Erik De Clercq

Erik De Clercq
Narození1941 (82–83 let)
Dendermonde
Alma materKatolická univerzita v Lovani
PracovištěLovaňská katolická univerzita
Oboryantivirotikum, vývoj léku, lékařství, mikrobiologie, imunologie, virologie a boj proti AIDS
OceněníEuropean Inventor Award (2008)
Cena dr. Paula Janssena za biomedicínský výzkum (2010)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ111363583 (2010)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erik De Clercq (* 28. března 1941, Dendermonde, Východní Flandry, Belgie) je belgický lékař, mikrobiolog a imunolog. Podílel se na objevení léků proti HIV/AIDS. Spoluzaložil Mezinárodní společnost pro antivirový výzkum a stal se jejím druhým prezidentem.

Život

Narodil se ve Vlámském regionu v Belgii ve městě Dendermonde. Jeho otec pracoval v továrně na hnojiva a o nedělích brával syna do laboratoří. Během školních let byl de Clercq výborným studentem a od střední školy doučoval své spolužáky. Poté, co vystudoval medicínu na Katolické univerzitě v Lovani, se zaměřil na výzkum v oboru mikrobiologie a imunologie na Rega institutu, kde od roku 1972 vedl Laboratoř virologie.

Spolupráce s Antonínem Holým

S českým chemikem Antonínem Holým z pražského ÚOCHB byl v kontaktu od roku 1976, kdy se setkali na sympoziu v Göttingenu, a v rámci své spolupráce si zapsali celkem patnáct patentů. Objevili novou třídu antivirotik – acyklické nukleosidfosfonáty. Mezi nimi je asi nejvýznamnější Tenofovir, který se podílí na prevenci a léčbě AIDS a využít jej lze i proti hepatitidě B. Uplatnění této látky bylo navrženo pouhé dva roky poté, co byl HIV objeven. Holý, jakožto vynikající chemik, látky navrhoval, a mikrobiolog de Clercq je testoval proti virům, spolu tak dokázali položit základy antivirové léčby, a to hned u jednoho z nejnebezpečnějších a nejobávanějších onemocnění. Osobně se vídali jen zřídka na konferencích, a většina jejich spolupráce tak probíhala korespondenčně mezi Prahou a Lovaní.

Výroba jimi vynalezených antivirotik však nebyla pro farmaceutické společnosti příliš lákavá a společnost Bristol-Myers, která ji podporovala, později vývoj zastavila. V roce 1990 ale patenty skoupil malý podnik Gilead Sciences v čele s Johnem C. Martinem, jenž byl předtím u Bristol-Myers a který věřil v úspěch nových látek. Ten dokázal léčiva prosadit v globálním měřítku a v následujících letech se začaly objevovat léky běžně na trhu. Tuto trojici společníků (Holého, de Clercqa a Martina) označuje název „Holý Trinity“, jenž vymyslel de Clercq, když byl s Holým v Olomouci u Sloupu Nejsvětější Trojice.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Erik De Clercq na anglické Wikipedii.

  1. Hyde Park Civilizace: Erik De Clercq — Česká televize. Česká televize [online]. Copyright © [cit. 04.05.2021]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/219411058090302-erik-de-clercq

Literatura

  • LOECKX, Renilde. Trojúhelník studené války: jak vědci na Východě a Západě pokořili HIV. Přeložil Jaroslav KURFÜRST. Praha: Academia, 2019. Galileo. ISBN 978-80-200-3008-5.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Wikidata-edit.svg
Autor: Krassotkin, Licence: CC BY-SA 3.0
Wikidata edit icon.
MW - Université de Tours - Erik de Clercq.jpg
Autor: MW, Licence: CC BY-SA 4.0
Portrait de Erik de Clercq