Elektromagnet

Elektromagnet v teorii
(c) Deutsche Fotothek‎, CC BY-SA 3.0 de
Elektromagnet v praxi

Elektromagnet je cívka s jádrem z magneticky měkké oceli, používaná k vytváření dočasného magnetického pole. Princip spočívá v přeměně energie elektromagnetického pole na energii mechanickou. Magnetická síla zde vzniká při průchodu elektrického proudu vinutím cívky na ocelovém jádře, které přitahuje pohyblivou část - kotvu. Magnetický tok elektromagnetu a přitažlivá síla elektromagnetu přímo závisí na velikosti elektrického proudu protékajícího cívkou, počtu závitů cívky a nepřímo na délce vzduchové mezery mezi jádrem a kotvou. V praxi je přitažlivá síla omezena celkovou magnetickou vodivostí jádra elektromagnetu a rozptylem magnetického toku. Relativní magnetická vodivost feromagnetik je poměrně malá.

Použití v praxi

Elektromagnet je používán např. v elektrickém zvonku, v jističích, stykačích, v hutním průmyslu, ve sběrnách kovového šrotu nebo v elektromagnetických relé. Elektromagnet se používá, mimo jiné, také v automobilovém průmyslu například jako snímač otáček klikového hřídele, nebo pro brzdění tramvajových vozů, obráběcích strojů a ve zdravotnictví.

Výpočty

mechanická energie

– energie magnetického pole

– vznik magnetické síly

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Electromagnet with gap.svg
A diagram of the magnetic field (green) of a typical electromagnet, showing the field lines. The drawing shows a section through the core of the electromagnet except for the windings (red), which are shown in three dimensions for clarity. The iron core of the electromagnet (C) forms a closed loop for the magnetic flux, with two air gaps (G) in it. Most of the magnetic field (B) is confined to the core circuit. However some of the magnetic field lines (BL) take "short cuts" and do not pass through the entire core circuit and so do not contribute to the force exerted by the magnet; this is called "leakage flux". This also includes magnetic field lines that encircle the wire windings without entering the core. In the gaps (G}, the magnetic field lines are no longer confined by the core, so they "bulge" out of the edges of the gap before bending back to enter the next piece of core material. These bulges (BF) are called "fringing fields" and reduce the strength of the magnetic field in the gaps. The blue line L is the average length of the flux path or magnetic circuit, and is used to calculate the magnetic field.

This is a freehand drawing and is not quantitatively accurate as are images of magnetic field lines produced by computer.
Fotothek df roe-neg 0006701 032 Vorführung eines Magnetkrans des VEB Schwermaschinenbau S.M. Kirow Leipzig vor P.jpg
(c) Deutsche Fotothek‎, CC BY-SA 3.0 de
Original image description from the Deutsche Fotothek
Vorführung eines Magnetkrans des VEB Schwermaschinenbau

S.M. Kirow Leipzig vor Publikum auf der Technischen Messe

1954