Durmitor
Durmitor | |
---|---|
![]() | |
Nejvyšší bod | Bobotov kuk |
Rozloha | 350 km² |
Stát | ![]() ![]() |
Souřadnice | 43°8′0″ s. š., 19°1′ v. d. |
![]() | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Durmitor (v cyrilici Дурмитор) je pohoří, které se nachází na severu Černé Hory, u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Je součástí Dinárských hor. Nejvyšším vrcholem Durmitoru je Bobotov kuk (2 523 m). Celá oblast je tvořena vápencem, stejně jako zbytek jaderského pobřeží Chorvatska a Bosny a Hercegoviny. Z administrativního hlediska se pohoří rozkládá na území obcí Plužine, Šavnik a Žabljak.
Název
Jedna z teorií o původu názvu Durmitor ukazuje na původu z dáko-románského jazyka, a to na slovo, které označuje místo pro přespávání. Na území států bývalé Jugoslávie se nachází obdobné místní názvy, které označují další hory, např. Visitor nejspíše z dáko-románského visător (spáč), nebo Cipitor), označující totéž.
Podle druhé teorie je název keltského původu a označuje vodu z hory (původně dru mi tore) nebo také hřebenatou horu. Keltského původu je označení také nedaleké řeky Tary, která byla vnímána v keltské mytologii jako bohyně. Stejně tak řeka Zeta má název, který je keltského původu.
Podnebí

Díky blízkosti Jaderského moře má Durmitor částečně přímořské podnebí, ovlivňují jej ale i charakteristiky, typické pro balkánské vnitrozemí. Teploty jsou tak nižší, než by pro danou zeměpisnou šířku byly typické; toto je dáno ale hlavně vyšší nadmořskou výškou.
V zimě často sněží, neboť se teplé vzdušné masy z prostoru nad mořem sráží s těmi chladnějšími, které směřují z vnitrozemí. Třímetrová sněhová pokrývka v zimních měsících zde není ničím neobvyklým a občas sněží i na jaře. Na některých místech sníh zůstává i přes léto. Podle lokality se zimní teploty v měsíci lednu pohybují mezi −8 °C až −3 °C a v červenci mezi 7 °C až 15 °C. Na nejvyšších vrcholech překonává úhrn srážek míru 2000 mm. V létě většinou neprší.[1]
Meteorologická stanice Žabljak ve výšce 1450 metrů nad mořem naměřila jako průměrné údaje pro leden −4,8 °C, pro červenec 13,8 °C a roční průměr potom 4,8 °C.
Vzhledem k změně klimatu je možné, že by v Durmitoru v letních měsících zcela sníh vymizel do roku 2050.[2]
Hydrologie
Jezera
V pohoří se dochovalo 18 ledovcových jezer. Místní jim říkají gorske oči tedy "horské oči"[3][4] a významně přispívají k výjimečnosti parku. Jedná se o následující:
- Černé jezero (srbsky Crno jezero)
- Veliko Škrčko jezero
- Malo Škrčko jezero
- Zeleni Vir
- Jablan jezero
- Valovito jezero
- Vir u Lokvicama
- Jezero Srablje
- Modro jezero
- Suvo jezero
- Zminje jezero
- Barno jezero
- Pošćensko jezero
- Zabojsko jezero
- Vražje jezero
- Riblje jezero
- Zminčko jezero
- Sušičko jezero
Vodní toky
Kaňony místních řek patří k často navštěvovaným. Z Durmitoru vytéká řada potoků a řek, většinou horské bystřiny. Impresivní je kaňon řeky Tary a také Pivy, dvou hlavních, které odvodňují pohoří.[5] Kromě toho na Durmitoru pramení i řada dalších podobných. Přítomné jsou i ponorné řeky.[6] Známý je také pramen Savina voda v nadmořské výšce okolo 2200 m n. m.[7] Jeho specifičnost, daná vysokou nadmořskou výškou, také vedla k tomu že byl v černohorských dějinách předmětem řady bájí a legend.
V Durmitoru lze najít také značnou řadu vodopádů, např. vodopád Skakavac apod.
Geologie
Pohoří se z geologického hlediska skládá ze silně zvrásněných druhohorních vápenců, které jsou značně poznamenány činností dávných ledovců[8] a tektonickými pohyby. Na rozdíl od řady jiných pohoří, a to i černohorských (např. Prokletije), zde nevznikla ledovcová údolí, neboť se ledovce formovaly jen na náhorní plošině.[9]
Mezi četné krasové jevy zde patří závrty, jeskyně, propasti. Srbský geograf Jovan Cvijić považoval Durmitor za lokalitu s nejvyšší mírou zalednění v období poslední doby ledové. V minulosti se zde nacházelo 12 ledovcových karů.
Obyvatelstvo
V horách je pouze několik malých vesnic (katuni), kde se daří toliko pastevcům. Vzhledem k tomu, že pohoří obklopují hluboká údolí, kde není dostatek pastvy, museli pastevci v zimních měsících držet dobytek ve stodolách; na jaře a na podzim byl držen v nižších polohách a v letních měsících v polohách vyšších.[10]
Jedinou z vesnic, která se rozrostla do podoby plnohodnotné moderní obce, resp. malého města, je Žabljak.
Historie



Po příchodu Slovanů do této oblasti se část pohoří stala součástí středověkého srbského státu a část knížectví Zety. O několik století později, po příchodu Turků, se stalo pohoří velkou hrází, která bránila impériu získat některé okolní oblasti. Durmitor odolával turecké armádě značnou dobu; pro Osmanskou říši byl nicméně zdrojem nestability. Byla zde zabita spousta Turků, např. zde padl Smail-aga Čengić.[11]
Berlínským kongresem a získáním Bosny a Hercegoviny pro Rakousko-Uhersko se pohoří stalo pohraničním krajem, který odděloval Osmanskou říši od území kontrolovaného z Vídněs. Součástí Černé Hory se stal až po první balkánské válce v roce 1912.
Okrajové části pohoří, především jeho severní část, byly zachyceny v rámci tzv. třetího vojenského mapování na konci 19. století, kdy Rakousko-Uhersko dokumentovalo své území včetně Bosny a Hercegoviny. Tehdejší mapy zachycují různé osady pastevců na náhorní plošině a cesty mezi nimi.
Po dobytí a rozbití Jugoslávie nacistickým německem a fašistickou Itálií bylo pohoří součástí černohorského loutkového státu a okupováno italskou armádou. Vypuklo zde povstání; místní obyvatelstvo vstupovalo do partyzánských jednotek. V Žabljaku se nacházela partyzánská nemocnice, kam mimo jiné byli posíláni i ranění ze Srbska, kde rovněž probíhal boj (v rámci tzv. Užické republiky). Hotel Durmitor, kde se nemocnice nacházela, byl nicméně během války zbořen. Italové věnovali značné úsilí likvidaci povstání.[12]
V letech 1942–1943 se zde ukrývali jugoslávští partyzáni a Josip Broz Tito. Stojí zde mimo jiné i jeskyně, kde jugoslávský vůdce za války pobýval.[13] Jedna z jednotek partyzánského vojska byla právě podle Durmitoru pojmenována a proslavila se tím, že osvobodila město Foča[14] na jihovýchodě dnešní Bosny a Hercegoviny.
Po druhé světové válce se uskutečnil skromný, byť jistý rozvoj turistiky, resp. především zimních sportů. Vznikly nové ubytovací kapacity. Republika Černá Hora v rámci Jugoslávie investovala do dvou skokanských můstků u Žabljaku a vzniku letiště na náhorní plošině. Jednalo se o objekt se zatravněnou ranvejí pro malá letadla.[15] Provozovány byly pravidelné lety do Bělehradu.[16] Rozvoj skoků na lyžích a obecně potenciál Durmitoru však zastavil rozpad Jugoslávie v 90. letech 20. století.
Vrcholy
V pohoří se nachází 48 vrcholů nad 2000 metrů nad mořem. Je tomu tak především pro to, že v nadmořské výšce 1500 m n. m. se rozkládá velká náhorní plošina s názvem Jezerska površ[17], kterou na několika místech překonávají vysoké kaňony, ale ze které se tyto majestátní vrcholy vypínají. Ty nejvyšší jsou:
- Bobotov Kuk 2 522 m
- Bezimeni Vrh 2 487 m
- Šljeme 2 455 m
- Istočni Vrh Šljemena 2 445 m
- Soa / Đevojka 2 440 m
- Milošev Tok 2 426 m
- Bandijerna 2 409 m
- Rbatina 2 401 m
- Lučin Vrh 2 396 m
- Prutaš 2 393 m
- Minin Bogaz 2 387 m
- Planinica 2 330 m
- Kobilja Glava 2 321 m
- Savin Kuk 2 313 m
- Šupljika 2 310 m
Ochrana přírody
Centrální část pohoří s hlubokými kaňony řek Tara, Draga a Sušica byla roku 1952 prohlášena národním parkem. Od roku 1980 je Národní park Durmitor zapsán na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO.
Pamětihodnosti a kulturní památky
Durmitor je charakteristický také díky přítomnosti ruin různých pevností, mostů a domů (například pohraničníků). V údolí řeky Tary se nachází různé kláštery. Lze se také setkat i se středověkými náhrobními kameny, typickými pro tento region – stećky. Kostel v Žabljaku je rovněž historický, pochází z roku 1862.[18]
Doprava
Durmitor křižuje celá řada silnic. Nejvýznamnější je komunikace, která spojuje města Pljevlja a Nikšić a vede přes zmíněné letovisko Žabljak. K této severo-jižní komunikaci poté patří i regionální silnice, která obchází z jižní strany nejvyšší vrcholky Durmitoru a stoupá až do výšky 1900 metrů nad mořem a Žabljak pojí s údolím řeky Pivy.
Do pohoří nevede žádná železnice.[16]
Spousta dalších cest vede po celém pohoří, jsou ale nezpevněné a spojují s hlavními silnicemi většinou odlehlejší osady, tj. zmíněné katuny.
Turistika
Významným turistickým střediskem pro letní i zimní sporty je zmíněný Žabljak. Letní sezóna trvá od července do září. Rozšířena je pěší turistika, v Durmitoru se nachází turisticky značené trasy. Oblíbený je rovněž kaňon řeky Tary.
Vzhledem k odlehlosti od větších měst i tomu, že je Durmitor stranou od dopravních tahů, nebyla lokalita tolik rozvíjena z hlediska turistického ruchu, jako jiná místa v Černé Hoře nebo bývalé Jugoslávii.
Durmitor je oblíben mezi místními turisty, v Evropě tolik populární jako destinace naopak není.[19]
Flóra a fauna
V Durmitoru je zastoupeno na 1300 druhů různých rostlin, včetně glaciálních reliktů a endemických druhů. Náhorní plošina je většinou pustá, roste zde převážně tráva a kleč, potom také různé druhy mechů. Na svazích se nachází jehličnaté a listnaté lesy; v druhé polovině 20. století zabíraly ty jehličnaté plochu cca 5000 hektarů, listnaté okolo dvou tisíc hektarů.[20] Na nepřístupných a člověku velmi odlehlých místech se vyskytuje borovice černá (srbsky Crni bor). Také zde roste místní endemický javor Acer visianii. V uvedené době byly mnohé z lesů ještě nedotčené člověkem.[21]
Žijí zde různé druhy šelem, včetně medvěda hnědého.[22] Přítomný je rovněž kamzík horský.[23]
Zajímavosti
V lidové verzi černohorské hymny se zpívá Durmitore, jel' ti žao, što se Lovćen opjevao, tedy, zda-li pohoří není líto, že hymna je především o hoře Lovćen. Mimo to řada lidových písní pohoří Durmitor často zmiňuje.[24] Tradičním hudebním nástrojem pro region jsou gusle.
V době před roztržkou Tita a Stalina se mimo jiné jako symbol jednoty dělnického hnutí používalo označení Od Kamčatky po Durmitor.[25]
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Durmitor na slovinské Wikipedii a Durmitor na srbské Wikipedii.
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 21. (srbsky)
- ↑ Klimatske promene: Bez glečera u Africi do 2050. godine, ugrožen i Durmitor. BBC [online]. [cit. 2025-03-11]. Dostupné online. (srbsky)
- ↑ CENTRE, UNESCO World Heritage. Durmitor National Park. UNESCO World Heritage Centre [online]. [cit. 2019-10-30]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ "Gorske oči" u koje su zagledani posetioci sa svih meridijana: Kako je Durmitor postao svetska turistička destinacija. euronews.rs [online]. [cit. 2025-03-11]. Dostupné online. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 7. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 22. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 10. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 3. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 9. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 27. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 13. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 45. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 47. (srbsky)
- ↑ DOLNIČAR, Ivan. Jugoslavija 1941 – 1981. Bělehrad: eksport pres, 1981. S. 18. (srbochorvatština)
- ↑ Článek na stránkách skijanje.rs (srbsky)
- ↑ a b KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 29. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 18. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 40. (srbsky)
- ↑ The incredible national park that’s a ‘mini Alps’ with hardly any tourists. Daily Express [online]. [cit. 2025-03-11]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 24. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 26. (srbsky)
- ↑ PORASLA POPULACIJA OVE ŽIVOTINJE: U Crnoj Gori preko 400 mrkih medveda. Glas Javnosti [online]. [cit. 2025-03-11]. Dostupné online. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 135. (srbsky)
- ↑ KRSTIĆ, Aleksandar. Durmitor – turistički vodič. Podgorica: [s.n.], 1962. S. 11. (srbsky)
- ↑ PETRANOVIĆ, Branko. ISTORIJA JUGOSLAVIJE, knjiga III - SOCIJALISTIČKA JUGOSLAVIJA 1955-1988. Bělehrad: [s.n.] S. 190. (srbochorvatština)
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Durmitor na Wikimedia Commons
- Fotografie a informace pro cestovatele
- Durmitor na Summitpost.org (anglicky)
- Fotogalerie z Durmitoru Archivováno 27. 7. 2017 na Wayback Machine.
- Informace a fotky z Durmitoru
- Fotogalerie - lyžování a snowboarding v Durmitoru Archivováno 24. 11. 2009 na Wayback Machine.
Média použitá na této stránce
(c) Emil Joanović, CC BY-SA 3.0
Savin Kuk, pogled sa Šljemena
(c) Emil Joanović, CC BY-SA 3.0
Bobotov Kuk i Bezimeni Vrh
Autor: Pudelek, Licence: CC BY-SA 4.0
Durmitor mountains, Montenegro - Road P-14 and Uvita greda
Autor: Michael Tyler, Licence: CC BY-SA 2.0
Tara Gorge, Durmitor National Park, Montenegro
Autor: Dimljacic, Licence: CC BY-SA 4.0
Sedlo, a peak on Durmitor mountain. Photo taken at sunset.