Efemeridy
Efemeridy jsou údaje o poloze astronomických objektů (Slunce, Měsíc, planety, umělé družice) na obloze v určitém čase nebo časech. Vydávají se v podobě tištěných tabulek, dnes je nejčastěji počítají programy za pomoci matematických modelů pohybu těles. Udávají se obvykle ve sférických polárních souřadnicích (rektascenze a deklinace).
Používají se v astronomii a k navigaci (astronavigaci). Mají užití také v astrologii.
Původ slova
Slovo efemerida je z řec. ep-hémerios, jednodenní, každodenní. Téhož původu je i adjektivum efemérní (přechodný, pomíjivý) a slovo efemera, které znamená věci k příležitostnému, krátkodobému použití, například plakáty, oznámení a podobně.
Historie
Efemeridy jsou poprvé doloženy ve staré Babylonii a v Indii ve 2. tisíciletí př. n. l. a užívaly se k předpovídání zatmění a k jiným astrologickým účelům. Velký význam měly Toledské tabulky, vytvořené Gerardem z Cremony ve 12. století pro navigaci, a o sto let mladší tabulky kastilského krále Alfonse X. Kolem roku 1320 je opravili dva pařížští mistři a v této podobě se užívaly 300 let. Z roku 1408 pocházejí obdobné čínské tabulky. Když Kryštof Kolumbus 1504 ztroskotal na ostrově Jamajce, předpověděl domorodcům zatmění podle vydání Regiomontanova. 1551 vyšly tabulky německého matematika a astronoma Erasma Reinholda, založené na Koperníkově teorii. Roku 1627 vyšly Rudolfinské tabulky, zpracované Johanem Keplerem, které se pak staly standardem. Nautické tabulky byla jednou z prvních úloh, na něž se používaly mechanické počítací stroje a daly podnět k vývoji Babbageova počítače.
Moderní efemeridy
Vědecké efemeridy dnes zahrnují počítačové programy, které vypočtou polohy nebeských těles (včetně asteroidů a umělých družic) v libovolném čase, nemohou však přesto zahrnout nepravidelné vlivy například asteroidů a komet a musejí se tedy čas od času opravovat. Efemeridy platí přesně jen pro určité místo, ale odchylky mají význam jen v případě Měsíce a blízkých asteroidů.
Efemeridy jsou důležité pro kosmonautiku, pro družice systému GPS i pro astronomická pozorování (pozorování oblohy). Ve stavebnictví se užívají při výpočtu oslunění a podobně.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ephemerides na anglické Wikipedii.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu efemeridy na Wikimedia Commons
- The JPL HORIZONS online ephemeris
- Introduction to the JPL ephemerides Archivováno 26. 2. 2005 na Wayback Machine.
- Source code for computing ephemerides in C++ (S. Moshier)
- Source code for easy and accurate ephemerides and charts in Java (T. Alonso)
- Interactive orrery and ephemeris od Fourmilab, Švýcarsko
Média použitá na této stránce
The inner Solar System, from the Sun to Jupiter. Also includes the asteroid belt (the white donut-shaped cloud), the Hildas (the orange "triangle" just inside the orbit of Jupiter), the Jupiter trojans (green), and the near-Earth asteroids. The group that leads Jupiter are called the "Greeks" and the trailing group are called the "Trojans" (Murray and Dermott, Solar System Dynamics, pg. 107)
This image is based on data found in the en:JPL DE-405 ephemeris, and the en:Minor Planet Center database of asteroids (etc) published 2006 Jul 6. The image is looking down on the en:ecliptic plane as would have been seen on 2006 August 14. It was rendered by custom software written for Wikipedia. The same image without labels is also available at File:InnerSolarSystem.png.