Elizabeth Thompsonová

Elizabeth Thompsonová
Jiná jménaLady Butlerová
Narození3. listopadu 1846
Lausanne, Švýcarsko
Úmrtí2. října 1933 (ve věku 86 let)
Hrad Gormanston, hrabství Meath, Irsko
Místo pohřbeníhřbitov v Stamullen, Irsko
Národnostbritská
Povolánímalířka
RodičeT. J. Thompson
Manžel(ka)Sir William Butler
DětiElizabeth Butler
Patrick Richard Butler
Richard Urban Butler
Eileen Butler
Martin Butler
PříbuzníAlice Meynell (sourozenec)
Patrick Bloomfield Fitzhardinge Kingscote[1], Nigel Adrian Fitzhardinge Kingscote[1], Edgar Noel Fitzhardinge Kingscote[1] a Flavia Sybil Adeva Kingscote[1] (vnoučata)
Významná dílaThe 28th Regiment at Quatre Bras
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elizabeth Southerden Thompsonová (nepřechýleně Elizabeth Thompson; 3. listopadu 1846, Lausanne, Švýcarsko – 2. října 1933, hrad Gormanston, Irsko), později známá jako Lady Butlerová, byla britská malířka, která se specializovala na malování scén z britských vojenských tažení a bitev, včetně krymské války a napoleonských válek. Přinesla nový pohled na zobrazování války v umění.

Život a dílo

Byla dcerou Thomase Jamese Thompsona (1812–1881) a jeho druhé manželky Christiany Wellerové (1825–1910). Její sestra byla esejistka a básnířka Alice Meynellová. Vyrůstala v Itálii, kde od roku 1862 studovala umění. V roce 1866 nastoupila na Ženskou školu výtvarného umění (Female School of Art) v Kensingtonu v Londýně. Svá umělecká díla, obvykle akvarely, začala vystavovat jako studentka. V roce 1867 byl její akvarel s názvem Bavorské dělostřelectvo jde do akce vystaven v Dudley Gallery, jedné z galerií preferovaných umělkyněmi. Ve stejném roce vystavila olejomalbu Koně na slunci na akci pořádané Společností ženských umělkyň (SWA). V roce 1869 se přestěhovala do Florencie, kde studovala na Akademii krásných umění. Tam namalovala a vystavovala své první velké dílo nazvané Magnificat (Chvalozpěv, 1868) s náboženským motivem. V roce 1870 se při pobytu v Paříži seznámila s díly Ernesta Meissoniera a Édouarda Detailleho a pod jejich dojmem přešla od tvorby náboženských scén k plátnům s válečnou tematikou. [2] Obraz Missing (Pohřešovaní, 1873), zobrazující dva zraněné francouzské důstojníky během francouzsko-pruské války byl prvním z jejích obrazů, které byly přijaty Královskou akademií. Opravdovou slávu jí přinesl obraz The Roll Call (Povoláni), zobrazující řadu vojáků vyčerpaných bitvou v krymské válce, který byl vystaven v roce 1874 na ‎‎letní výstavě‎‎ Královské akademie a stal se tak populárním, že vedle obrazu musel být umístěn policista, aby reguloval davy, které se na něj přišly podívat.[2] Obraz posléze koupila královna Viktorie a s jejím souhlasem se prodaly tisíce jeho reprodukcí.[3]

Thompsonová se stala známou po celé Evropě, protože nebylo obvyklé, aby mladá, půvabná žena své umění spojila s vojenskými tématy. Upoutala pozornost svým novým přístupem. Na rozdíl od předchozích vojenských malířů ztvárňovala intimní a bezprostřední pohled na bitevní scény, zaznamenávala energii a hrdinství, ale také bolest a utrpení obyčejných vojáků. Vždy velmi dbala na to, aby detaily jejích obrazů byly přesné a správné, i když ve skutečnosti neviděla žádnou bitvu. Skicovala vojenské oddíly při výcviku, v ateliéru jí pózovali skuteční vojáci v uniformách a se zbraněmi, které používali v boji. Koně v pohybu jsou anatomicky bezchybní. [2] Vytvořila také několik černobílých ilustrací, včetně básní její sestry Alice Meynellové (1875) a děl Williama Makepeace ‎‎Thackeraye‎‎ (1877).

V roce 1877 se provdala za majora Williama Butlera.[2] Její manžel pocházel z chudé římskokatolické rodiny z Irska. Provázela ho do vzdálených končin impéria a vychovala jejich šest dětí. Poté, co byl roku 1886 povýšen do šlechtického stavu, Elisabeth Thompsonová se stala Lady Butlerovou. Po odchodu svého manžela z armády se s ním přestěhovala do Irska, kde žili na hradě ‎‎Bansha‎‎ v ‎‎hrabství Tipperary‎‎.

Jejím posledním velkým úspěchem na výstavě Královské akademie byla olejomalba Obrana stanice Rorke's Drift (The Defence of Rorke's Drift), která byla objednána královnou v roce 1879 a vystavena v roce 1881. Dramatická malba Skotsko navždy! (Scotland forever!) z roku 1881, na které zvtárnila skotský oddíl ženoucí se do bitvy u Waterloo, byla opět hodně reprodukována a sloužila jako předloha pro mnoho následujících vojenských obrazů jiných umělců. Obraz využivali Britové i Němci k propagandě za první světové války.[2]

Po roce 1881 zájem o její obrazy poklesl. Zvláště v době búrských válek si někteří lidé začali stěžovat, že podkopávají morálku britských vojáků, protože je v nich příliš mnoho utrpení. Přestože Elizabeth Thompsonová až do své smrti v roce 1933 pokračovala v malování vojenských obrazů, už nikdy nedosáhla takové popularity, jaké se těšila na začátku své kariéry.[3] Během těchto let Thompsonová přispívala ilustracemi do časopisu Merry England, založeného v roce 1883 sestrou Alicí a jejím manželem Wilfredem Meynellem.

V roce 1891 manželé Butlerovi měsíc cestovali na koni po Palestině. V roce 1903 pak vyšla pod názvem Letters from the Holy Land (Listy ze Svaté země ) knížka s dopisy, které během cesty psala své matce i s 16 ilustracemi. V roce 1909 Thompsonová vydala svou druhou knihu, From Sketch Book and Diary (Ze skicáře a deníku), která obsahovala popisy některých jejích zážitků z cestování po Evropě a Africe v průběhu let. Byla doplněna 28 barevnými akvarely.[4] V roce 1922 Elizabeth Thompsonová vydala svou ilustrovanou autobiografii.[5] O svých vojenských obrazech v autobiografii napsala: „Nikdy jsem nemalovala, abych oslavila válku, ale abych zachytila její patos a hrdinství.“[2]

‎Lady Butlerová ovdověla v roce 1910, ale žila v Bansha až do roku 1922, kdy se usadila s nejmladším ze svých šesti dětí, Eileen, ‎‎vikomtesou Gormanstonovou‎‎, na hradě Gormanston v ‎‎hrabství Meath‎‎. Zemřela tam krátce před svými 87. narozeninami a byla pohřbena na ‎‎nedalekém hřbitově v obci Stamullen‎‎. ‎

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elizabeth Thompson na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. a b c d e f HODGEOVÁ, Susie. Stručný příběh žen v umění. Praha: Grada Publishing, 2021. ISBN 978-80-271-1255-5. S. 72–73. 
  3. a b Elizabeth Thompson (Lady Butler). Spartacus Educational [online]. [cit. 2022-02-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Butler, Elizabeth Thompson (1846–1933) | Encyclopedia.com. encyclopedia.com [online]. [cit. 2022-02-28]. Dostupné online. 
  5. BUTLER, Elizabeth. An autobiography. [s.l.]: London : Constable 388 s. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Elizabeth Thompson in-the-garden-of-gethsemane-noonday-looking-towards-valley-of-jehoshaphat.jpg
картины британской художницы-баталиста Элизабет Томпсон
Elizabeth Thompson in-a-cairo-bazaar.jpg
картины британской художницы-баталиста Элизабет Томпсон
Elizabeth Thompson the-start-for-the-horse-race-rome.jpg
картины британской художницы-баталиста Элизабет Томпсон (1846-1933)
Elizabeth Thompson croagh-patrick.jpg
картины британской художницы-баталиста Элизабет Томпсон
Portrait of Elizabeth Thompson.jpg
Portrait of Elizabeth Thompson
Lady butler defense rorkes drift.jpg
"The Defence of Rorke's Drift" by Lady Elizabeth Butler (née Thompson). Commissioned by Queen Victoria and inspired by survivors' accounts. Not to be confused with the painting of the same name by Alphonse-Marie-Adolphe de Neuville.
Balaclava (1876) Elizabeth Thompson, Lady Butler.jpg
'Balaclava' by Elizabeth Thompson, Lady Butler (1846-1933) in 1876
Scotland Forever!.jpg
"Scotland Forever!" is an 1881 painting by Lady Butler depicting the start of the cavalry charge of the Royal Scots Greys who charged alongside the British heavy cavalry at the Battle of Waterloo in 1815 during the Napoleonic wars."
Elizabeth Thompson abu-simbel-at-sunrise.jpg
картины британской художницы-баталиста Элизабет Томпсон