Ekumena
Ekumena (řecky: οἰκουμένη „oikúmené“ - „obydlená“, tedy „obydlená země“) je „obývaný“ nebo „celý známý“ svět.
V helénismu v době Alexandra Velikého znamenala Oikúmené známou, obývanou část světa, někdy jen svět obývaný Řeky, tedy mimo svět obývaný barbary.
Křesťanství
V křesťanském smyslu označuje slovo ekumena společenství všech křesťanských církví a jejich spolupráci. Ekumenismus pak je hnutí, které se snaží o sblížení a spolupráci různých křesťanských církví.
Geografie
V geografii znamená ekumena souhrn území trvale osídlených a hospodářsky využívaných lidmi. Možnosti osídlení území limitují nejen rozloha, ale i další přírodní činitelé. Podstatný význam má možnost provozovat zemědělství.
Z celkové výměry pevnin je třeba z ekumeny vyloučit oblasti stálého ledu a sněhu (Antarktida, Arktida), asi 20 % celkové rozlohy pevnin, velehorské oblasti, celkem asi rovněž 20 %, oblasti s nedostatečnými srážkami (pouště a aridní oblasti), rovněž asi celkem 20 % pevninské rozlohy. Z toho plyne, že ekumena, část Země vhodná pro životní prostředí lidí, představuje přibližně asi 40 % rozlohy pevnin, tedy dvě pětiny rozlohy Země. To odpovídá asi 64 mil. km2. Ojkumena reka v Rusko v Magadanskoj oblasti[1]
Odkazy
Reference
Související články
Externí odkazy
- Slovníkové heslo ekumena ve Wikislovníku
- Příručka k 2. vydání učebnice zeměpisu Současný svět
- [1][nedostupný zdroj] doc RNDr. Jaroslav Maryáš, CSc., RNDr. Jiří Vystoupil, CSc. : Ekonomická geografie - Distanční studijní opora
Média použitá na této stránce
Possibly what the world according to Herodotus looked like (5th century BC).