Egejské ostrovy

Egejské ostrovy
Mapa ostrovů v Egejském moři zobrazující skupiny ostrovů
Satelitní pohled na Egejské moře a ostrovy

Egejské ostrovy (řecky: Νησιά Αιγαίου, romanizováno: Nisiá Aigaíou; turecky: Ege Adaları) jsou ostrovy v Egejském moři. Na západě a na severu sousedí s pevninským Řeckem a na východě s Tureckem; ostrov Kréta ohraničuje moře na jihu, ostrovy Rhodos, Karpathos a Kasos na jihovýchodě. Starořecký název Egejského moře, Archipelago (ἀρχιπέλαγος, souostroví), byl později později použit pro ostrovy, které se v něm nacházejí. Nyní se termín používá obecněji, pro označení jakékoli skupiny ostrovů.

Velká většina Egejských ostrovů patří Řecku. Jsou rozděleny do devíti krajů. Jedinými většími ostrovy, které patří Turecku v Egejském moři jsou Imbros (Gökçeada) a Tenedos (Bozcaada) v severovýchodní části moře. Pod vládou Turecka jsou také různé menší ostrůvky u západního pobřeží Turecka.

Ostrovy mají horká léta a mírné zimy. Panuje zde horké letní středomořské klima (Cfa v Köppenově klasifikaci podnebí).

Skupiny ostrovů

Egejské ostrovy jsou tradičně rozdělovány do sedmi skupiny, ze severu na jih:

Termín Italské egejské ostrovy (italsky: Isole Italiane dell’Egeo) se někdy používá k označení ostrovů v Egejském moři dobytých Itálií během italsko-turecké války v roce 1912 a (prostřednictvím Lausannské smlouvy) od roku 1923 do roku 1947 připojených k Itálii: Dodekany, včetně Rhodu a Kasteloriza. Ve mírové smlouvě v roce 1947 byly ostrovy ovládané Itálií postoupeny Řecku.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aegean Islands na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Aegean Sea with island groups labeled.gif
Island groups of the Aegean Sea, including the Cyclades, Dodecanese, and North Aegean Islands. The width is compressed to 350px to magnify names 20%, some islands are labeled, and Turkey is shown in yellow-beige for contrast.