Dub (zámek)

Zámek Dub
Zámek Dub na vyobrazení z roku 1865
Zámek Dub na vyobrazení z roku 1865
Základní informace
Současný majitelBattagliové
Poloha
AdresaDub 1, Dub, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky24387/3-3547 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Dub je dominantou vesnice Dub okrese Prachatice v Jihočeském kraji. Stojí ve středu vesnice, jižně od nevelké návsi. Zámek je čtyřkřídlá jednopatrová novogotická budova s půdorysem protáhlého obdélníka. Uprostřed, na jih obráceného hlavního průčelí, stojí hodinová věž s vchodem pod sloupovou verandou. Stavba inspirovaná normanskou gotikou kombinuje cihelné tvarovky a terakotové články s hladce omítnutými plochami zdiva. Chráněn jako kulturní památka.

Historie

První písemná zmínka o Dubu pochází z roku 1274 a nachází se v přídomku Jana z Dubu. K dalším majitelům patřili Dubští z Třebomyslic, Boubínští z Oujezda, Leskovcové z Leskovce nebo Říčanové. Za renesanční přestavby byl do značné míry zbořen západní, pozdně gotický palác, aby se tvrz rozšířila na jih a na západ a tím získala stavba relativně pravidelnou dispozici. Vznikl uzavřený čtyřkřídlý zámek s malým středním nádvořím, tj. stavba, která v této základní podobě přetrvala dodnes. Největší přestavbu doznal Dub za majitele Morice rytíře z Honigsteinu v letech 1854 až 1860, kdy na základě projektu Josefa Niklase získal Dub novogotickou podobu. V roce 1917 koupil zámek Josef Bromovský, jehož rodina ho vlastnila do roku 1948 a v roce 1992 ho restituovala. Od té doby je objekt v soukromém vlastnictví.

Majiteli zámku jsou Battagliové. Zámek je celoročně přístupný veřejnosti za přítomnosti majitelů.

Zámek v kultuře

Na zámku se odehrává děj románu Tiché vody od Bohumila Havlasy.

Literatura

  • Kolektiv autorů. Encyklopedie českých tvrzí. 1. vyd. Díl I. A–J. Praha: Argo, 1998. 272 s. ISBN 80-7203-068-X. Heslo Brloh, s. 152–153. 
  • Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Karel Tříska. Svazek V. Jižní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1986. 296 s. S. 63–64. 
  • Jaroslava Pixová, Zámečky a tvrze jižních Čech, aneb jak se na nich žije dnes
  • Marie Pavlátová, Marek Ehrlich, Zahrady a parky jižních Čech
  • Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků
  • F. Kašička, B. Nechvátal, Tvrze a hrádky na Prachaticku
  • P. Koblasa, D. Kovář, Panská sídla jižních Čech
  • Jiří Kuthan, Aristokratická sídla období klasicismu

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zámek Dub.png
Zámek Dub na vyobrazení z roku 1865