Dronte samotářský

Jak číst taxoboxDronte samotářský
alternativní popis obrázku chybí
Na kresbě
Stupeň ohrožení podle IUCN
vyhynulý
vyhynulý[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Čeleďholubovití (Columbidae)
Podčeleďdrontovití (Raphinae)
Roddronte (Pezophaps)
Binomické jméno
Pezophaps solitaria
Gmelin, 1789
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dronte samotářský (Pezophaps solitaria, syn. Didus solitarius a Pezophaps solitarius) nebo dodo samotář je vyhynulým ptákem z podčeledi drontovití (Raphinae) a monotypického rodu Pezophaps.

Dronte samotářský obýval suché lesy a křovinaté porosty na ostrově Rodrigues (Mauricius) v Indickém oceánu (byl to zdejší endemit). Druh popsal Johann Friedrich Gmelin jako Didus solitarius, toto starší pojmenování je v současnosti hodnoceno jako vědecké synonymum. Dronte samotářský byl nejbližší příbuzný dronta mauricijského (blbouna nejapného). Podle analýzy DNA se od sebe linie obou druhů rozdělily před 25,6 miliony lety. Oba druhy se vyvíjely pravděpodobně nezávisle na sobě.

Dronte samotářský byl vysoký podobně jako dronte mauricijský, měřil asi 1 m (samec cca 90 cm, samice cca 70 cm), ale vzhledem se od dronta mauricijského odlišoval méně vyvinutým zobákem a celkově více vypadal jako holub. Přesná podoba tohoto ptáka není jistá. Ptáka podrobně popsali Julien Tafforet nebo François Leguat, jedni z prvních osadníků na ostrově. Podle těchto zpráv pták vážil 40–50 liber, měl převážně světlešedé zbarvení a krátký ostrý zobák. Velmi rychle běhal, ale byl nelétavý. Pomocí třeskání křídly vytvářeli ptáci velmi hlasité zvuky, kterými si pravděpodobně vymezovali území. Křídla také sloužila jako zbraň. Během rozmnožování si dronte samotářský stavěl hnízdo z palmových listů, do kterého samice snesla jen jedno vejce. Živil se rostlinnou stravou, například plody palem nebo pandánů a v žaludku byly objeveny gastrolity.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) hodnotí druh jako vyhynulý. Na rozdíl od dronta mauricijského měl dronte samotářský chutné maso (chutnalo i Tafforetovi) a hlavně kvůli lovu nakonec na ostrově zanikl. Přežil ale celkem dlouho, roku 1733 se ještě vyskytoval hojně, vyhynul později, asi po roce 1750. Zachovala se celá řada kosterních pozůstatků včetně celých koster.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pezophaps na slovenské Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-12]

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
LocationRodrigues.PNG
Location of Rodrigues Island (Mauritius) in the Indian Ocean
Pezophaps solitaria recreation.jpg
Autor: Rod6807, Licence: CC BY-SA 3.0
Pezophaps solitaria, a digital recreation in natural environment based in Leguat descriptions and skeletal morphology. Nesting female individual with an egg, and a male individual are on display in a reconstructed pre-human environment of Rodrigues Island.
Leguat1891solitaire.jpg
Picture of a Solitaire. From Leguat, François (1891), The voyage of François Leguat of Bresse, to Rodriguez, Mauritius, Java, and the Cape of Good Hope. 2 Volumes., Edited and annotated by S. Pasfield Oliver, London: Hakluyt Society. It is a facsimile of a figure from: Leguat, François (1708), Voyage et avantures de François Leguat & de ses compagnons en deux isles desertes des Indes Orientales. 2 Volumes., London: Mortier.
Pezophaps solitaria.png
The Rodrigues Solitaire (Pezophaps solitaria) was a flightless member of the pigeon order endemic to Rodrigues. It was a close relative of the Dodo. About One-Third Natural Size—from descriptions and drawings.
Rodrigues Solitaire.jpg
Rodrigues Solitaire restoration.
Status iucn3.1 EX cs.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5