Elektronický displej
Elektronický displej je výstupním zařízením pro prezentaci informace ve vizuální nebo dotykové formě, kde vstupní informace má formu elektrického signálu. E-displeje patří do široké skupiny elektronických zobrazovacích zařízení, jejichž problematiku řeší normalizační komise IEC TC 110 a která zahrnuje související komponenty, ustálené termíny, definice a písmenné symboly, základní parametry příslušných displejů, metody jejich měření, podrobné specifikace pro zajišťování kvality, pro metody testování a spolehlivost[1].
Aktuální typy e-displejů
V současné době jsou vyvíjeny a vyráběny např.:
- 3D displej
- Ohebné displeje (Displeje ohebné pro koncového uživatele)
- Dotykové a interaktivní displeje
- Laserové displeje
- Displeje typu brýle (eyewear displays)
Další typy e-displejů
- Dotyková obrazovka (touchscreen) je elektronický vizuální displej, který dokáže detekovat přítomnost a místo doteku na zobrazovací ploše.
- Plazmový zobrazovací panel je zobrazovací zařízení, ve kterém elektrické buzení vytváří elektrické výboje v plynu.
- Displeje plošné (Flat panel technology displays) se liší od vakuových obrazovek zejména hloubkou displeje a rovinností zobrazovací plochy.
- Displeje segmentové (segment displays) zobrazují pouze číslice nebo abecedně číslicové znaky. které sestávají z několika segmentů. Jeden segment odpovídá např. jedné diodě LED nebo OLED.
- Displeje LED (LED displays) jsou složené z jedné diody LED (stavové indikátory), z více samostatných /segmentových diod LED (jednoduché textové/segmentové displeje) a z matice adresovatelných diod LED.
- Brýle aktivní (active glasses) jsou brýle, jejichž levá a pravá „čočka“ mění své optické charakteristiky synchronně se zobrazovanou posloupností obrazů na stereoskopickém displeji.
- Dotykový/hmatový elektronický displej (tactile electronic display) je druh displeje, který prezentuje informaci vnímanou hmatem. Je vhodný pro komunikaci a rozpoznávání objektů pro osoby se zrakovým postižením; vyžaduje se aktivní dotyk.
Příklady e-displejů
3D displej
Odkazy
Reference
- ↑ Předmět normalizace e-displejů: (https://www.iec.ch/dyn/www/f?p=103:7:::::FSP_ORG_ID:1313&cs=1D2E82506B6ECF76D67FE8461F6D4999F)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu elektronické zobrazovací zařízení na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Loïc Le Meur, Licence: CC BY 2.0
A blogger and entrepreneur, Loïc Le Meur, selected for Google Glass explorer edition shows off wearing Google Glassr
Autor: Eduardo Habkost (ehabkost), Licence: CC BY-SA 2.0
An impression left in a pin art board by the lower half of a face.
(c) Gregg Favalora na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
This is a photograph of a volumetric three-dimensional display, a haptic interface, and a traditional computer mouse. The volumetric display is Perspecta (from Actuality Systems, Inc.), showing a 10" (25 cm)-diameter approximately spherical image of an external beam radiation oncology treatment plan in PerspectaRAD. The haptic interface is the PHANTOM Omni (SensAble Technologies, Inc.).
The photograph was taken by Gregg Favalora of Actuality Systems.
Feel free to use or link to this photo. We would appreciate the caption including text such as, "Photograph of the Perspecta volumetric display courtesy Actuality Systems, Inc."Autor: Sheba_Also 43,000 photos, Licence: CC BY-SA 2.0
Laser display Singapore about to start.
Raining and camera wet
Autor: svonog, Licence: CC BY 2.0
Interactive whiteboard at CeBIT 2007