Emil Martinec

JUDr. Emil Martinec
JUDr. Emil Martinec
JUDr. Emil Martinec
Narození21. ledna 1869
Horní Jelení
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí30. listopadu 1945 (ve věku 76 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánístátní úředník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emil Martinec (21. ledna 1869 Horní Jelení[1]30. listopadu 1945) byl první odborový přednosta ministerstva financí a organizátor celní služby.

Život

Pamětní deska na obecním úřadu v Horním Jelení

Pocházel z početné mlynářské rodiny. Měl pět sester a čtyři bratry. Jako třetí v pořadí se narodil 21. ledna 1869 manželům Janovi a Marii Martincovým v čp. 38 v Horním Jelení.[1] Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a v roce 1895 vstoupil do služeb finanční správy. Zpočátku pracoval u Okresních finančních ředitelství v Uherském Hradišti a v Brně, zejména v oboru spotřebních daní, a posléze se zabýval agendou nepřímých daní a monopolů u Zemského finančního ředitelství v Brně.

Na konci roku 1934 odešel do penze.[2] Zemřel dne 30. listopadu 1945.

Odborná kariéra

V celní agendě aktivně působil již od počátku své kariéry. Vynikl zejména jako inspektor finanční stráže. Už tehdy měl výborné profesní předpoklady a po vzniku samostatného československého státu byl povolán k ministerstvu financí. Ve funkci organizátora celní služby položil pevné základy československému celnímu právu. Úspěšně se vypořádal s obtížnými úkoly v oblasti organizace celní správy nové republiky a její celní hranice.

Pod jeho vedením bylo vydáno české znění vysvětlivek k celnímu sazebníku a celní sazebník upravený pro výkon tehdejší celní služby. Od prvních dnů po říjnu 1918 intenzivně pracoval na novém celním zákonu, který byl vyhlášen, včetně prováděcího nařízení, v roce 1927. Podílel se také na úpravách obchodně politických vztahů republiky směrem k zahraničním státům.

V roce 1932 se stal funkcionářem v devizové komisi a jeho zkušeností stát využíval v době hospodářské krize, kdy komise usměrňovala dovoz zboží do Československé republiky. V roce 1934 vznikla Československá obilní společnost, kde působil jako vládní komisař. Tuto funkci zastával i po 1. lednu 1935, kdy odešel do výslužby, a to až do roku 1939.

Jeho odborné znalosti se setkaly s uznáním nejen v Československu, ale také za jeho hranicemi. Pro svoji nestrannost, smysl pro spravedlnost, pracovitost a přátelskou povahu byl oblíben u svých spolupracovníků.

Odborné publikace

  • Smluvní celní sazby podle obchodních smluv s Francií a Itálií (vlastním nákladem, Praha, 1924)
  • Celní sazebník pro československé celní území : Systematické sestavení autonomních a smluvních celních sazeb se zřetelem na ustanovení obchodních smluv s Francií, Itálií a Rakouskem (Praha, 1925)
  • Seznam zboží, z něhož se vybírá daň z obratu při dovozu z celní ciziny nebo paušál za daň z obratu a daň přepychovou (Praha, Tisk. podn. Ústř. svazu čs. průmyslníků, 1926)
  • Vysvětlivky k čsl. celnímu sazebníku (Praha, 1926)
  • Celní sazebník pro československé celní území: systematické sestavení autonomních a smluvních celních sazeb, daní a dávek vybíraných při celním řízení z dováženého zboží podle stavu ze dne 15. srpna 1927 (V Praze, Průmyslová tiskárna, 1927)
  • Erläuterungen zum Čechoslovakischen Zolltarif : Zusammenstellung der amtlichen Erläuterungen zum Zolltarif vom Jahre 1906 mit allen bisher erschienenen Nachträgen (Praha, Tisk. podn. Ústř. svazu čs. průmyslníků, 1927)
  • Celní zákon (V Praze, Průmyslová tiskárna, 1928)
  • Celní sazebník pro československé celní území : Systematické sestavení všeobecných a smluvních celních sazeb, daní a dávek vybíraných při celním řízení z dováženého zboží podle stavu ze dne 1. srpna 1933 (Sestavili: Emil Martinec, Dr. Jan Dvořák, V Praze, Průmyslová tiskárna, 1933)

Odkazy

Reference

  1. a b Matrika N, Horní Jelení, 1862-1889, snímek 154, Záznam o narození a křtu
  2. Odborový přednosta Emil Martinec na odpočinek. Lidové noviny. 14. 11. 1934, s. 10. Dostupné online. 

Externí odkazy

Literatura

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Emil Martinec (1869-1945).jpg
Emil Martinec (1869 - 1945), Český organizátor celní služby.
Emil Martinec plaque in Horní Jelení.jpg
Autor: Gampe, Licence: CC BY-SA 3.0
Pamětní deska JUDr. Emilu Martincovi, Horní Jelení, Komenského nám. 114, budova obecního úřadu.