Egyptská mytologie

Sfinga v Gíze

Mytologie ve starověkém Egyptě byla spolu s kultem egyptských bohů určujícím prvkem egyptského náboženství. Zahrnuje velké množství často nesourodých a dokonce rozporných samostatných[1] příběhů o bozích a jejich vzájemném jednání, jejichž prostřednictvím je vysvětlována podstata skutečnosti;[2] na rozdíl od ostatních starověkých kulturních okruhů v nich zpravidla nevystupují lidé.[2] Důležitou součástí egyptské mytologie byly mýty královské ideologie, jejichž cílem bylo představit panovníka jako bytost patřící do světa bohů.

Prvotní známky egyptské mytologie pochází z doby kolem 5. tisíciletí př.n.l. Přestože jsou mytologické představy doloženy od nejstarší historické doby a v řadě případů lze poukázat na jejich pravěké kořeny, k jejich uspořádání patrně došlo teprve na konci Staré říše nebo až ve Střední říši, ucelené formy mýtů jsou doloženy teprve z Nové říše a období následujících.[1] Hlavním bohem byl Re, později Amon-Re. Byl to vládce dne a noci.

Reference

  1. a b VERNER, Miroslav; BAREŠ, Ladislav; VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. Praha: Libri, 2007. 528 s. ISBN 978-80-7277-306-0. S. 315n. 
  2. a b ASSMANN, Jan. Egypt: theologie a zbožnost rané civilizace. Překlad Barbora Krumphanzlová, Ladislav Bareš. Praha: Oikuméné, 2002. 328 s. ISBN 80-7298-052-1. S. 141n. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Great Sphinx of Giza May 2015.JPG
Autor: MusikAnimal, Licence: CC BY-SA 3.0
The Great Sphinx of Giza in May 2015