Druhá světová válka na Blízkém východě

Druhá světová válka na Blízkém východě
konflikt: Druhá světová válka
Sovětští tankisté v íránském Tabrízu
Sovětští tankisté v íránském Tabrízu

Trváníkvěten - září 1941
MístoSýrie, Libanon, Irák, Írán
VýsledekObsazení Sýrie a Libanonu silami Svobodné Francie, okupace Iráku a části Íránu Brity a části Íránu SSSR
Strany
Spojené království Spojené království

AustrálieAustrálie Austrálie
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Sovětský svaz Sovětský svaz
Svobodná Francie Svobodná Francie
Československo Československo

Německá říše Německá říše

Italské království Itálie
Irácké království Irák
Francie Francouzský stát

Írán


Některá data mohou pocházet z datové položky.

Druhá světová válka na Blízkém východě je souhrnné označení pro boje mezi Spojenci a Osou v rámci druhé světové války v oblasti jihozápadní Asie. Společně s boji v Africe se též souhrnně označuje jako válka ve Středomoří. Spojeneckým silám se podařilo v relativně krátké době zajistit před mocnostmi Osy tuto oblast bohatou na ropu, což byl ze strany Spojenců strategický tah. Bylo tak však učiněno ze cenu porušení suverenity dvou neutrálních států (Iráku a Íránu).

Anglo-irácká válka

Podrobnější informace naleznete v článku Anglo-irácká válka.

Anglo-irácká válka bylo vojenské střetnutí britské armády s iráckou vzbouřeneckou vládou, vedenou Rašídem Alím al-Kajláním a podporovanou Německem a Itálií. Probíhalo od 2. do 31. května 1941. Skončilo britským vítězstvím, zamezením vlivu Osy na dění v Iráku a návratem probritské vlády prince Abd al-Iláha k moci.[1]

Syrsko-libanonské tažení

Podrobnější informace naleznete v článku Operace Exporter.

Syrsko-libanonské tažení, známé pod kódovým označením operace Exporter, vedli od 8. června do 11. července 1941 Spojenci proti jednotkám Vichistické Francie v oblasti Francouzského mandátu Sýrie a Libanonu. Příčinou byla obava ze zdejší přítomnosti a vlivu Němců, zejména že by zdejší letiště mohla posloužit pro mezipřistání letadel Luftwaffe, tak jako při nedávném povstání v Iráku. Operace se účastnil i československý pěší prapor 11 – Východní. Boje skončily uzavřením příměří a odchodem vichistů, z nichž se část (přibližně jedna sedmina) přidala k svobodným Francouzům.[2]

Anglo-sovětská invaze do Íránu

Podrobnější informace naleznete v článku Britsko-sovětská invaze do Íránu.

Po vypuknutí druhé světové války vedla proněmecká politika Íránců k tomu, že se SSSR i Británie začaly vážně obávat o své pozice v oblasti. Dne 25. srpna 1941 vtrhla sovětská a britská vojska do Íránu, oficiálně neutrálního státu, a donutila Rezu Šáha k rezignaci ve prospěch mladého prince Muhammada Rezy Pahlavího.[3] Sám Rezá odešel do exilu, kde roku 1944 zemřel. Ve dnech 28. listopadu až 1. prosince 1943 se konala v íránském hlavním městě Teheránská konference za účasti Roosevelta, Churchilla a Stalina.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. ŠAJTAR, Jaroslav. Povstání „zlatého čtverce, „Kajláního povstání“, nebo „Kajláního revoluce“?. Reflex [online]. Czech News Center a.s., 2021-04-01 [cit. 2022-05-04]. Dostupné online. 
  2. KRUPKA, Jaroslav. Krutý paradox operace Exporter: Čechoslováci vyšli do boje proti svým krajanům. Deník.cz [online]. Vltava Labe Media, a. s., 2021-06-08 [cit. 2022-05-04]. Dostupné online. 
  3. ŠAJTAR, Jaroslav. Zapomenuté bojiště druhé světové války. Na invazi do Íránu spolupracovali Britové a Sověti. Reflex [online]. Czech News Center a.s., 2021-08-25 [cit. 2022-05-04]. Dostupné online. 

Literatura

  • DURMAN, Karel. Blízký východ ve světové politice : 1918-1959. Praha: Nakladatelství politické literatury, 1966. 508 s. 

Média použitá na této stránce

Soviet tankmen of the 6th Armoured Division drive through the streets of Tabriz (2).jpg
Soviet tankmen of the 6th Armoured Division drive through the streets of Tabriz on their T-26 battle tank.
Flag of the Governor-General of India (1885–1947).svg
My own crown and own star, PD Union by Zscout
Ensign of the Palestine Mandate (1927–1948).svg
The Palestine Ensign, flown by ships registered in the British Mandate territory during the period 1927–1948. This was the only Palestine-specific flag which was not restricted to official use by a government functionary or department (see Flag of the British Mandate for Palestine).
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of German Reich (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flag of Italy (1861-1946) crowned.svg
Autor: F l a n k e r, Licence: CC BY-SA 2.5
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
State flag of Iran 1964-1980.svg
A Vectorized version of File:Lionflag.PNG made by me
BritsLookingOnBaghdad1941.jpg
British troops looking at Baghdad, 11 June 1941
Firing party near Ramadi.jpg
A firing party provide cover for a party of Royal Engineers who were building a temporary bridge near Ramadi, a stronghold of the Iraqi Rebels, 1 June 1941.
Flag of Free France (1940-1944).svg
Flag used by the Free French Forces during the Second World War. (NOTE: The title of the file is a misnomer, this flag was the only official flag that Free France used before becoming the Provisional Government of the French Republic in 1944.)
Flag of the French Mandate of Syria (1920).svg
Possible flag of the French Mandate of Syria between July 24 - September 1, 1920.
Palestine-Mandate-Ensign-1927-1948.svg
The Palestine Ensign, flown by ships registered in the British Mandate territory during the period 1927–1948. This was the only Palestine-specific flag which was not restricted to official use by a government functionary or department (see Flag of the British Mandate for Palestine).
11 Squadron RAF Blenheims bombing Beirut 1941 IWM HU 93073.jpg
IWM caption : The Royal Dutch Shell oil depot near Beirut comes under a bombing attack from three Bristol Blenheims of No. 11 Squadron RAF, flying from Aqir, Palestine, at the start of Operation EXPORTER.
British supply convoy in Iran, headed by Soviet BA-10 armored vehicle.jpg
British supply convoy in Iran, headed by Soviet BA-10 armored vehicle. "Union Jack" waving on the background.
6th Australian Field Regiment - Syria 1941 (AWM 008195).jpg
Near Khiam, Kyria. The command post of "D" troop of the 12th Battery of the 2/6th Field Regiment during action against the French in the Merdjayoun sector. Note the plotting board in use, the megaphone giving orders to the guns and the radio and field phones for receiving fire directions.