EF-G

Schéma ribozomu: tRNA přichází nejprve do A-místa, následně přechází do P-místa a opouští ribozom z E-místa

EF-G (z angl. elongation factor G, v minulosti též „translokáza“) je jeden z bakteriálních elongačních faktorů, tedy proteinů, které umožňují postup ribozomu podél vlákna mRNA v průběhu translace (syntézy bílkovin). Podobně jako EF-Tu se jedná o GTPázu. Za určitých okolností se bez něj ribozom obejde, za cenu snížené efektivity.[1]

Faktor EF-G se váže do A-místa velké ribozomální podjednotky a stimuluje přechod obou tRNA do hybridních poloh (v jednom případě do polohy A/P, v druhém do polohy P/E). Následně dojde k hydrolýze GTP, konformační změně a k translokaci obou tRNA do P, resp. E polohy.[1]

U eukaryot se podobný protein s téměř totožnou funkcí nazývá eEF-2 či prostě EF-2.[2]

Reference

  1. a b ALBERTS, Bruce , et al. The Molecular Biology of the Cell. [s.l.]: Garland Science, 2002. (4th. ed). Dostupné online. ISBN 0-8153-3218-1. 
  2. Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1. 

Média použitá na této stránce

Peptide syn.png
Autor: Boumphreyfr, Licence: CC BY-SA 3.0
Illustration of Translation: A ribosome, a mRNA and lots of tRNAs (each bound to an amino acid), interact to build a peptide (or a protein) molecule.) Note: Transcription is not depicted here.