Enfant terrible
Enfant terrible [ãfã teríbl], francouzsky „hrozné dítě“, „postrach rodiny“; dítě, které všechny uvádí do rozpaků svou upřímnou prostořekostí a působí tak ve společnosti drobné skandály. V přeneseném významu se jedná i o člena nějakého uskupení (nikoli nutně rodiny), který má výrazně specifické (kontroverzní) jednání.
Historie
O tom, kdy se z běžné věty stalo okřídlené úsloví, se názory rozcházejí. Podle jedné verze to způsobil francouzský architekt L'Enfant, který ve službách Thomase Jeffersona plánoval město Washington, D.C. a svými nápady působil různé nesnáze, takže ho Jefferson – s tímto povzdechem – brzy vyhodil. Naproti tomu také francouzský karikaturista Paul Gavarni nazval jednu sérii svých karikatur tímto titulkem.
Charakteristika
V přeneseném smyslu prostořeký, nezdvořilý člověk, který nečekaně říká nepříjemné věci a nedbá na společenské zvyklosti. Případně vůbec výstřední člověk, „originál“, který ve společnosti působí trapné situace. V současnosti[kdy?] se označení enfant terrible často chápe téměř jako lichotka, poklona něčí originalitě, odvaze a upřímnosti.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Enfant terrible na anglické Wikipedii.
- ↑ VACHTL, Jiří. ODS přichází o své „enfant terrible“. Novotný oznámil, že ve straně skončí. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2021-03-17 [cit. 2021-03-18]. Dostupné online.
- ↑ RAMBOUSKOVÁ, Michaela. „Zachovali se ke mně uboze.“ Bouřlivák a provokatér Novotný končí v ODS. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz, 2021-03-17 [cit. 2021-03-18]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Encyklopedické heslo Enfant terrible v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích
Média použitá na této stránce
Autor: Tomáš Holata, Licence: CC BY 3.0
Pavel Novotný s Multikárou MČ Řeporyje dne 19. Dubna 2021 na demonstraci před Ruskou ambasádou po oznámení podezření, že agenti ruské GRU byli zapojeni do výbuchu ve Vrběticích.