Emilie Fryšová

Emilie Fryšová
Emilie Fryšová
Emilie Fryšová
Narození23. července 1840
Praha, Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí17. ledna 1920 (ve věku 79 let)
Písek, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánípedagožka, učitelka, spisovatelka a etnografka
Citát
Pracovnice na národa roli dědičné
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emilie Fryšová původně Emilie Frischová (23. července 1840 Praha17. ledna 1920 Písek[1]) byla česká pedagožka, systematická etnografka a publicistka; jako sběratelka má zásluhu na bohatých muzejních národopisných a historických sbírkách především v oblasti jihočeských Soběslavských blat.

Život

Vystudovala dvouletý německý učitelský ústav v Praze, pokračovala kursem výuky kreslení a jazyků v Karlových Varech, kde také soukromě vyučovala. Poté nastoupila jako vychovatelka v Nußdorfu u Vídně[2]. Teprve po této povinné tříleté praxi směla složit učitelskou zkoušku, která ji opravňovala učit na měšťanských školách. Vyučovala pak na vyšší dívčí škole v Chrudimi, od roku 1873 na škole v Plzni a v roce 1886 přišla do Soběslavi. Německé příjmení Frisch(ová) si počeštila na Fryšová až po roce 1880, kdy v monarchii vstoupila v platnost Stremayrova jazyková nařízení o rovnoprávnosti českého jazyka s němčinou v úředním styku.

Fryšová byla v Soběslavi ředitelkou obecné a měšťanské školy, jakožto jedna z prvních žen-ředitelek škol v Čechách. Vydala trojdílnou učebnici dějepisu pro měšťanské školy. Přispívala do časopisů články ze své pedagogické praxe (zvl. Ženské listy) nebo národopisnými články, založenými na vlastním etnografickém výzkumu a sběratelské činnosti. Byla zakladatelkou a čestnou členkou Zemské ústřední jednoty učitelek, členkou Ženského výrobního spolku, na jehož činnost každoročně finančně přispívala, stejně jako její sestry Johanna a Kateřina[3]. V Soběslavi založila ženský spolek pro podporu chudé mládeže a dětské jesle.

Kromě učitelské práce se dlouhodobě a pilně věnovala terénnímu etnografickému průzkumu a sběratelství regionálních jihočeských památek. Jako první upozornila na etnograficky zajímavé klasické blatské kroje i kroj kozácký. Byla obětavou a uznávanou spolupracovnicí zakladatele muzea – pedagoga Karla Lustiga. Její zásluhou je v muzeu rozsáhlá národopisná sbírka – ukázka života venkovského lidu, lidového umění a tvorby obyvatel Soběslavských blat a Kozácka – severního Táborska. Název „kozácký“ nese táborský kroj pravděpodobně proto, že součásti oděvu připomínaly kozí ocásek a kozí růžky.[4] Fryšová sbírala a kupovala lidové výšivky, kroje a vzory z Blat (1500 kusů darovala Národnímu muzeu v Praze) a její sbírky svérázné krásy Blat obdivovali v roce 1895 návštěvníci Národopisné výstavy českoslovanské v Praze i roku 1898 na Národopisné, školní a průmyslové a včelařské výstavy v Soběslavi, konané na podporu otevření místního muzea.

Jméno Fryšové je také spojováno s Pískem, kde po skončení učitelské dráhy žila a napsala své tři knihy. V průběhu prvních dvaceti let 20. století také pracovala v muzeu v Písku, kde jako první uspořádala sbírku národopisného oddělení a podstatně ji rozšířila množstvím výšivek. Protože pocházely především z regionu soběslavských blat, předalo je muzeum koncem padesátých let soběslavskému muzeu výměnou za preparáty přírodnin. V píseckém muzeu jí jako kolegové a rádci mohli pomoci historik-profesor August Sedláček (rodák z Mladé Vožice) a archeolog-učitel Bedřich Dubský (z Komárova). Fryšová své poznatky konzultovala především s Čeňkem Zíbrtem, s nímž si dlouhodobě dopisovala. Na jeho radu také darovala nejcennější část svých sbírek do Národního muzea.

Emilie Fryšová zemřela v Písku náhle (na mozkovou mrtvici) v 79 letech – 17. ledna 1920 – a je zde i pochována. Sama si přála náhrobní nápis: „Pracovnice na národa roli dědičné“.

Knihy

  • Ukázky z dějin všeobecných. Pro I. třídu měšťanských škol. Plzeň, 1882
  • Ukázky z dějin všeobecných pro II. třídu měšťanských škol. (2. díl). Praha, 1887
  • Ukázky z dějin všeobecných pro III. třídu měšťanských škol. (3. díl) Praha, 1887
  • O rozhraní kroje blatského a kozáckého (1900)
  • Ornament jihočeský (velká národopisná studie s vlastními ilustracemi autorky), Soběslav, 1902 (vydala vlastním nákladem)
  • Jihočeská Blata (1913), národopisná encyklopedie, její životní dílo, vydané vlastním nákladem

Pozůstalost

  • Osobní fond (korespondence, rukopisy a tisky) je uložen ve Státním okresním archivu v Táboře, dosud není zpracován [5]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnosti při kostele Nejsvětější Trojice v Písku
  2. http://biography.hiu.cas.cz/Personal/index.php/FRY%C5%A0OV%C3%81_Emilie_23.7.1840-17.1.1920
  3. Výroční zprávy Ženského výrobního spolku z let 1875-1913, dostupné online
  4. Archivovaná kopie. sweb.cz [online]. [cit. 2007-06-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-06-11. 
  5. Archivovaná kopie. www.badatelna.eu [online]. [cit. 2020-06-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-26. 

Literatura

  • S. Brouček - R. Jeřábek (editoři): Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. Praha 2007
  • Marie Prunerová-Roudná (1877–1955): Ředitelka Emilie Fryšová in: Jubilejní sborník Městského musea v Soběslavi (1897-1947), 1947, s. 54-55

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Emilie Fryšová (1840-1920).jpg
Emilie Fryšová (1840-1920), česká pedagožka, zanícená etnografka a publicistka