Eleanor Farjeonová

Eleanor Farjeonová
Eleanor Farjeon (Элеанор Фарджон).jpg
Narození13. února 1881
Londýn
Úmrtí5. června 1965 (ve věku 84 let)
Hampstead
Místo pohřbeníSt John-at-Hampstead
PseudonymTomfool
Povoláníbásnířka, spisovatelka, autorka dětské literatury, romanopiskyně a životopiskyně
Tématapoezie, literatura pro děti a mládež, drama, biografie a próza
Významná dílaMorning Has Broken
OceněníCarnegie Medal (1955)
Cena Hanse Christiana Andersena (1956)
Regina Medal (1959)
RodičeBenjamin Farjeon[1] a Margaret Jefferson[1]
PříbuzníJoseph Jefferson Farjeon, Herbert Farjeon a Harry Farjeon (sourozenci)
Joseph Jefferson (dědeček)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eleanor Farjeonová (13. února 18815. června 1965) byla anglická autorka dětských příběhů, divadelních her, poezie, životopisu, historie a satiry.

Většina jejích dopisů byla zveřejněna. Vyhrála mnoho literárních cen a prestižní cena Eleanor Farjeonové za dětskou literaturu je každoročně uváděna na její vzpomínku sdružením vydavatelů Children’s Book Circle.

Životopis

Dcera populárního romanopisce Benjamina Farjeona a Maggie (Jeffersonové) Farjeonové Eleanor pocházela z literární rodiny, její dva mladší bratři, Joseph a Herbert Farjeonové, byli spisovateli zatímco nejstarší, Harry Farjeon, se stal skladatelem.

Eleanor, známá rodině jako „Nellie“ byla malé bázlivé dítě, které bylo často nemocné a mělo špatný zrak. Byla vzdělávána doma a trávila hodně času v podkroví, obklopena knihami. Její otec jí v psaní povzbuzoval už od pěti let.

Přestože strávila většinu života mezi literárními a divadelními kruhy z Londýna, mnohdy se nechala inspirovat věcmi z jejího dětství a z jejích rodinných prázdnin. Prázdniny ve Francii v roce 1907 jí inspirovaly k vytvoření příběhu o trubadúrovi, kterého později upravila na toulavého minstrela (zpěváka lidových písní), z její nejslavnější knihy Martin Pippin in the Apple Orchard.

Během první světové války se rodina přestěhovala do Sussexu, kde krajina, vesnice a místní tradice měly výrazný vliv na její pozdější díla. Bylo to v Sussexu, kde mohli být případně umístěny příběhy o Martinovi Pippinovi.

Osmnáctiletá Eleanor, jejíž dědeček z matčiny strany, Joseph Jefferson, byl americkým hercem, napsala libreto k operetě Floretta, k hudbě od jejího staršího bratra Harryho, jež se později stal skladatelem a učitelem hudby. Také spolupracovala se svým mladším bratrem, Herbertem, Shakespearovým žákem a divadelním kritikem. Jejich produkce zahrnovala Kings and Queens (1932), The Two Bouquets (1938), An Elephant in Arcady (1939), The Glass Slipper (1944).

Eleanor měla široký rozsah přátel s významným literárním nadáním včetně D. H. Lawrence, Waltra de la Mare a Roberta Frosta. Po několik let měla důvěrné přátelství s básníkem Edwardem Thomasem a jeho ženou. Po Thomasově smrti, v dubnu 1917 při bitvě u Arrasu zůstala Eleanor blízká jeho ženě Helen. Později vydala mnoho z jejich korespondence a konečné zhodnocení jejich vztahu vydala v knize Edward Thomas: The Last Four Years (1958).

Po první světové válce si Eleanor vydělávala na živobytí jako básnířka, novinářka a jako reportérka. Často publikovala pod pseudonymem. Eleanořiny básně se objevily v The Herald (Tomfool), Punch, Time and Tide (Chimaera), The New Leader (Merry Andrew), Reynolds News (Tomfool), ale i v mnoha dalších časopisech.

Eleanor nebyla nikdy vdaná, ale měla třicetileté přátelství s Georgem Earlem, učitelem angličtiny. Po jeho smrti v roce 1949 měla dlouhý přátelský vztah s hercem Denysem Blakelockem, který o jejich přátelství napsal v knize Portrait of a Farjeon (1966).

Během padesátých let dvacátého století jí byly uděleny tři hlavní literární ceny: Carnegie Medal of the Library Association, Cena Hanse Christiana Andersena a Regina Medal od American Catholic Library Association. Sdružení vydavatelů Children’s Book Circle uvádí cenu Eleanor Farjeonové každoročně na její vzpomínku. Její práce měla a má vliv i na slavného japonského animátora Hajao Mijazakiho.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eleanor Farjeon na anglické Wikipedii.

  1. a b Oxford Dictionary of National Biography. Oxford. 2004. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Eleanor Farjeon (Элеанор Фарджон).jpg
Eleanor Farjeon (pronounced far'-zhun) (February 13, 1881 – June 5, 1965) was an English author of children's stories and plays, poetry, biography, history and satire. Some of her correspondence has also been published. She won many literary awards and the prestigious Eleanor Farjeon Award for children's literature is presented annually in her memory by the Children's Book Circle, a society of publishers.