Eisenerzské Alpy

Eisenerzské Alpy

StátRakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eisenerzské Alpy podle klasifikace Východních Alp (AVE) jsou jižní částí Ennstalských Alp v Rakousku. Jsou pojmenované podle historického hornického města Eisenerz. Od pohoří Gesäuse na severu je oddělují pohoří Radmer a Johnsbachgraben a Kaiserau. Východní hranice probíhá údolími Erzbach a Vordernberger. Na jihu zasahují až k řece Mura a na západě jsou ohraničeny údolími Liesing a Paltental, kudy vede důležitý alpský traverz přes Schoberpass (849 m). Na rozdíl od vápencových masivů Ennstalských Alp však patří do droby, a proto jsou často považovány za samostatné pohoří.[1] Nejvyšším vrcholem je Gößeck (2214 m) v masivu Reiting v jihovýchodní část pohoří, za nejznámější horu je často považován Eisenerzer Reichenstein (2165 m).

Erzberg

Eisenerz s Erzbergem

Hora Erzberg leží na východním okraji skupiny. Je považována za největší ložisko sideritu (FeCO3) na světě, ale v důsledku promíchání s jinými rudami obsahuje pouze 20-40 % železa.

Kdy se na Erzbergu začala těžit železná ruda, se dosud nepodařilo objasnit a pro často uváděnou těžbu rudy v římské době neexistují žádné vědecké důkazy. Je prokázáno, že železo se na Erzbergu těžilo přinejmenším od vrcholného středověku. V raném novověku byla těžba "zbrojnicí" habsburské monarchie a zásobovala tzv. malý železářský průmysl celého jádra Rakouska-Uherska (Eisenwurzen v Horním Štýrsku). V této době však byly hory také rozsáhle odlesněny, aby se zajistilo palivo pro hutnictví. V 19. století zažila těžba železa velký rozmach, vytěžené rudy se dopravovaly po Rudolfově dráze do hutí v Linci a Leobenu (Donawitzovy železárny), i když až do poloviny 20. století se tam dopravovaly po Erzberské dráze, od té doby také po Rudolfově dráze přes Selzthal. V roce 1986 byla podzemní těžba ukončena a ve štolách byl zřízen výstavní důl. Předpokládá se, že ložisko rudy vydrží ještě několik desetiletí.

Chaty

  • Reichensteinhütte ( 2136 m ): na vrcholu Eisenerzer Reichenstein ; Východní výchozí bod vysokohorské cesty Eisenerzer Alpen
  • Mödlinger Hütte ( 1523 m ): nástupiště pro Admonter Reichenstein ( Gesäuse ); místní hora Spielkogel; západní výchozí bod vysokohorské cesty Eisenerzer-Alpen; krásná túra přes Flitzenalm k chatě Klinke
  • Klinke-Hütte (1486 m): nástupiště pro Admonter Kalbling a Sparafeld (Gesäuse); nenáročná túra na Lahngangkogel; krásná, motivační túra přes Flitzenalm k chatě Mödlinger Hütte

Turistika

Oblast je turisticky rozvinutá s mnoha turistickými trasami, ale nabízí pouze jednu spravovanou horskou chatu s možností přenocování, Reichensteinhütte. Ta je zároveň základnou pro severojižní dálkovou turistickou trasu, která se zde dotýká Eisenerzských Alp. Eisenerzské Alpy jsou poněkud ve stínu svých větších sousedů: Nízkých Taur, pohoří Gesäuse a Hochschwabu. Velmi oblíbená je stezka Grete-Klinger-Steig, která vede přes hřebeny Vordernberských stěn a vyžaduje hlavu pro výšky a jistotu, ale je výborně vybavena lanovými jistícími prostředky.

V okrajových oblastech (Präbichl, Wald am Schoberpaß, Kaiserau) se nacházejí malé areály zimních sportů, které nabízejí možnost sjezdového i běžeckého lyžování.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eisenerzer Alpen na německé Wikipedii.


Literatura

  • Günter Auferbauer, Luise Auferbauer: Bergwanderungen im Gesäuse. 50 ausgewählte Wanderungen sowie eine neuntägige Rundtour in den Gesäusebergen und Eisenerzer Alpen. Gesäuse mit Eisenerzer Alpen. 2. Auflage. Bergverlag Rother, München 2001, ISBN 3-7633-4213-3.
  • Fritz Peterka: Eisenerzer Alpen. Ein Führer für Täler, Hütten und Berge (= Alpenvereinsführer. Ostalpen. Reihe Nördliche Kalkalpen). Bergverlag Rother, München 1982, ISBN 3-7633-1238-2.
  • Hubert Walter: Gesäuse mit Admont. Gebietsführer für Wanderer und Bergsteiger. 6. Auflage. Bergverlag Rother, München 1989, ISBN 3-7633-3254-5.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Eisenerz (10).jpg
Eisenerz, a city in Styria, Austria, Europe: Erzberg. Right in the background the Eisenerzer Reichenstein
Eisenerzer Reichenstein von Trofaiach.jpg
Autor: Niki.L, Licence: CC BY-SA 4.0
Blick von Trofaiach zum Eisenerzer Reichenstein
Grossglockner from SW.jpg
Autor: Michael Schmid, Licence: CC BY-SA 2.0 at
Großglockner seen from the southwest. The Großglockner (3.797 m), the highest peak of Austria, is the highest peak in the image, pyramid-shaped, right of the center. Left of it, the more elongated and mostly snow-free mountain is the Glocknerwand (3.722 m) with its left pillar Hofmannspitze. The Romariswandkopf (3.511 m) is the peak of the rock wall (Romariswand) in the left part of the image. The pyramid-shaped peak in front of the Großglockner is the Zollspitze (3.024 m).

The glacier in front of the Großglockner is the Teischnitzkees, that behind and right of the Romariswand is the Fruschnitzkees.

The image was taken from approx. 2.800 m above sea level, near the saddle north of the Gradötzkogel, at the trekking route Silesia Höhenweg. The distance from the peak of the Großglockner was 8 km.