Emiel Mellaard

Emiel Mellaard
Emiel Mellaard v roce 1987
Emiel Mellaard v roce 1987
Osobní informace
Narození21. března 1966 (58 let)
Spijkenisse
StátNizozemsko Nizozemsko
Kariéra
Disciplínaskok daleký
Účasti na LOH1988
Účasti na MS1987
Účasti na ME1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Halové ME v atletice
zlatoHaag 1989skok daleký
stříbroGlasgow 1990skok daleký

Emiel Remco Mellaard (* 21. března 1966, Spijkenisse, Jižní Holandsko) je bývalý nizozemský atlet, jehož specializací byl skok daleký. V této své disciplíně je dosud držitelem národních rekordů v hale i pod širým nebem.[1][2]

Kariéra

Prvého výrazného úspěchu dosáhl v roce 1985 na světových halových hrách v Paříži, kde skončil pátý a v letní sezóně vybojoval na juniorském mistrovství Evropy v Chotěbuzi bronzovou medaili. O rok později skončil na evropském šampionátu ve Stuttgartu těsně pod stupni vítězů, na 4. místě. Od bronzové medaile, kterou získal Ital Giovanni Evangelisti ho dělil jediný centimetr. Na Mistrovství světa v atletice 1987 v Římě neprošel kvalifikací.

V roce 1988 reprezentoval na Letních olympijských hrách v jihokorejském Soulu, kde v kvalifikaci o dva centimetry překonal osmimetrovou hranici a postoupil do dvanáctičlenného finále. V něm předvedl nejdelší pokus v první sérii, když skočil 771 cm. Do užšího finále se tímto výkonem neprobojoval o obsadil konečné 11. místo. 19. února 1989 se stal v nizozemském Haagu halovým mistrem Evropy (814 cm). O dva týdny později na halovém MS v Budapešti skončil v kvalifikaci (742 cm).

O rok později jen těsně neobhájil titul halového mistra Evropy a na HME ve skotském Glasgowě získal stříbrnou medaili. Porazil ho jen Dietmar Haaf ze Západního Německa, který ve finále skočil o tři centimetry dál.[3] Na halovém mistrovství Evropy v italském Janově v roce 1992 obsadil 6. místo.[4] V roce 1993 se zúčastnil halového MS v Torontu, kde ve finále měřil jeho jediný platný pokus pouhých 677 cm, což stačilo na celkové 11. místo.[5]

Osobní rekordy

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Germany (state).svg
Bundesdienstflagge (Flag of the federal authorities of Germany). Under German law, federal states, municipalities, institutions or private persons are not allowed to use this flag.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Emiel Mellaard.jpg
Autor: Bogaerts, Rob / Anefo, Licence: CC BY-SA 3.0 nl
NK atletiek; Emiel Mellaard wint verspringen.