Elektrická jednokolka

Elektrická jednokolka

Elektrická jednokolka – je samovyvažovací osobní transport s jedním kolem. Jezdec ovládá rychlost nakláněním dopředu nebo dozadu a řízení naklání a kroutí nohama ze strany na stranu. Samovyvažovací mechanismus využívá gyroskopy a akcelerometry.

Vzhled

Elektrická jednokolka má nejčastěji plastové pouzdro s rukojetí pro přenášení zařízení. Ne všechny, ale mnoho modelů má kromě rukojeti pro přenášení také teleskopické kolečko pro snadné otáčení kolečka vedle vás při chůzi. Na těle zařízení je tlačítko zapnutí / vypnutí, indikátor baterie a nabíjecí konektor. Mnoho elektrických jednokolek je také vybaveno vestavěnými reproduktory, světlomety a brzdovými světly, podsvícením. Na pravé a levé straně těla jsou symetricky dva pedály, na nichž jednokolka stojí. Pedály se obvykle sklopí dolů pro snadné přenášení. Hlavní součásti elektrické jednokolky jsou: (250-3500 W) elektrický motor, ovládací desky (označované jako „ovladač“, na kterém je umístěn gyroskop udržující rovnováhu kola) a dobíjecí baterie.

Zásady fungovaní

Když je napájení zapnuté, elektronické gyroskopy a akcelerometry začnou měnit točivý moment motoru takovým způsobem, že tělo kola nakloněné uživatelem pedály obnoví vodorovnou polohu. Podélného vyvážení je dosaženo „přiblížením“ k zařízení pod těžištěm (uživatel společně s jednokolkou) a dynamickým bočním vyvážením – díky odstředivé síle otáčení, ke které dochází při naklonění kola do stran. Jednokolka je tedy ovládána pohybem těžiště (náklon těla) dopředu, dozadu a do stran. Když se zařízení zcela zastaví, musí uživatel zařízení udržovat rovnováhu, jako na motocyklu nebo na kole, s jednou nohou na asfaltu.

Historie

Firma Solowheel vytvořila svou první elektrickou jednokolku v roce 2009. První elektrická jednokolá na světě se objevila na počátku roku 2010 ve Spojených státech. Byla vyroben společností Inventist pod značkou Solowheel.

Tato vozidla si brzy získala oblibu u různých výrobců. Toto vozidlo je nejběžnější v Číně a Francii a také populární v Korejské republice, USA a Rusku. Elektrické jednokolky se vyrábějí hlavně v Číně. Největší výrobci jednokolek v době roku 2018: KingSong, InMotion, Gotway, Ninebot.

Parametry

Dnes existuje mnoho různých modelů elektrických jednokolek. Většina z nich má podobné parametry:

Hmotnost: 7,8-39 kg

Maximální rychlost: 10-80 km / h

Dojezd na jedno nabití: 10-240 km

Průměr kola: 10, 12, 14, 16, 18, 22, 24 palců.

Kapacita baterie: 160-3600Wh

Navíc: vestavěný reproduktor Bluetooth (pro většinu lidí), komunikace se smartphonem prostřednictvím speciálních aplikací (včetně třetích stran, jako jsou EUCWorld, WheelLog, EUCer (Android), Darknessbot (iOS) pro indikaci a varování o rychlosti, aktuální spotřebě, nabití baterie atd., nastavení některých omezení, správa nastavení (například světla, signálu).

Bezpečnost

Nebezpečí jízdy na jednom kole je kolize s překážkami: v tomto případě kolo prudce zpomalí a nedrží krok s jezdcem, který se setrvačností vychýlil dopředu, a proto spadne. Stejně tak slabá kola zpomalí při jízdě z díry kvůli nedostatku výkonu motoru a způsobí pokles jezdce. Z tohoto hlediska jsou nejbezpečnější výkonnější elektrické jednokolky s velkým počtem paralelních článků baterie, protože vysoký okamžitý výkon umožňuje prudkému zrychlení kola a „jízdě nahoru“ pod nakloněnou osobou. Tato funkce je v různé míře ovládána firmwarem elektrické jednokolky, stejně jako spouštění pedálů při zatáčení a brzdění. Dalším nebezpečím je náhlé zrychlení / naklonění dopředu, zvláště když jednokolka již jede maximální rychlostí. Při práci na limitu nemá čas vyvinout ještě více energie a vypne se, aniž by měl čas upozornit jezdce na nedostatek proudu. V tomto ohledu platí, že čím vyšší je získaná rychlost, tím nebezpečnější je kolo s prudkým pokusem ještě více zrychlit. To je u některých modelů kompenzováno pouze omezením maximální rychlosti v kombinaci s přebytečným výkonem baterie. Pro bezpečnost jezdce má mnoho modelů varovný systém, který při dosažení maximální rychlosti zvyšuje pedály.

Díky své jednoduché konstrukci, která nemá velké množství mechanických součástí, je elektrická jednokolka bezpečnějším transportem než například elektrický skútr, který umožňuje vyvinout vyšší rychlost, který často zlomí volant, praskly nápravy skládacího mechanismu, tlumiče nárazů, průměr kol je menší, což má také negativní vliv, když kolo skútru narazí i na malé otvory a narazí na překážky.

Bezpečnost elektrické jednokolky navíc zvyšuje její úžasná manévrovatelnost, kterou nelze srovnávat s žádným jiným vozidlem ve své třídě, včetně techniky skákání na obrubníky, vstupu / výstupu ze schodů a jízdy po klikatých lesních cestách s kořeny. Od roku 2020 začala výroba modelů s odpružením v různých implementacích. Odpružení zvyšuje bezpečnost elektrické jednokolky tlumením nerovností, snižuje okamžitý požadavek na výkon pro udržení jezdce na místě a snižuje riziko ztráty kontaktu s pedály z nerovností a následné ztráty rovnováhy. Nevýhody zavěšení zahrnují zvýšení hmotnosti, nákladů a mechanické složitosti zařízení, nutnost častější údržby.

Zdroje:

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%BE

https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_unicycle