Dymník

Dymník
Rozhledna na Dymníku
Vrchol517 m n. m.
SeznamyHory Šluknovské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříŠluknovská pahorkatina / Rumburská pahorkatina / Krásnolipská pahorkatina[1][2]
Souřadnice
Horninaolivinický čedič
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dymník (německy Rauchberg) je 517[3] metrů vysoký zalesněný vrch ve Šluknovské pahorkatině 2 km na jihozápad od Rumburka. Na jeho úpatí jsou až 20 metrů vysoké skály tvořené olivinickým čedičem. Jeho stáří je přibližně 30 miliónů let a jedná se o projev třetihorního vulkanismu v oblasti Šluknovské pahorkatiny. Vrchol kopce je vulkanickou žilou ukloněnou směrem na severoseverozápad, která jako přívodní kanál původní sopky prorazila mnohem starší okolní granodiority lužického plutonu. Na kopci se ve středověku zapalovaly signální ohně, odtud název Dymník.[4] Na vrcholu se nacházejí skalní výchozy, částečně deskovité nebo s náznakem sloupcovitého rozpadu. Necelých 200 metrů severně od vrcholu rostou dva památné stromy – Buky na Dymníku.

Rozhledna

Patnáct metrů vysokou cihlovou a kamennou rozhlednu se 79 schody nechal na vlastní náklady postavit roku 1896 místní podnikatel Augustin Wenschuch. Zpřístupněna veřejnosti byla dne 27. září 1896. Dříve je jmenovala August Turm (Augustova věž). Rozhledna je dobře přístupná silnicí se žlutým turistickým značením od Rumburku, od parkoviště s restaurací v podhradí zbývajících 300 metrů je po značce modré. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn. Z vrcholu je dobrý výhled na Lužické hory.[5] V říjnu 2010 byla z Rumburku k rozhledně vybudována Naučná stezka Dymník. Z rozhledny jsou za jasného počasí vidět Krkonoše, Jizerské hory, Ještěd, na jihozápadě v Českém středohoří Sedlo a Milešovka, směrem na západ Děčínský Sněžník a Krušné hory, na severu v Sasku Bieleboh a Czorneboh.

Odkazy

Reference

  1. DEMEK, Jaromír, a kol. Zeměpisný lexikon ČSR. Hory a nížiny. Brno: Academia, 1987. 584 s. 
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. 76 s. 
  3. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-08-12]. Dostupné online. 
  4. Dymník [online]. Hrady.cz [cit. 2008-01-31]. Dostupné online. 
  5. POHORECKÝ, Vladimír. Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech. Praha: Radioservis a.s., 2000. ISBN 80-86212-10-6. Kapitola Rozhledna na Dymníku, s. 34. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“