Duševní sport

Duševní sport

Mentální sport nebo duševní sport je sport založený hlavně na duševní činnosti. Jedná se většinou o logické společenské hry, obecněji o jakékoli abstraktní hry. Organizace hráčů mentálních a duševních sportů sdružuje Mezinárodní asociace mentálních sportů, která v roce 2008 plánovala uspořádat první světové hry mentálních sportů pod názvem mentalympiáda.

Mezi mentální sporty zastoupené na první mentalympiádě patří:[1]

Mentální sporty jsou i individuální, typicky hlavolamy, zpravidla na čas:

Mentální sporty je možné provozovat až do nejvyššího věku, kromě mentálních schopností vyžadují hlavně na vrcholové úrovni i kondiční výdrž, kromě logických schopností i silnou psychickou odolnost.

Podle Mind Sports Organisation Worldwide Ltd. je možné za mentální sporty pokládat i celou řadu dalších společenských her např. Poker, Scat, Othello a mnohé jiné další.[2] Tato organizace pořádala v roce 2008 už 12. olympiádu mentálních sportů. Tato olympiáda však nebyla organizována oficiálními sportovními svazy.

Podle organizace SportAccord, zastřešující celosvětově 93 sportů a sportovních federací, jsou mezi sporty evidovány z duševních sportů následující:

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mentálny šport na slovenské Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. www.2008wmsg.org [online]. [cit. 2008-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-04-25. 
  2. http://www.boardability.com/games_az.php

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

3D Tic Tac Toe made of wood 19.jpg
Autor: Chenspec, Licence: CC BY-SA 4.0
3D noughts and crosses board game made of wood