Erlebachova bouda

Erlebachova bouda
Erlebachova bouda s kaplí sv. Františka z Assisi
Erlebachova bouda s kaplí sv. Františka z Assisi
Základní informace
Výstavba1784 / 1985
Další majiteléIgnaz Hollmann
Franz Erlebach
František Kukačka-Erlebach
PZO Centrotex
Současný majitelsoukromý vlastník
Poloha
AdresaŠpindlerův Mlýn, ČeskoČesko Česko
PohoříKrkonoše
Nadmořská výška1148 m n. m.
Souřadnice
Další informace
Webhttp://www.erlebachovabouda.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erlebachova bouda (německy Erlebachbaude) je horská bouda, která slouží jako hotel. Nalézá se v nadmořské výšce 1148 m, pod horou Malý Šišák v hlavním hřebeni Krkonoš. Jde o hlavní část Resortu sv. František, do něhož náleží také Josefova bouda, penziony Martin a David, a vila Tereza. Náleží k základní sídelní jednotce Špindlerovka v obci Špindlerův Mlýn.

Historie

První dřevěnou stavbu na tomto místě postavil roku 1784 Ignaz Hollmann, od jehož potomků ji v roce 1885 zakoupil Franz Erlebach a v době počínajícího turistického ruchu ji pojmenoval po sobě. Jeho dcera Karolína se vdala za Filipa Erbena a měli spolu syna Reinharta Erbena, významného místního fotografa. Ten však roku 1915 padl v I. světové válce, následujícího roku zahynul nešťastnou náhodou i jeho otec Filip.

Ovdovělá Karolína pak roku 1922 adoptovala Františka Kukačku – původem Jihočecha, který roku 1919 přišel do převážně německých Krkonoš sloužit u československé finanční stráže. Kukačka-Erlebach (převzal dívčí jméno své adoptivní matky) se s novým prostředím dokonale sžil, ve 20. letech přestavěl boudu na malý luxusní hotel (mj. díky výhodně získanému mobiliáři se zrušeného hotelu Palast v Berlíně) a jako hoteliér „Kukuk-Erlebach“ si vydobyl respekt špindlerovských občanů, československých úřadů i pozdějších jednotek Sudetoněmeckého Freikorpsu, přestože se netajil svým československým smýšlením a ještě v roce 1938 byl v uniformě připraven bránit republiku a zásoboval jednotku československých vojáků ve Slezském sedle.

V průběhu II. světové války Kukačka-Erlebach připravoval přestavbu rodinné boudy, ke které patřila i velká Gabí bouda (patřící jeho nevlastní sestřenici Gabriele Erbenové). Na konci války měl již připravené velké zásoby stavebního kamení i dřeva, protiněmecké nálady v osvobozeném Československu a znárodňovací aktivity však neumožnily tuto přestavbu realizovat. Kukačka-Erlebach se stal trpěným soukromým ubytovatelem a na boudě jeho rodina hospodařila až do roku 1961, kdy podlehli tlaku úřadů a v říjnu toho roku nechali boudu převést na tehdejší PZO Centrotex. K tomuto účelu sloužila do roku 1968, kdy ji rodina Kukačky-Erlebacha definitivně opustila a na poslední chvíli se jim podařilo zachránit několik sad nádobí, negativů apod. jejich téměř utajeným převezením do vrchlabského muzea.

Neúprosné chátrání opuštěné boudy skončilo v roce 1981, kdy byla rozpadající se stylová dřevěnka stržena a roku 1985 na jejím místě Centrotex otevřel šestipodlažní rekreační objekt s rozlehlým zázemím. Tento nový hotel však znamenal značný a do značné míry nevítaný zásah do místního krajinného rázu (dosud prezentovaný například stylovou budovou Vojenské zotavovny či původní zotavovny Ministerstva vnitra).

V roce 1998 si ji nejprve pronajali a poté odkoupili manželé Martina a Jiří Tomáškovi, kteří ji spojili s Josefovou boudou a dalšími budovami do komplexu pod jedním vedením nazvaného Resort sv. František.

V roce 2011 došlo k přestavbě Erlebachovy boudy, a posléze v letech 20132014 k ní byla dostavěna veranda směrem k silnici (napodobující styl tradičních krkonošských staveb). Dále proběhla dostavba prostor pro wellness směrem ke kapličce sv. Františka. V současné době se dokončuje dostavba západního křídla hotelu, Erlebachovy stodoly.

Webkamery

Pro příznivce moderních technologií byla na střechu domu po rekonstrukci umístěna otočná webkamera společnosti COMAnet, poskytující celodenní streamové video. Na přilehlé Josefově boudě je umístěna pevná webkamera, která naopak nabízí pevný pohled na samotnou Erlebachovu boudu, a to v HD kvalitě.

Dostupnost

Motorovým vozidlem jsou dostupné z údolí Labe po silnici mezi Špindlerovým Mlýnem a Špindlerovou boudou, která slouží zároveň jako cyklotrasa K15.

Pěší přístup je možný po turistických trasách:

Galerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Stripe-marked trail yellow.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - žlutá.
Stripe-marked trail green.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - zelená.
Stripe-marked trail blue.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - modrá.
Erlebachova bouda 5.jpg
Autor: Jiří Erben, Licence: CC BY-SA 3.0
Panoramatický pohled od Erlebachovy boudy do údolí Bílého Labe nad Špindlerovým Mlýnem.
Erlebachova bouda 1.jpg
Autor: Jiří Erben, Licence: CC BY-SA 3.0
Krkonoše - historické stavby pod Malým šišákem: Vojenská zotavovna (dříve Adolfova bouda), Erlebachova bouda, Gabí bouda (za EB, je vidět jen část střechy), penzion David, penzion Martin, vila Tereza, bezejmenný objekt, rekreační chata Ministerstva vnitra a Josefova bouda.
Erlebachova bouda 2.jpg
Autor: Jiří Erben, Licence: CC BY-SA 3.0
Krkonoše - komplex Erlebachovy a Josefovy boudy: Erlebachova bouda, penzion David, penzion Martin, vila Tereza, "Vnitro" a Josefova bouda.
Erlebachova bouda 3.jpg
Autor: Jiří Erben, Licence: CC BY-SA 3.0
Ikona Panny Marie v Erlebachově boudě.
Erlebachovy boudy.JPG
Autor: O. Mejsnar, Licence: CC BY-SA 3.0
Komplex Erlebachových bud v Krkonoších, pohled přes údolí Bílého Labe
Erlebachova bouda 4.jpg
Autor: Jiří Erben, Licence: CC BY-SA 3.0
Erlebachova bouda (v nedokončeném rekonstrukčním stavu) a kaple sv. Františka z Assisi.
Svatý František z Assisi kaplicka2.jpg
Autor: Jiří Erben, Licence: CC BY-SA 3.0
Kaple sv. Františka z Assisi u Erlebachovy boudy v Krkonoších pod horou Malý šišák.