Eimeria

Jak číst taxoboxEimeria
alternativní popis obrázku chybí
Oocysty Eimeria maxima - tento druh je má mimořádně velké
alternativní popis obrázku chybí
Životní cyklus
Vědecká klasifikace
DoménaEukaryota
ŘíšeChromalveolata
Kmenvýtrusovci (Apicomplexa)
TřídaConoidasida
ŘádEimeriida
ČeleďEimeriidae
RodEimeria
Schneider 1875
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eimeria je rod kokcidií, parazitických prvoků ze skupiny výtrusovců (Apicomplexa). Rozpoznávacím znakem jsou vejčité oocysty o velikosti asi 20 mikrometrů, jež obsahují čtyři sporocysty se Stiedovými tělísky, každá sporocysta se dvěma sporozoity. Rod Eimeria zahrnuje celou řadu významných cizopasníků domácích i volně žijících zvířat.[1]

Životní cyklus se z převážné části odehrává obvykle ve střevě hostitele. Ze sporocysty se sporozoit dostává do hostitelské buňky ve střevním epitelu, roste, množí se a vytváří merozoity, kteří infikují další buňky. Část merozoitů však dospívá v buňkách do mnohojaderných samčích nebo jednojaderných samičích gametocytů. Samčí gamety se následně uvolňují a oplodňují samičí gametocyty přímo v hostitelské buňce. Ta se po úspěšném oplození změní v zygotu a dospívá v oocystu, jež se následně uvolňuje ze střeva do vnějšího prostředí a tam vytváří sporu, jež může napadnout dalšího jedince.[1]

Hostitelé

Eimerie parazitují v poměrně širokém spektru hostitelů. Známé jsou eimerie kura domácího (9 druhů), vyvolávající kokcidiózu domácí drůbeže. Třináct druhů je známo jako původce kokcidiózy králíků (z nichž některé parazitují v játrech a nikoliv ve střevě). Známy jsou i druhy napadající prasata či skot.[1] U lidí nemá tento rod vyšší význam.

Zástupci

Reference

  1. a b c VOLF, Petr; HORÁK, Petr. Paraziti a jejich biologie. Praha: Triton, 2007. (Vyd. 1). ISBN 978-80-7387-008-9. S. 318. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Emaxima oocysts usda.jpg
Seven species of Eimeria are known to infect chickens: E. acervulina, E. brunetti, E. maxima, E. mitis, E. necatrix, E. praecox, and E. tenella. Eimeria oocysts vary in size, with E. maxima being the largest (about 20 x 30 microns) and E. mitis the smallest (about 14 x 16 microns). The oocysts are discernable only by use of a compound microscope.
Eimeria life cycle usda.jpg

Eimeria Life Cycle

Eimeria have a complex life cycle that begins after oocysts that are in the litter are ingested by chickens. The grinding action of the gizzard coupled to the enzymes in the gut of chickens leads to release of the sporozoite stage. The sporozoites search out particular regions of the gut and invade the epithelial cells lining the intestine. This invasion may occur within 1 to 6 hours after the oocysts are ingested. After invasion, the sporozoites undergo replication, which leads to a rapid increase in another stage of the parasite called merozoites. This developmental stage breaks out of the gut cells and invades more cells of the gut, multiplying once again. The effects of coccidiosis are generally associated with the lysing of host epithelial cells by merozoites. As many as four generations of merozoites may develop in the gut during an infection. The number of generations is dependent on the particular species of Eimeria. Some, as yet unidentified, signal tells the merozoites to develop into the sexual stages called micro- (male) and macro-(female) gametocytes. These develop into micro- and macrogametes which fuse to form a zygote. The zygote develops into an oocyst stage that are eventually released in the feces. These oocysts are covered by a hard shell, but first must undergo further development (sporulation) in litter to become infectious for chickens. The whole process between oocyst ingestion and release may take between 4-6 days to complete.