Elysium Planitia

Elysium Planitia
Poloha2N × 155E
Útvarplanina
Rozměr3 000 km
JménoKlasické albedové jméno

Elysium Planitia je planina na povrchu Marsu, která se rozkládá na severní polokouli (kousek od rovníku) okolo štítové sopky Elysium Mons. Podobně jako v případě oblasti Tempe Terra, či Tharsis, tak i v Elysium Planitia se nachází mnoho malých sopek, které tvoří výraznou vulkanickou oblast na Marsu. Jedná se tak o druhou nejvýznamnější sopečnou oblast na povrchu Marsu.[1]

Na jihu od Elysium Planitia se zvedá hornatá oblast Terra Cimmeria, která je od Elysium Planitia oddělena systémem Aeolis Mensae, na západě se pak nachází Utopia Planitia, na severu již zmiňovaná sopka Elysium Mons, dále také Hecates Tholus a Albor Tholus, na východě planina Amazonis Planitia. V severní části oblasti se nachází menší pohoří Tartarus Montes a na východě nepravidelný kráter Orcus Patera. Na jihu na hranici s hornatými oblastmi se nachází štítová sopka Apollinaris Patera.

Planina byla pojmenována v roce 1973 dle klasického albedového jména[2] na základě snímků americké sondy z programu Mariner.

Odkazy

Reference

  1. solarviews.com - Elysium Planitia [online]. [cit. 2008-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Google maps, Mars - Elysium Planitia [online]. [cit. 2007-09-07]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mars Hubble.jpg
NASA's Hubble Space Telescope took the picture of Mars on June 26, 2001, when Mars was approximately 68 million kilometers (43 million miles) from Earth — the closest Mars has ever been to Earth since 1988. Hubble can see details as small as 16 kilometers (10 miles) across. The colors have been carefully balanced to give a realistic view of Mars' hues as they might appear through a telescope. Especially striking is the large amount of seasonal dust storm activity seen in this image. One large storm system is churning high above the northern polar cap (top of image), and a smaller dust storm cloud can be seen nearby. Another large dust storm is spilling out of the giant Hellas impact basin in the Southern Hemisphere (lower right).