Dub letní Pod Cihelnou

Zdroje k infoboxuPamátný strom (chráněný)
Dub letní Pod Cihelnou
Dub v roce 2017
Dub v roce 2017
Evidenční č.104192 (10992)
Poloha
OkresBeroun
ObecLiteň
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dub letní Pod Cihelnou v Litni se nachází v katastru městyse Liteň v ulici Pod Babkou v zatáčce silnice 11524 ve směru na Leč a Skuhrov pod Brdy. Silnice vede kolem obory. Strom je vysoký 20 metrů s obvodem kmene 362 cm. Jeho stáří je minimálně 200 let. Údajně byl vysazen v roce 1650, tedy za vlády Ferdinanda III. Liteňský dub je od roku 1986 památným stromem.[1] Místní lidé věří tomu, že strom produkuje jakousi energii. Od roku 2013 vede kolem stromu žlutá stezka Naučné stezky Liteň. Obora, u které strom roste, je jejím zastavením B1.[2] Přímo u stromu je instalován informační panel projektu Památné stromy Karlštejnska (5).[3] Dub je oblíbeným turistickým cílem Litně.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Památné stromy/Dub u Litně Dub letní (Quercus robur) [online]. Karlštejn: Správa CHKO Český kras [cit. 2015-01-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-08. 
  2. Obora [online]. Ořech: Karlštejnsko, o. s., 2014 [cit. 2015-01-06]. Dostupné online. 
  3. Památné stromy Karlštejnska/5. Liteň [online]. Ořech: Karlštejnsko, o. s. [cit. 2015-01-06]. Dostupné online. 

Literatura

  • Památné stromy/Dub u Litně Dub letní (Quercus robur) [online]. Karlštejn: Správa CHKO Český kras [cit. 2015-01-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-08. 
  • Obora [online]. Ořech: Karlštejnsko, o. s., 2014 [cit. 2015-01-06]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Dub letni v litni.jpg
Autor: The photonaut, Licence: CC BY-SA 4.0
Památný strom - dub letní, křemelák v Litni (Pod Cihelnou)
Dub letní Liteň.JPG
Autor: Elektracentrum, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na Dub letní (jedno ze zastavení Naučné stezky Liteň) v zatáčce ulice Pod Babkou (lokalita Pod Cihelnou). Na snímku kromě chráněného stromu i informační panely a lavička Naučné stezky a plot Obory Pod Cihelnou. Naučná stezka Liteň nabízí turistům a návštěvníkům procházku nebo projížďku na kole po pozoruhodnostech malebného městyse Liteň v okrese Beroun.
054 Liteň JZ dub.JPG
Autor: Janmanak, Licence: CC BY-SA 4.0
Naučná stezka Liteň – žlutá stezka – zastavení: Obora, Skuhrov, Mlýny, Leč, Obora, Babka, Hřbitov.

Naučná stezka Liteň nabízí turistům a návštěvníkům procházku nebo projížďku na kole po pozoruhodnostech malebného městyse Liteň v okrese Beroun. Byla realizována společností Atelier Svatopluk, o.p.s. v Litni v roce 2013 s podporou mikroregionu Karlštejnsko v programu Podpory rozvoje venkova. Více na : http://www.karlstejnsko.info/naucne-stezky-karlstejnska/liten/

                http://www.liten.cz/urad-mestyse/atelier-svatopluk-o-p-s 

Naučnou stezku tvoří čtyři tématické barevně odlišené stezky – modrá, zelená, červená a žlutá. Každá z nich nabízí zajímavý program na jednodenní výlet. Zastavení naučné stezky jsou značena dřevěnými panely s informacemi a fotografiemi. Trasa stezky je vyznačena barevnými kovovými směrovkami. Liteň leží 5 km od Karlštejna a 15 km od Berouna, takže je ideálním cílem výletu pro obyvatele a návštěvníky Prahy. Témata zastavení Naučné stezky Liteň jistě zaujmou každého návštěvníka. Její zastavení nabízejí informace pro milovníky přírody, zájemce o geologii, botaniku i dendrologii, technické památky, historii i architekturu. Příkladem je třeba hrobka rodiny Daubků od architekta Wiehla, kde je pohřbena slavná česká pěvkyně Jarmila Novotná, pomník a muzeum básníka a spisovatele Svatopluka Čecha, úvraťová železniční stanice, židovský hřbitov, památné stromy nebo květena na vrchu Mramor. Základní škola v Litni nese jméno Františka Josefa Řezáče, významného reformátora školství a vězeňství a u její zdi je pohřben žák Joachima Barranda, významný český geolog a paleontolog prof. Novák. Jedním ze zastavení je i Areál Liteň, kde donedávna působilo Střední odborné učiliště a předtím Učňovská škola zemědělská, kde se učili kováři a podkováři. Areál nyní slouží jako centrum obecně prospěšných služeb pro Liteň a je místem konání kulturních, společenských a vzdělávacích programů jako je hudební festival LiteňFest, setkání kovářů, podkovářů, klempířů a dráteníků „Kováři v Litni“ nebo Zimní běh Litní. Pro podobné programy je Areál Liteň ideálním místem, protože leží na okraji Litně v klidové zóně mezi Liteňským zámkem a zahradou Mateřské školy Liteň na ploše téměř 10.000m2. Podstatná část areálu je zatravněna a stíněna vzrostlými stromy. Pro uživatele a účastníky akcí jsou k dispozici parkovací plochy, jídelna s celotýdenním provozem. V letním období Areál Liteň nabízí turistům služby turistického ubytování – cyklopenzionu. Je též využitelný pro školy v přírodě Areál tak postupně nachází svou novou náplň. K zajištění provozu a marketingu Atelier Svatopluk, o.p.s. zatím vytvořil 2 chráněné pracovní místa s podporou Úřadu práce ČR, krajská pobočka v Příbrami, kontaktní pracoviště Beroun. Na jednom z nich již rok RNDr. Jan Maňák v pracovní pozici „Fotograf-pracovník pro tvorbu turistických tras a produktů“ pořizuje podrobnou dokumentaci Litně, jejího okolí a Naučné stezky Liteň a podkladů pro různé prostředky prezentace. Ten je též autorem publikovaného snímku. Jeho snímky zájemcům dokumentují, že Liteň je též ideálním cílem pro cykloturisty. Klíčová slova:

Areál – Atelier Svatopluk, o.p.s. – Beroun - Berounsko - botanika – cykloturistika - dendrologie – festival - fotografie – chráněná pracovní místo - Karlštejnsko – kovářství - kultura - Liteň – naučná stezka – osoby se zdravotním postižením – památky – sport - školy – technické památky – turistika – výlety – Úřad práce ČR – ubytování - vzdělávání