Dvojplaneta

Nejtypičtější příklad dvojplanety: Pluto-Charon

Dvojplaneta je systém dvou na sobě gravitačně závislých planet. Může se ovšem jednat také o dva objekty, které mají podobnou velikost a obíhají okolo společného těžiště. Ve skutečnosti se ovšem jedná o planetární systém (Země-Měsíc, Pluto-Charon) neformálně označovaný jako dvojplaneta.

Příklady

V praxi se jedná o několik planetárních systému, mezi něž můžeme zařadit tyto:

  1. trpasličí planeta Pluto a Charon
  2. planeta Země a Měsíc
  3. binární planetka 90 Antiope

Systém Země-Měsíc definici dvojplanety nesplňuje, což nezabránilo Evropské kosmické agentuře, aby ve svém článku o sondě SMART-1 jej za dvojplanetu označila.[1] Dalšími planetárními systémy, které spadají pod toto označení jsou binární (dvojité) planety jako již zmíněné asteroidy 90 Antiope nebo objekty v Kuiperově pásu 79360 Sila-Nunam a 1998 WW31.

Definice

Příklad fiktivních dvojplanet, obíhajících okolo společného červeného bodu

Existují různé definice dvojplanety. Jedna vychází z poměru hmotností těles, který by měl být blízký číslu 1. Definice, která není závislá na vágním výrazu „blízký“, vychází z pojmu hmotného středu (barycentra). Dvojplaneta je:

  • soustava dvou těles, která splňují podmínky pro planety,
  • jejíž hmotný střed se nenachází uvnitř z žádného z těles.

Hmotný střed soustavy Země-Měsíc leží uvnitř Země, asi 1700 km pod zemským povrchem,[2] proto definici dvojplanety nesplňuje. Protože se však Měsíc od Země vzdaluje průměrnou rychlostí 3,8 cm za rok, za přibližně 50 miliónů let by se měla poloha hmotného středu dostat mimo Zemi.

Zajímavé je, že barycentrum celé sluneční soustavy se v závislosti na poloze obřích planet pohybuje uvnitř i mimo Slunce.

Odkazy

Reference

  1. Welcome to the double planet [online]. ESA, 2003-10-05 [cit. 2019-11-12]. Dostupné online. 
  2. KLEZCEK, Josip. Velká encyklopedie vesmíru. 1. vyd. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0906-X. S. 503. 

Související články

Média použitá na této stránce

Pluto-Charon double planet.png
The PlutoCharon system. Charon's orbit around Pluto is shown in green. Pluto's orbit around the Pluto–Charon system barycentre is shown in red. This shows that Pluto orbits a point outside itself. This is why Pluto and Charon are sometimes considered to be a double dwarf planet. The four small satellites of the Pluto–Charon system, Styx, Nix, Kerberos, and Hydra, are not shown. The image is probably a side view rather than a top view.
DoublePlanet.gif
Autor: User:Silver Spoon, Licence: CC BY-SA 3.0
Double planet: Two planets orbit their common centre of gravity (red).