Dvorce (Praha)

Dvorce
Dvorecké náměstí
Dvorecké náměstí
Lokalita
Městská částPraha 4
ObvodPraha 4
ObecPraha
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíPodolí
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Činžovní dům „Ve Dvoře“ – jediná evidovaná kulturní památka ve Dvorcích

Osada Dvorce (německy Dworetz) se nalézá na podolském území v hlavním městě Praze při pravém břehu řeky Vltavy. Osada je zmiňována poprvé v roce 1222[1]. V husitských dobách zabrali všechny majetky v tomto území Pražané, ale již na konci 15. století získala vyšehradská kapitula své původní majetky zpět. Zbytek byl Pražanům odebrán po konfiskaci Ferdinandem I. v roce 1547, který jej prodal rodu Granovských. Pak se majitelé střídali až do doby zrušení poddanství a poté (v roce 1850) byly Dvorce připojeny k Podolí. Název někdejší osady je dodnes připomínán v místním názvu Dvorecké náměstí, v místě se (kromě konečné stanice městského autobusu číslo 134, dříve zde končila i linka 118, která vede dále na Smíchovské nádraží; historicky do roku 1990 i autobus 124, jedoucí přes Dobešku do Nuslí - Kloboučnické, a tramvajové zastávky s linkami 2, 3, 17, 21 a noční 92) nacházejí také skutečné antukové tenisové dvorce, za nábřežní komunikací pak místní vltavská říční plovárna zvaná Žluté lázně. Bydlela zde herečka Milena Dvorská.

Původní vesnická zástavba vzala z valné části za své v době I. československé republiky. Zachoval se jen památkově chráněný činžovní dům „Ve Dvoře“ (č.p. 411) a vila č.p. 425 v katastru Podolí a několik domků podél ulice Vysoká cesta a usedlost „Sanssouci“, které se nacházejí v katastru Braník, ale historicky rovněž přináležely k Dvorcům. Kromě celé řady moderních prvorepublikových činžovních domů jsou zajímavé i „domy knihtiskařů“ z roku 1932 a o 10 let starší vila s nostalgickým nápisem „Staré zašlo, novému žijeme“, již na branickém katastru.

Reference

  1. PROFOUS A., Místní jména v Čechách - jejich vznik, původní význam a vývoj, Díl. I, Praha, 1947, s. 447

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Dvorecké sqr, Prague Podolí.jpg
Autor: Czech Wikipedia user Packa, Licence: CC BY-SA 2.5
Činžovní domy na Dvoreckém náměstí v Podolí (Praha 4)
Podolí, Jeremenkova 9, Ve dvoře.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: