Drapérie

Studie drapérie, kresba, Leonardo da Vinci
Vzorník drapérií jako ornamentů (1898)

Drapérie (z franc. drap, látka, sukno) znamená ve výtvarném umění jednak použití textilních látek k uměleckému zdobení, zejména jejich nápodobu v nástěnné malbě, v řezbářství a štukatérství, jednak v dějinách umění umělecké ztvárnění látek a obleků na sochách a malbách, případně při kresbě a malbě zátiší.

Ozdoba

Užití látek jako obleků a jako ozdoby při slavnostech a svátcích má velmi starou historii, o níž se však dozvídáme většinou jen z vyobrazení nebo ze soch a plastik. Starší řecké sochařství zobrazovalo postavy zpravidla oblečené a na sochách archaické doby se zřasenému oblečení věnovala veliká pozornost. Také na náhrobcích a pomnících se vyskytují zřasené látkové závěsy, vytesané z kamene. Stylizované látkové závěsy byly oblíbený motiv nástěnných maleb v raném a vrcholném středověku i v pozdějších dobách.

Dodnes se zachovaly bohatě zdobené závěsy z těžkých látek se zlatými šňůrami a třapci v barokních kostelích, například v Oseku u Duchcova nebo na hrobě sv. Jana Nepomuckého ve svatovítské katedrále v Praze. Od 15. století se vyskytují také dokonale napodobené kamenné nebo dřevěné drapérie, které se pak v barokní době staly oblíbeným ornamentem. Vyskytují se často velmi zjednodušené na oltářích a stříškách kazatelen, ale také na fasádách paláců a městských domů.

Dějiny umění

V dějinách umění je drapérie jakožto umělecké ztvárnění látkových partií soch, obrazů a kreseb důležitým stylovým prvkem, podle něhož se určuje stáří, původ a někdy i autor díla. Zatímco tvář nebo ruce postavy se obvykle zobrazují co nejvěrněji, aby je divák poznal a aby působily přirozeně, plastické i malířské zobrazení oděvu umožňuje daleko individuálnější přístup umělce. Různá období, slohy a školy si také vytvořily určitá pravidla a vzory, jak záhyby látky zobrazovat.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • J. Herout, Slabikář návštěvníků památek. Praha 1978, heslo Drapérie
  • Ottův slovník naučný, heslo Drapérie. Sv. 7, str. 931. Praha: Vydavatel a nakladatel J. Otto, 1893. 1. vyd.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

BambergApocalypse03CoronationOfEmperor.JPG
The coronation of the Emperor (Otto III or Henry II) Folio 59v
Jan Nepomucky sarcophagus.JPG
Náhrobek sv. Jana Nepomuckého, Johann Josef Würth podle modelu Antonia Corradiniho a kresby Josefa Emanuela Fischera von Erlach, Katedrála sv. Víta, Pražský hrad
Orna119-Franzen-Lambrequins.png
Orna119-Franzen-Lambrequins
ACMA 594 Kore 1.JPG
Autor:
NeznámýUnknown artist
, Licence: CC BY-SA 2.5
Kore in marble from Paros. End of the 6th c. BC.
Apollo Barberini Glyptothek Munich 211.jpg
So-called “Apollo Barberini”. The musician god holds in his left arm the “kithara” and in his right one a cup (the right arm and the left front arm were worked separatly). Eyeballs in white stone and lashes in bronze (iris and pupils, lost, were made in colored materials). Probable copy of the cult statue in the temple of Apollo Palatinus in Rome (free reproduction of a work from 4th century BC). 1st–2nd century CE.
Leonardo study of drapery.JPG
Leonardo da Vinci, Drawing of drapery
Pürgg St.Johannes - Vorhänge 1.jpg
Autor: Wolfgang Sauber, Licence: CC BY-SA 3.0
Pürgg. St.John´s chapel: Painted curtains ( 12th century )