Elefter Luarsabovič Andronikašvili

Elefter Luarsabovič Andronikašvili
Narození12.jul. / 25. prosince 1910greg.
Petrohrad, Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Úmrtí8. září 1989 (ve věku 78 let)
Tbilisi, Gruzínská SSR Gruzínská SSR
Místo pohřbeníDidubský pantheon
Alma materPetrohradská státní polytechnická univerzita
Povolánífyzik
ZaměstnavatelStátní univerzita v Tbilisi
OceněníStalinova cena (1952)
Státní cena SSSR (1978)
Řád rudého praporu práce
Leninův řád
RodičeLuarsab Andronikašvili
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elefter Luarsabovič Andronikašvili (gruzínsky ელეფთერ ლუარსაბის ძე ანდრონიკაშვილი, rusky Элевтер Луарсабович Андроникашвили; 25. prosince 1910 Petrohrad9. září 1989 Tbilisi) byl sovětský experimentální fyzik gruzínské národnosti, akademik Gruzínské akademie věd, který přispěl k výzkumu supratekutého hélia II.

Biografie

E. L. Andronikašvili absolvoval v roce 1932 leningradskou polytechniku, v letech 1935 – 1940 přednášel na tbiliské univerzitě. Poté do roku 1948 pracoval v moskevském Ústavu fyzikálních problémů u Pjotra Kapicy, kde v roce 1948 obhájil doktorskou disertaci. Od roku 1948 pracoval opět v Tbilisi, nejdříve jako profesor na tbiliské univerzitě, od roku 1951 byl ředitelem Fyzikálního ústavu Gruzínské akademie věd. V roce 1952 obdržel Stalinovu cenu. Od roku 1955 byl plným členem Gruzínské akademie věd. V roce 1978 byl vyznamenán Státní cenou SSSR.

Přínos pro fyziku

Pracoval ve fyzice nízkých teplot, kosmického záření, v jaderné technice a biofyzice. Jeho práce v oboru kvantové hydrodynamiky patří k základním. V Ústavu fyzikálních problémů se začal zabývat experimenty se supratekutým héliem II. Provedl tzv. Andronikašviliho experiment, který potvrdil správnost dvousložkového modelu supratekutosti. Předmětem experimentu bylo měření periody a útlumu torzních kmitů soustavy disků v kapalném héliu. Disky byly vyrobeny z hliníkové fólie a navlečené na tyčku v malých vzdálenostech od sebe. Perioda kmitů byla pod teplotou přechodu od hélia I k supratekutému héliu II teplotně závislá. S klesající teplotou se perioda prodlužovala, až se v blízkosti absolutní nuly blížila teoretické periodě ve vakuu. To odpovídalo přibývání supratekuté složky na úkor normální.

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

  • ANDRONIKAŠVILI, E. L. Vzpomínky na kapalné hélium. Praha: Mladá Fronta, 1983. Autobiografie. 

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Elephter Andronikashvili 1986.jpg
Autor: დევი ღარიბაშვილი, Licence: CC BY-SA 4.0
ჯუმბერ ლომინაძე, ნოდარ ცინცაძე, ელეფთერ ანდრონიკაშვილი, ალბერტ თავხელიძე და დევი ღარიბაშვილი