Ekonomická přidaná hodnota
Ekonomická přidaná hodnota (vychází z anglického pojmu economic value added, zkráceně EVA) je finanční ukazatel, který lze definovat jako rozdíl mezi čistým provozním ziskem a kapitálovými náklady. Tento ukazatel se stal velmi populární díky faktu, že bere v potaz i náklady na vlastní kapitál. Ukazatel EVA slouží především k posouzení hodnoty majetku vlastníků, takzvané shareholder value. Je vhodné upozornit, že do nákladů na kapitál se započítávají náklady obětované příležitosti.
Ukazatel byl vyvinut v roce 1993 v New Yorku konzultační společností Stern Stewart & Co, která k tomuto označení vlastní ochrannou známku.
Základní vzorec
- EBIT – provozní zisk před úroky a zdaněním (Earnings before interest and taxes)
- t – míra zdanění zisku (například 20 % = 0,2)
- C – dlouhodobě investovaný kapitál
- NOPAT – čistý provozní zisk po zdanění (Net Operating Profit After Taxes)
- WACC – vážený průměr nákladů na kapitál (například 10 % = 0,1) (Weighted average cost of capital)
Hrubá přidaná hodnota
Hrubá přidaná hodnota (zkráceně HPH, anglicky gross value added (GVA)) je výsledek rozdílu mezi celkovou produkcí zboží a služeb měřené na jedné straně a spotřebou (hodnota statků a služeb spotřebovaných ve výrobě) na straně druhé.[1]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Economic value added na anglické Wikipedii.
- ↑ Hospodářství a životní prostředí v České republice po roce 1989 = The economy and the environment in the Czech Republic after 1989. CENIA, Praha, 2008. URL: http://www.cenia.cz/web/www/web-pub2.nsf/$pid/CENMSFT22M28 Archivováno 23. 4. 2010 na Wayback Machine.
- SYNEK, Miroslav. Podniková ekonomika. Praha: C. H. Beck, 2002. ISBN 80-7179-388-4.