Dymokury (železniční zastávka)

Dymokury
Budova zastávky
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Budova zastávky
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
ObecDymokury
Souřadnice
Dymokury
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice563817
TraťChlumec nad Cidlinou – Křinec
Nadmořská výška200 m n. m.
V provozu od15. listopadu 1881
Dopravní koleje1
Nástupiště (nástupní hrany)1 (1)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaStanoviště autobusů před staniční budovou
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dymokury jsou zastávka a nákladiště ve východní části obce Dymokury v okrese Nymburk v Středočeském kraji oddělená od zbytku sídla říčkou Štítarského potoka. Leží na neelektrizované jednokolejné železniční trati Chlumec nad Cidlinou – Křinec.

Historie

Stanice byla otevřena původně jako koncová stanice 15. listopadu 1881 na odboční trati vlastněné soukromou společností České obchodní dráhy (BCB) propojením Velelib na trase z Nymburka do Mladé Boleslavi a již postavené odbočné trati z Chlumce nad Cidlinou do Jičína v majetku společnosti Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB). Následujícího roku, 1. ledna 1882, byla trať prodloužena dále do Městce Králové. Vystavěno zde bylo více kolejí, také nákladové nádraží a lokomotivní vodárna. Z hospodářské podstaty regionu sloužila trať především k nákladní obsluze velkého dymokurského cukrovaru. Stanice byla též součástí tzv. Řepařských drážek.

Na přelomu let 1882-1883 de facto převzala řízení BCB společnost Rakouská společnost státní dráhy (StEG) a 26. srpna 1883 propojila přemostěním trati Vídeň-Berlín, provozovanou ÖNWB, v Nymburce celý úsek s tratí do Poříčan na polabské železnici z roku 1845 z Prahy do Olomouce. Na trati byla zřízena nová provozní budova, stanice Nymburk město.

9. května 1901 byla trať z iniciativy společnosti Místní dráha Chlumec-Králův Městec reprezentovaná chlumeckým továrníkem Karlem Fričem prodloužena dále do Chlumce nad Cidlinou. Vystavěno zde bylo také nákladové nádraží. Z hospodářské podstaty regionu sloužila trať především k nákladní obsluze cukrovarského průmyslu.

Po zestátnění většiny soukromých společností v roce 1925 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis

Nachází se zde jedno nekryté hranové nástupiště. Z nádraží v minulosti odbočovalo několik vleček. V současnosti (2019) z nákladiště odbočuje jedna vlečka: Dymokurka vlastníka Družstvo VOLOX.[zdroj?]

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Dymokury, train station.jpg
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Nádraží v Dymokurech