Dresden-Klotzsche

Dresden-Klotzsche
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSasko
MěstoDrážďany
UliceZur Neuen Brücke
Souřadnice
Dresden-Klotzsche
Dresden-Klotzsche
Provozovatel dráhyDB InfraGO
TratěGörlitz–Dresden-Neustadt (km 95,40), Dresden-Klotzsche–Straßgräbchen-Bernsdorf (km −0,48), Dresden-Klotzsche–Dresden Flughafen (km −0,77)
V provozu od1873
Nástupiště (nástupní hrany)2 (4)
Návazná dopravaMHD v přednádražním prostoru
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dresden-Klotzsche je regionální železniční stanice v městské části Klotzsche na železniční trati Zhořelec–Drážďany. Kromě toho zde začínají trať Drážďany–Königsbrück a trasa S-Bahn Dresden na letiště Drážďany. Díky umístění v drážďanském vřesovišti slouží tato stanice často jako výchozí bod pěších výletů.

Historie

Nádražní budova

V prvních desetiletích od zahájení první části Sasko-Slezské železnice v roce 1845 vlaky stanici Dresden-Klotzsche míjely. Teprve v roce 1873[1] založily Královské Saské Státní Dráhy železniční zastávku Klotzsche-Königswald, aby se královská rodina dostala vlakem na letní výlety do drážďanského vřesoviště. Podle jména nádraží byla pojmenována později vzniklá vilová čtvrť Königswald (Králův les).

Od roku 1884 vyjížděly z přednádražního prostoru a přijížděly vlaky na úzkorozchodné trati do i z Königsbrücku. Pro nákladní dopravu byl používán předchůdce dnešního kontejnerového systému. Pomocí portálového jeřábu ve stanici se dalo zboží překládat z normálního na úzký rozchod. Díky tomu byly zejména keramiky z oblasti Königsbrücku opatrně překládány. Po 13 letech provozu byla trať přestavěna na normální rozchod a severně od železniční stanice spojena s již existující železniční tratí Drážďany–Zhořelec. Do roku 1945 bylo toto spojení mimoúrovňové.

V roce 1907 se úsek Dresden-Neustadt – Dresden-Klotzsche rozšířil na tři koleje. V rámci přestavby se postavily i dnešní nádražní budova a koleje.

Od března 2001 jezdí S-Bahn linky S2 ze směru Pirna a Dresden Hauptbahnhof (Drážďany hlavní nádraží) přes stanici Dresden-Klotzsche na drážďanské letiště. V rámci přestavby nádraží potřebné k provozu S-Bahnu bylo východní 170 metrů dlouhé nástupiště rekonstruováno a získalo bezbariérový přístup. V severní části nádraží se postavila rampa, aby doleva odbočující vlaky S-Bahnu mohly mimoúrovňově přejet přes rovně vedoucí trať do Zhořelce.[2] Kromě toho byla trasa ze stanice Dresden-Neustadt na letiště v letech 2002 a 2003 elektrifikována, jelikož na linkách S-Bahnu v Drážďanech jezdí výhradně moderní soupravy s elektrickými lokomotivami.

V srpnu 2004 byla stanice Dresden-Klotzsche přetvořena do moderního uzlu. Od té doby je vybavena bezbariérovou autobusovou zastávkou, parkovištěm P+R, jakož i 68 stojany na kola.[2]

Na jaře 2015 začaly restaurátorské práce na nádražní budově, jež do té doby chřadla. Místní podnik, jenž nádražní budovu koupil, tam plánuje Bio-supermarket s bistrem a chce část budovy pronajmout dalším živnostníkům.

Provoz

V roce 2017 zastavují ve stanici následující vlaky:

LinkaTrasaInterval (min)Společnost
RE 1Dresden Hbf – Dresden-MitteDresden-NeustadtDresden-Klotzsche – Bischofswerda – Bautzen – Löbau – Görlitz (– Wrocław Gł.)120Trilex
RE 2Dresden Hbf – Dresden-Mitte – Dresden-Neustadt – Dresden-Klotzsche – Bischofswerda – Ebersbach – Zittau (– Liberec)120Trilex
RB 33Dresden-Neustadt – Dresden-Klotzsche – Königsbrück60Städtebahn Sachsen
RB 34Dresden Hbf – Dresden-Mitte – Dresden-Neustadt – Dresden-Klotzsche – Kamenz (Sachs)60Städtebahn Sachsen
RB 60Dresden Hbf – Dresden-Mitte – Dresden-Neustadt – Dresden-Klotzsche – Bischofswerda – Bautzen – Löbau (Sachs) – Görlitz120Trilex
RB 61Dresden Hbf – Dresden-Mitte – Dresden-Neustadt – Dresden-Klotzsche – Bischofswerda – Ebersbach – Zittau120Trilex
S 2Dresden Flughafen – Dresden-Klotzsche – Dresden-Neustadt – Dresden Mitte – Dresden Hbf (– Heidenau – Pirna)30 (do stanice Pirna Po-So)DB Regio Südost
Severní část stanice, v pozadí rampa S-Bahn

Díky tomu, že stanici obsluhuje sedm linek, jezdí vlaky mezi stanicemi Dresden-Klotzsche a Dresden-Mitte resp. Dresden Hauptbahnhof ve dne průměrně každých deset minut. Mimo to činí průměrná jízdní rychlost v tomto úseku až 42 km/h, což představuje bezkonkurenční rychlý spoj do i z města.

Návazná doprava

Před stanicí se nachází moderně vybavená autobusová zastávka, kterou obsluhují autobusové linky 70 a 80 MHD, jakož i regionální autobusová linka 308.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bahnhof Dresden-Klotzsche na německé Wikipedii.

  1. Kaiß/Hengst: Dresdens Eisenbahn, str. 124
  2. a b Dresdner Amtsblatt Nr. 43/2005. Moderne S-Bahn-Strecke für den Nahverkehr [online]. [cit. 2014-07-30]. S. 8. Dostupné online. 

Literatura

  • Kurt Kaiß, Matthias Hengst: Dresdens Eisenbahn. 1894-1994. Alba Publikation, Düsseldorf 1994, ISBN 3-87094-350-5.

Externí odkazy

← směr PirnaS-Bahn v Drážďanechsměr Dresden Flughafen
S 2
PirnaHeidenau-GroßsedlitzHeidenau SüdHeidenauDresden-ZschachwitzDresden-NiedersedlitzDresden-DobritzDresden-ReickDresden-StrehlenDresden HauptbahnhofDresden Freiberger StraßeDresden MitteDresden-NeustadtDresden IndustriegeländeDresden-KlotzscheDresden GrenzstraßeDresden Flughafen

Média použitá na této stránce

Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
BahnhofDresden-Klotzsche.jpg
Autor: KilianPaulUlrich, Licence: CC BY-SA 3.0
Bahnhof Dresden-Klotzsche bei Nacht
Ks-Signale Dresden-Klotzsche.jpg
Autor: Ketamin na projektu Wikipedie v jazyce němčina), Licence: CC BY-SA 2.0 de
Hp0 auf Signalbrücke (linkes Gleis) und Ks1 (rechtes Gleis) in Dresden-Klotzsche, Blick Richtung Osten. Im Vordergrund die beiden Gleise der Bahnstrecke Görlitz–Dresden, im Hintergrund die Überführung der Strecke zum Flughafen.
Clp 20110128 Bf Dresden-Klotzsche EG.jpg
Autor: Christian Liebscher (Platte), Licence: CC BY-SA 3.0
Empfangsgebäude des Bahnhofs Dresden-Klotzsche