Hospodářské společenství západoafrických států

 

Hospodářské společenství západoafrických států
Členské státy ECOWAS
Členské státy ECOWAS
ZkratkaECOWAS
SídloAbuja, Nigérie
Souřadnice
ČlenovéBeninBenin Benin
KapverdyKapverdy Kapverdy
GambieGambie Gambie
GhanaGhana Ghana
GuineaGuinea Guinea
Guinea-BissauGuinea-Bissau Guinea-Bissau
Pobřeží slonovinyPobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny
LibérieLibérie Libérie
NigérieNigérie Nigérie
SenegalSenegal Senegal
Sierra LeoneSierra Leone Sierra Leone
TogoTogo Togo
PředsedaNana Akufo-Addo
Prezident KomiseMarcel Alain de Souza
Oficiální webwww.ecowas.int
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Umístění ECOWASU na mapě světa

Hospodářské společenství západoafrických států (zkratka ECOWAS / CEDEAO, anglicky Economic Community of West African States / francouzsky Communauté Économique des États de l'Afrique de l'Ouest) je regionální hospodářská a politická organizace, která byla založena v roce 1975.

Organizace má podporovat nejen hospodářskou integraci v oblastech ekonomických aktivit (hlavně v průmyslu, dopravě, telekomunikaci, energetice, zemědělství, využívání přírodních zdrojů, obchodu, peněžní a finanční otázky), ale také sociální, kulturní a politickou spolupráci členských států. V současnosti organizaci tvoří 12 členů: Benin, Gambie, Ghana, Guinea-Bissau, Kapverdy, Libérie, Mauritánie, Nigérie, Pobřeží slonoviny, Senegal, Sierra Leone, Togo. Mauritánie sice v roce 2000 vystoupila, ale v srpnu 2017 podepsala novou dohodu o přidruženém členství.[1] Naopak Guineji bylo pozastaveno členství v reakci na události v prosinci 2008, kdy po smrti prezidenta se dostala k moci vojenská junta CNDD (Národní koncil pro demokracii a rozvoj).

Dne 28. ledna 2024 oznámily vystoupení z ECOWAS s okamžitou platností Mali, Burkina Faso a Niger. Informaci oznámily v nigerské státní televizi vojenské junty vládnoucí ve všech třech státech, když podle jejich vyjádření organizace selhala v boji proti terorismu. Všem třem státům bylo ale členství pozastaveno už dříve, když v nich došlo k vojenským převratům.[2]

Oficiálními komunikačními jazyky jsou angličtina, francouzština a portugalština.

Instituce ECOWAS

Institucemi ECOWAS jsou Komise, Parlament společenství, Soudní dvůr společenství, Banka pro investice a rozvoj.

  • Komise ECOWAS vznikla z bývalého Sekretariátu ECOWAS, kdy byl navýšen počet úředníků na řídících postech. Komise je tvořena prezidentem, viceprezidentem a 7 komisaři. Jednotliví komisaři se starají o jednotlivé sektory agendy komise: Administrativa a finance; Zemědělství, životní prostředí a vodní zdroje; Lidský rozvoj a pohlaví; Infrastruktura; Makroekonomická politika; Politické záležitosti, mír a obrana; Obchod, cla a volný pohyb. Reorganizace mimo jiné přinesla nový zákonný režim, kdy jsou jednotlivá rozhodnutí Komise přímo aplikovatelná v členských státech vládními institucemi. Protokoly a konvence Komise tak již nemusí procházet zdlouhavým schvalováním národních parlamentů. Rozhodnutí Rady ministrů byla použitelná pouze pro instituce ECOWAS, nově Rada mistrů vydává předpisy a směrnice, které vytvářejí rozhodnutí a doporučení, která jsou vymahatelná v členských zemích. Také Komise přijímá nařízení od Rady ministrů.
  • Parlament ECOWAS sídlí ve městě Abuja v Nigérii. Obvykle má každá země 5 až 8 zástupců, ale výjimku tvoří Nigérie se 34 zástupci (údaje k roku 2002). Parlament má poradní funkci ve veškerých oblastech činnosti ECOWAS pro ostatní instituce organizace.
  • Soudní dvůr společenství ECOWAS vznikl podpisem protokolu o založení v roce 1991, ale svou práci zahájil soudní dvůr až v roce 1996, kdy vstoupil protokol v platnost. Soudní dvůr rozhoduje hlavně o sporech mezi členskými státy a poskytuje doporučení v právních otázkách.
  • ECOWAS Banka pro investice a rozvoj (EBID) podporuje finančně (jednotlivé sektory) výstavbu a modernizaci veškeré infrastruktury, rozvoj venkova (zemědělství) a životního prostředí (např. zavlažování, manipulace s vodou), zkvalitnění vzdělávání, modernizaci průmyslu a rozvoj služeb. O podporu z EBID mohou požádat členské státy ECOWAS nebo jejich agentury; veřejné i privátní společnosti; právnické osoby z členských zemí ECOWAS nebo ze zahraničí, které chtějí investovat v zemích ECOWAS v podporovaných sektorech. Úvěry jsou poskytovány v měně Units Account (UA), při lokálních investicích mohou být v místní měně. Minimální množství úvěru je 1 milión UA a maximální množství 10 miliónů u národních projektů a až 15 UA u regionálních projektů. U veřejných projektů jsou úrokové sazby 1,5 až 4 %, zatímco u projektů ze soukromého sektoru kolísají sazby mezi 6,5 až 12 %. Výše úroků závisí na situaci na trhu. Půjčky jsou poskytovány krátkodobě (0–2 roky), střednědobě (2–7 let) a dlouhodobě (7 a více let).

Speciální agendy ECOWAS

  • Západoafrická zdravotnická organizace (The West African Health Organisation, WAHO) byla založena roku 1987 za účelem zvýšení standardu ochrany zdraví pomocí harmonizace politiky členských států, spolupráce a strategickými plány boje s problémy zdravotnictví. Strategický plán na roky 2003–2007 měl 9 hlavních bodů: 1. HIV/AIDS/STI/TB, 2. Malárie, 3. Prevence slepoty, 4. Přežití dětí, 5. Výživa, 6. Drogy a vakcíny, 7. Trénink, 8. Kontrola epidemií, 9. Základní rozvojové prvky.
  • Západoafrická měnová agentura (The West African Monetary Agency, WAMA) vznikla v roce 1996 jako náhrada za Západoafrickou zúčtovací banku (WACH). Své sídlo má ve Freetownu. Obstarává agendu podpory a povzbuzení trhu určováním kurzu měny v meziregionálním obchodě, zavádí politiku a programy peněžní a hospodářské integrace. Agentura také zajišťuje organizaci jednotné peněžní zóny v Západní Africe.
  • Západoafrický měnový institut (WAMI) bude založen[kdy?] pro vykonávání funkcí, které povedou k vytvoření Centrální banky (WACB) s jednotnou měnou pro ekonomický blahobyt Západní Afriky. Členové WAMI budou zástupci centrálních bank členských zemí ECOWAS.
  • ECOWAS Centrum rozvoje rovných příležitostí mužů a žen (ECOWAS Center Gender Development (ECGD)) bylo vytvořeno roku 2003. Má dvě složky: Exekutivní sekretariát v Abuji a Centrum rozvoje rovných příležitostí v Dakaru, které nahrazuje Západoafrickou ženskou asociaci (WAWA). Centrum vytváří strategie a programy zajišťující rovný přístup k oběma pohlavím, zejména podporou žen (vzdělávání, podpora podnikání žen, aj.).
  • Koordinační oddělení vodních zdrojů (Water Ressources Coordination Unit, WRCU) založené v roce 1998 reflektuje potřeby šetrného nakládání s vodními zdroji (kvalita vody, zavlažování, vysychání studní, aj.), podle doporučení Summitu Země OSN v Rio de Janeiru.
  • ECOWAS Hnědá karta (Brown card), nejedná se o agenturu, ale systém hrazení škod při autohaváriích. Za držitele hnědé karty vyřizuje vydávající orgán nehodu s dopravním úřadem v dané zemi. Bez čekání bude požadováno nahrazení škody dle pojištění viníka nehody.
  • Západoafrický energetický svaz (West Africa Power Pool, WAPP) je organizací založenou roku 2006 za účelem vytvoření společného trhu s elektřinou a intenzívnější příhraniční obchod s elektrickou energií, který bude zaručovat dlouhodobě stabilní dodávky proudu pro občany ECOWAS. Organizace se snaží minimalizovat operační ceny sítí, sjednotit standardy a normy, koordinovat investice do rozvoje sítí a vytvořit podmínky pro financování výroby.
  • Mezivládní akční skupina proti praní špinavých peněz v Západní Africe (The Inter-Governmental Action Group against Money Laundering in West Africa, GIABA) byla založena 1999 pro ochranu členských států ECOWAS jako ochrana ekonomik a finančních systémů před praním špinavých peněz a finančnímu terorismu. Například implementací zásad boje proti výše uvedeným do bankovních systémů členských států ECOWAS, které respektují místní podmínky a zvláštnosti daného státu, ale ve shodě s přijatými mezinárodními normami.
  • Západoafrický regionální program (The West African Regional Programme, PRSAO) byl iniciován Evropskou komisí a ECOWAS za účelem upevnění integrace v regionu ECOWAS usnadněním volného pohybu obyvatelstva, zboží, služeb a technologií. Program také přispívá ke zlepšení zdravotnictví pomocí harmonizace a koordinace zdravotnické politiky v členských zemích v boji proti epidemiím.

Reference

  1. Like a magnet | D+C - Development + Cooperation. www.dandc.eu [online]. 2019-02-15 [cit. 2024-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. BALIMA, Boureima; DIALLO, Tiemoko. Three West African junta-led states quit ECOWAS regional block. Reuters [online]. 2024-01-28 [cit. 2024-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Côte d'Ivoire.svg
Flag of the Ivory Coast, written by Jon Harald Søby, modified by Zscout370. The colors match to what is reported at http://fotw.vexillum.com/flags/ci.html.
Flag of Senegal.svg
Flag of Senegal
ECOWAS members.svg
Map of the member states of the Economic Community of West African States (ECOWAS)
 
Current members
 
Observer members
 
Suspended members
ECOWAS.png
Map showing the location of ECOWAS in the world.
ECOWAS Flag.png
Autor: Lil Tabascan, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of the Economic Community of West African States (ECOWAS; also known as CEDEAO in French and Portuguese) with the Emblem with a white background