Egyptské muzeum Berlín

Egyptské muzeum Berlín
Nynější budova Neues Museum
Nynější budova Neues Museum
Údaje o muzeu
StátNěmeckoNěmecko Německo
Založeno1828
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Egyptské muzeum Berlíně (německy Ägyptisches Museum und Papyrussammlung, tj. doslovně Egyptské muzeum a sbírka papyrů) je domovem jedné z nejvýznamnějších sbírek starověkých egyptských artefaktů na světě. Kolekce je od roku 2009 součástí Nového muzea.

Historie

Muzeum vzniklo v 18. století ze sbírky umění pruského krále. Většina z nich byla do té doby skladována na berlínském zámku. Alexander von Humboldt navrhl aby byla vytvořena první Egyptská sekce, první objekty byly dovezeny do Berlína v roce 1828 pod vedením Fridricha Viléma III. Sbírkové předměty pocházely od římských archeologů (např. Giovanni Pietro Bellori). Sbírky rozšířila i expedice do Egypta vedená Karlem Richardem Lepsidem, při níž bylo nalezeno na 80 soch.[1] Po druhé světové válce, kdy bylo museum velmi poškozeno, byly sbírky rozděleny mezi Východní a Západní Berlín, poté se znovu spojily po znovusjednocení Německa.

Nejznámější součást sbírky, busta Nefertiti

Kolekce

Kolekce obsahuje artefakty od roku 4000 př. n. l. (Předdynastické období) do období Římského Egypta, i když většina se datuje do doby panovníka Achnatona (cca 1340 př. n. l.).

Muzeum disponuje také rozsáhlou sbírkou vešebt. Exponáty pochází většinou ze šlechtických sbírek (např. od Fridricha III.[který?] či Fridricha Viléma III.), které spravovala šlechta ve svých kabinetech kuriozit.

Nejznámější dílo je výjimečně zachovalá busta královny Nefertiti. Kolekce byla přesunuta v roce 2005 z Charlottenburgu do Starého muzea a trvale umístěna do Nového muzea na berlínském Ostrovu muzeí v říjnu 2009.

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Egyptian Museum of Berlin na anglické Wikipedii.

  1. MOJE, Jan. Helferlein in Berlin – Die Uschebti-Sammlung des Ägyptischen Museums. AMUN. 2014, roč. 16., čís. 48, s. 31–36. ISSN 2196-8942. (německy) 

Média použitá na této stránce

Nefertiti 30-01-2006.jpg
Autor: Arkadiy Etumyan, Licence: CC BY-SA 3.0
Bust of queen Nefertiti in the Neues Museum, Berlin
Berlin - Neues Museum (1).jpg
Autor: Fred Romero from Paris, France, Licence: CC BY 2.0
Mitte. Bodestraße The Neues Museum - "New Museum" - shows the Egyptian and Prehistory and Early History collections. Arch. Friedrich August Stüler 1843-55. Reconstruction: Arch. David Chipperfield 1997-2009.