Dušanbe

Dušanbe
Душанбe
(c) Zack Knowles, CC BY-SA 3.0
(c) Masrur Odinaev, CC BY-SA 3.0
Dušanbe – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška706 m n. m.
StátTádžikistánTádžikistán Tádžikistán
Dušanbe
Dušanbe
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha124,6 km²
Počet obyvatel1 201 800[1] (2022)
Správa
StarostaRustam Emomali
Oficiální webwww.dushanbe.tj
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dušanbe (tádžicky Душанбе; což v perštině znamená pondělí[2][3][4]) je hlavní a největší město Tádžikistánu. Bydlí v něm asi 863 400 obyvatel. Do roku 1929 bylo město v ruštině známé jako Djušambe (rusky Дюшамбе) a od roku 1929 do roku 1961 jako Stalinabad (tádžicky Сталинобод) po Stalinovi. Dušanbe se nachází v Hissarském údolí, ohraničené Hissarským hřbetem na severu a východě a hřbety Babatag, Aktau, Rangontau a Karatau na jihu. Leží v nadmořské výšce 750–900 m.

Ve starověku místo, kde leží moderní Dušanbe nebo poblíž, bylo osídleno různými říšemi a národy, včetně lidí moustérienských nástrojů, různých neolitických kultur, Achaimenovské říše, Řecko-baktrijského království, Kušánské říše a Hefalitů. Ve středověku se objevily další sídla poblíž současného Dušanbe, jako byl Hulbuk a jeho slavný palác. Od 17. století do počátku 20. století rostlo Dušanbe v tržní vesnici, kterou občas ovládali béjové z Hisoru, Balchu a nakonec Bucharský emirát. Brzy po ruské invazi v roce 1922 se město v roce 1924 stalo hlavním městem Tádžické autonomní sovětské socialistické republiky, což zahájilo rozvoj Dušanbe a také rychlý populační růst, který pokračoval až do tádžické občanské války na začátku 90. let 20. století. Po válce se město stalo hlavním městem nezávislého Tádžikistánu a pokračovalo ve svém růstu a rozvoji v moderní město.

Moderní kultura Dušanbe má své počátky ve 20. letech 20. století s nástupem sovětské hudby, opery, divadla, sochařství, filmu a sportu. Hudba, především před sovětskou invazí provozovaný šašmakam , ve městě zmizel kvůli ruskému vlivu a místním operním domům a orchestrům. Tádžické osobnosti, jako byl Sadriddin Ayni, významně přispěly k rozvoji literatury v Dušanbe, která během a po sovětském období prošla mnoha změnami. Počátek divadla a filmu byl ve 30. letech 20. století a byl silně ovlivněn sovětskými trendy. Architektura Dušanbe, kdysi neoklasicistní, přešla do minimalismu a nakonec do moderního stylu.

Hodně ze vzdělávacího systému města pochází z dob Sovětů a má dědictví státní kontroly; i dnes je největší univerzita v Dušanbe, Tádžická národní univerzita, financována vládou. Dušanbejské mezinárodní letiště je hlavní letiště sloužící městu. Mezi další formy dopravy patří síť trolejbusů rozvíjená od roku 1955, malá síť železnic a dále silnice, které procházejí městem. Elektřina ve městě je primárně vodní, vyráběná v Nureské přehradě; stárnoucí systém zásobování vodou pochází z roku 1932. Tádžikistánský systém zdravotní péče je soustředěn v Dušanbe, což znamená, že ve městě jsou hlavní nemocnice v zemi.

Název

Dnešní jméno města vzniklo velmi jednoduše, prostě se upravil původní název vesnice, která stála na území dnešního města, která se jmenovala Ďiušambe. V letech 19291961 se město jmenovalo Stalinabad (česky: Stalinovo město). Od roku 1961 nese město tedy upravený název původní osady, změna proběhla v souladu se soudobou tádžickou výslovností, část Ďiuš se změnila na Duš, což znamená v tádžičtině pondělí.

Historie

V 7. století byla na místě dnešního města postavena osada Ďušambe, neměla však větší význam, ovládali ji Arabové vyznávající islám. Od 9. století byla osada postupně součástí říší Sámánovců, Karachánovců a Chorezmu. Ve 13. století se zde objevili Mongolové, ve 14. a 15. století bylo Ďušambe součástí říše Timúrovců, od 16. století se ocitalo v držení bucharského chanátu. Značné ztráty na kulturních místech, památkách a obytných částech město utrpělo v bojích, které začaly v roce 1920, kdy byl svržen emír. Když v roce 1923 skončila občanská válka, chopili se moci sověti a zahájili výstavbu města na místě původních tří osad, z nichž největší bylo Dušambe. O rok později získalo roli centra Tádžické autonomní republiky a v roce 1929 status hlavního města Tádžické SSR. Další rozvoj města umožnila Transkavkazská železnice, která sem byla v té době zavedena. V roce 1948 došlo k založení univerzity a v roce 1951 Tádžická akademie věd. 9. září 1991 byla vyhlášena nezávislá Republika Tádžikistán s hlavním městem Dušanbe.

Současnost

Dušanbe je moderní město. S výjimkou své centrální části jsou budovy ve městě převážně nízké, v oblasti totiž hrozí zemětřesení. Hlavní třída nese název Prospekt Rudaki a spojuje nádraží v jižní a severní části města. Ve městě převažují široké rovné ulice, které lemují aleje stromů. Mezi nejzajímavější místa patří hlavní mešita, vedle níž stojí synagoga postavená v 19. století, pravoslavný kostel a opera, k dalším pamětihodnostem patří ostatní mešity, ruiny citadely, dvě islámské školy nazývané medresy, karavanseraj. Tradičními doplňky města jsou "čajchany", zařízené pro občerstvení pitím čaje. V blízkosti hotelu Tádžikistán stojí budova Kučai Ismoili Somoni, ve které sídlí etnografické muzeum. Městskou dopravu zajišťují zejména trolejbusy, metro je ve výstavbě.

Přírodní podmínky

Dušanbe leží v Gissarském údolí na úpatí Pamíru. Městem protéká řeka Varzob. Průměrná nadmořská výška města činí 850 m, nejnižší bod leží ve výšce 790 m, nejvyšší 881 m. Průměrná teplota se v lednu pohybuje okolo -13 °C, v červenci okolo 23 °C. V lednu průměrně spadne 30 mm srážek, v červenci nespadnou srážky žádné. V Pamiru nad městem leží nejvýše položený horský průsmyk na světě, dosažitelný po úzké silnici. Těsně pod ním leží oblíbené výletní místo s průzračně čistou divokou horskou říčkou, lákající v horkých dnech k (nebezpečnému-metrové vlny vodní pěny) osvěžení.

Osobnosti

Galerie

Partnerská města

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dushanbe na anglické Wikipedii.

  1. Агенти омори назди Президенти Ҷумҳурии Тоҷикистон. ШУМОРАИ АЊОЛИИ ЉУМЊУРИИ ТОЉИКИСТОН ТО 1 ЯНВАРИ СОЛИ 2022 [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-10-16]. Dostupné v archivu. 
  3. D. Saimaddinov, S. D. Kholmatova, and S. Karimov, Tajik-Russian Dictionary, Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan, Rudaki Institute of Language and Literature, Scientific Center for Persian-Tajik Culture, Dushanbe, 2006.
  4. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2020-10-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-03-10. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Palace of Nations and the Flagpole, Dushanbe, Tajikistan.JPG
Autor: Rjruiziii, Licence: CC BY-SA 3.0
Presidential Palace (Palace of Nations).- Rudaki Ave, Dushanbe, Tajikistan
Opera-Ballet - panoramio.jpg
(c) Zack Knowles, CC BY-SA 3.0
Opera-Ballet
Наврузгох.jpg
Autor: Шухрат Саъдиев, Licence: CC BY-SA 4.0
Здание чайханы "Наврузгох" в Душанбе
Монументальный ансамбль.JPG
Autor: Шухрат Саъдиев, Licence: CC BY-SA 4.0
Монументальный ансамбль поэту А. Рудаки (в одноимённом парке в г. Душанбе)
Дворец бракосочетания.JPG
Autor: Шухрат Саъдиев, Licence: CC BY-SA 4.0
Дворец бракосочетания в г. Душанбе
Ismaili Center, Dushanbe.jpg
Autor: Шухрат Саъдиев, Licence: CC BY-SA 4.0
Культурный центр исмаилитов в г. Душанбе, здание построено в 2009 году. Активная фаза строительства объекта началось в сентябре 2005 года. На строительство центра Фондом Ага Хана было выделено порядка $16 млн. (Здание)
National Library of Tajikistan.JPG
Autor: Шухрат Саъдиев, Licence: CC BY-SA 3.0
National Library of Tajikistan, Dushanbe
Dushanbe Presidential Palace 01.jpg
Autor: User:VargaA, Licence: CC BY-SA 4.0
Presidential Palace Kochi millat in Dushanbe, Tajikistan
Donishgohi agrarii Tojikiston.JPG
Agrarian University of Tajikistan
Dushanbe, Tajikistan - panoramio (3).jpg
(c) Masrur Odinaev, CC BY-SA 3.0
Dushanbe, Tajikistan
Здание Счётной палаты РТ.JPG
Autor: Шухрат Саъдиев, Licence: CC BY-SA 3.0
Здание Счётной палаты Республики Таджикистан (бывшая библиотека им. А. Фирдоуси) в г. Душанбе
Dushanbe, Tajikistan (satellite view).jpg
Autor: Axelspace Corporation, Licence: CC BY-SA 4.0
Dushanbe, Tajikistan, as viewed by Hodoyoshi-1 satellite.
Donishgohi davlatii tibbii Tojikiston ba nomi A Sino.JPG
Universidad Médica Estatal Abul Sino de Tayikistán
TJ-Dushanbe photo (9).JPG
Autor: Soman, Licence: CC BY-SA 3.0
Great Mosque (Jama masjid). - Rudaki Ave, Dushanbe
Здание Национальной библиотеки.JPG
Autor: Шухрат Саъдиев, Licence: CC BY-SA 4.0
Здание Национальной библиотеки с прилегающим бульваром. Душанбе 2015 год.
Театр Лахути Душанбе.jpg
Autor: Красный, Licence: CC BY-SA 4.0
Театр имени Лахути в Душанбе.
National Museum of Tajikistan Национальный музей Таджикистана(0) Осорхонаи милли.jpg
Autor: Шухрат Саъдиев, Licence: CC BY-SA 3.0
Осорхонаи миллии Тоҷикистон, бинои нав,соли 2013,ш. Душанбе
Tajik Parliament House, Dushanbe, Tajikistan.JPG
Autor: Rjruiziii, Licence: CC BY-SA 3.0
Tajik Parliament House, Dushanbe, Tajikistan
Проспект И. Сомони.jpg
Autor: Шухрат Саъдиев, Licence: CC BY-SA 4.0
Многоэтажное здание на проспекте И. Сомони в г. Душанбе, 2016.