva z Rožmitálu Drahonice koupila Kateřina z Lípy provdaná za Hynka Radkovce z Mirovic. Když v roce 1614 zemřel jeho druhý syn Oldřich, vyplatila vdova Salomena Radkovcová, rozená ze Žákavy, zadlužené panství, které se skládalo z Albrechtic, Pivkovic, Bílska a tří dvorů. Statek zdědil starší syn Mikuláš Diviš a po jeho smrti v roce 1661 dcera Kateřina Konstancie, která se provdala za hraběte Ferdinanda Leopolda z Vrtby. Roku 1700 vesnici koupil kníže Ferdinand Schwarzenberk, který ji připojil k protivínskému panství. Tvrz obývaná v osmnáctém století pouze úředníky byla ve špatném stavu a během vichřice v roce 1762 se zřítila.[3] Podle jiných zdrojů byl příčinou zániku požár ve stejném roce.[2] Poté byl areál tvze zbořen a byl nahrazen barokním zámkem (kulturní památka).[5] Zdejší dvůr Schwarzenberkům patřil až do roku 1945.[3]

Stavební podoba

Zachovalou dominantou tvrze je památkově chráněná pozdně gotická dvoupatrová nárožní věž s kuželovou šindelovou střechou[4] a částečně zachovaným vstupním portálem a krakorci. Interiér věže osvětlují pouze střílnovitá okénka. Na severní straně je patrné místo, kde se na věž napojovala hradba.[3]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2018-12-21]. Identifikátor záznamu 140225 : Tvrz – věž bývalé tvrze. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Čech. A/J. Svazek I. Praha: Academia, 1977. 644 s. Heslo Drahonice, s. 320–321. 
  3. a b c d TŘÍSKA, Karel, a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Jižní Čechy. Svazek V. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1986. 296 s. Kapitola Drahonice – tvrz, s. 60. 
  4. a b Tvrz – věž bývalé tvrze [online]. Národní památkový ústav [cit. 2017-02-19]. Dostupné online. 
  5. zámek - Památkový Katalog. www.pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-11-12]. Dostupné online. 

Literatura

  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Písecko. Svazek VII. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 295 s. Kapitola Drahonice, s. 247–250. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Drahonice věž tvrze.JPG
Drahonice, okres Strakonice, Česká republika. Středověká věž - pozůstatek bývalé tvrze