Emil Kotrba

Emil Kotrba
Narození22. února 1912
Znojmo
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí21. února 1983 (ve věku 70 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníHřbitov Šárka
Povolánímalíř, grafik, dřevorytec a ilustrátor
PodpisPodpis
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emil Kotrba (22. února 1912 Znojmo[1]21. února 1983 Praha) byl český akademický malíř a grafik, v 60.–70. letech světově proslulý malíř koní.[2] Je pohřben na hřbitově v Praze-Dejvicích U Matěje.

Život

Narodil se v rodině znojemského koželuha. V roce 1927 odešel studovat na Školu uměleckých řemesel grafiku u Petra Dillingra v Brně. Zejména se zajímal o stavbu těla zvířat. Účastnil se jako mimořádný posluchač zootechniky a anatomie přednášek profesora Koldy z anatomie na Vysoké škole zvěrolékařské v Brně kde se seznámil s Karlem Pardubským a Antonínem Hrůzou. Profesor Pardubský ho později finančně podporoval v dalším studiu v letech 1931–1937 na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Tavíka Františka Šimona.

V té době potkal Maxe Švabinského, který se stal Kotrbovým dlouholetým rádcem. Od třicátých letech až do roku 1942 působil jako profesor na Rotterově reklamní škole v Praze kde vyučoval figurální a všeobecné kreslení. V roce 1941 se oženil s Janou, rozenou Drvotovou, později měli syna Jana a dceru Danielu.

Byl aktivním jezdcem, trenérem a rozhodčím jezdeckých soutěží s kontakty na hřebčíny, zemědělská a chovatelská zařízení i závodiště jako např. v Kladrubech nad Labem, Slatiňanech, Pecínově, Písku, Albertovci, Napajedlích na Moravě, Brnířově u Domažlic, Novém Jičíně, Chuchli a Pardubicích, na Slovensku v Topoľčiankách a Šamoríně. V sedmdesátých letech udržoval styky s Jaroslavem Dražanem, rektorem Vysoké školy zvěrolékařské v Brně, spolupracoval s Vysokou školou zemědělskou v Brně s profesorem Koudelou i s Českou zemědělskou univerzitou v Praze Janem Navrátilem či Lubomírem Kratochvílem.

Dílo

Inspiroval se motivem koně a tím vytvořil světově ojedinělou kolekci dokumentující padesátileté období českého chovatelství. Jeho dílo obsahuje více než 900 grafických listů, často vícebarevných, množství olejů, kvašů, kreseb, leptů a dřevorytů. Jeho nejznámější grafikou je Hořící stáj. Patří k hlavním českým autorům ex libris kterých vytvořil kolem 750.

Třikrát se podílel na vzniku našich poštovních známek. V roce 1956 byla vydána poštovní známka v sérii Sport – Velká pardubická steeple-chase. V roce 1976 navrhl emisi známek k příležitosti celostátní výstavy Země živitelka.

Byl dlouholetým ilustrátorem časopisu Náš chov. Stal se autorem plakátů a pozvánek na akce které se týkaly jezdeckých dnů, výstav zvířat a koňských dostihů. Poprvé vystavoval v roce 1933 ve Znojmě, velmi často vystavoval v Praze. Zahraniční výstavy měl v Belgii, ve Španělsku, Vídni, v Lipsku, Cannes, v Padově, Vilniusu a mnoha dalších městech a zemích.

Ocenění

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Znojmo
  2. DUŠEK, Jaromír. Emil Kotrba : barevná grafika. V Praze: Středočeská galerie, [1985]. 1 složený list (6 stran) s. 

Literatura

  • Vzpomínka na nejslavnějšího malíře koní
  • Znojemsko, 1992, č.13.,
  • Pernica,B.: Výtvarné umění západomoravské. Jihlava 1939.
  • Pardubický deník, 24. 1. 2010
  • Výstava grafických listů a obrazů s tématem koní E. Kotrby ke stému výročí narození
  • Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2001. VI. Kon - Ky. Výtvarné centrum Chagall, Ostrava 2001. S. 112

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Emil Kotrba signatura.jpg
Emil Kotrba signatura
Kotrba Emil.jpg
Autor: Chatulov, Licence: CC BY-SA 4.0
Emil Kotrba - Český akademický malíř a grafik