Eliška Cílková

Ing. MgA. Eliška Cílková
Narození24. března 1987 (37 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
VzděláníAkademie múzických umění v Praze
Povoláníhudební skladatelka
OceněníCzech Press Photo Video Feature 2016 hudební dokument Cena AHUV 2015 za nejlepší českou skladbu vážné hudby
RodičeVáclav Cílek
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Eliška Cílková (* 24. března 1987 Praha) je česká hudební skladatelka. V roce 2016 získala cenu Czech Press Photo Video Feature 2016 za hudební dokument, a ve stejném roce i cenu z mezinárodní skladatelské soutěže Musica Nova.

Biografie

Hře na klavír a kompozici se věnovala již od dětství a po maturitě na přírodovědném gymnáziu pokračovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka studiem dirigování a skladby.

V letech 2009–2012 studovala kompozici na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Na přelomu roku 2010/2011 absolvovala půlroční studijní stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, kde se věnovala hudbě pro média a skladbě pod vedením prof. Reinhard Kargera. Účastnila se také mezinárodních skladatelských kurzů Liszt The Progressive v Eisenstadtu (prof. Tibor Nemeth) a mezinárodních skladatelských kurzů pro skladatele a perkusionisty v Trstěnicích. V 2014 zakončila titulem MgA. magisterský stupeň studia Skladby na AMU v Praze (doc. Hanuš Bartoň). Jako skladatelka byla pozvána na mezinárodní hudební konferenci do polské Varšavy, kde složila jednu z částí Svity Národů Evropy, další působením bylo také Art Symposium v rakouském Oslipu, jehož výsledná expozice a společný koncert skladatelů bude v Theatro La Fenice v Benátkách. V roce 2014 začala působit na katedře skladby Columbia University v New Yorku, kde se stala stipendistkou Fulbrightova programu.

Tvorba

V letech 2012 – 2016 se věnovala zvukové krajině zóny. Autorské projekty Sounds of Chernobyl Zone, Pripyat Piano anebo kompozice Zóna, zahrnovaly multimediální výstavy, sonické kompozice a také dokumentární hudební kompilaci. (Pripyat Piano, MATHKA 2013).

Mezi její skladatelské portfolio okrajově patří i hudba filmová. (あとむか/Genpatsu – režie L. Hashimoto, Lighta – režie Andrej Gregorčok a další) i hudba jiných žánrů (jazzově laděné album písní pro dětské hráče: 4 skladby pro housle a klavír, vydalo Amos edito roku 2010 v notové podobě). Její skladby již zazněly na českých i světových festivalech (festival Athena, Next wave, Soozvuk, Orfeus, Bezručova Opava) a byly vydané na CD, LP i v tištěné notové podobě (Amos editio: 4 skladby pro housle a klavír).

Eliška Cílková je držitelkou ceny AHUV za rok 2015 a skladbu pro komorní obsazení. Získala také ocenění Czech Press Photo Video Feature 2016 a Musica Nova 2016. Žije se svou rodinou v Praze.

Ocenění

  • 2017: Skladatelská soutěž Dvořákovo Příbramsko
  • 2016: Czech Press Photo Video Feature – hudební dokument
  • 2016: Musica Nova
  • 2015: AHUV Nejlepší česká skladba – vážná hudba (Skladatel do 30 let, Mezinárodní Skladatelská Soutěž Generace: Janáčkův Máj)
  • 2013: 2. Znělka pro město Bruntál
  • 2011: Věta pro velký symfonický orchestr, mezinárodní skladatelská soutěž Gramodeska

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“