Ernemann
Ernemann | |
---|---|
Základní údaje | |
Datum založení | 1889 |
Datum zániku | 1926 |
Nástupce | Zeiss Ikon |
Zakladatel | Heinrich Ernemann |
Adresa sídla | Ernemann Building, Německo |
Souřadnice sídla | 54°21′42,77″ s. š., 10°8′42,5″ v. d. |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Ernemann-Werke AG byla německá společnost na výrobu fotografických a filmových kamer a kinoprojektorů se sídlem v Drážďanech.
Dějiny
Založení
Obchodník Heinrich Ernemann, který žil v Drážďanech od roku 1876 a pocházel z Eichsfeldu, se v roce 1889 podílel na výrobě kamer Wilhelma Franze Matthiase v Pirnaer Strasse v Drážďanech. Název jejich společnosti byl „Dresdnerova továrna na fotografické přístroje Ernemann & Matthias“. Poté, co Matthias opustil společnost v roce 1891, Ernemann v roce 1892 přesunul společnost z Güterbahnhofstrasse 10 na ulici Kaulbachstrasse.
Výroba fotoaparátů
Následující roky se vyznačovaly expanzí společnosti a častými změnami provozoven. V té době společnost již vyráběla několik typů fotoaparátů, které čekaly na udělení patentu. V roce 1898 se společnost přestěhovala do nové tovární budovy Ernemann-Werke na Schandauer Strasse. V roce 1899 se společnost transformovala na „Heinrich Ernemann, Aktiengesellschaft für Camerafabrikation v Drážďanech“. V témže roce koupil Ernemann společnost „Ernst Herbst & Firl, továrnu na fotografické přístroje“ v Görlitzu. V roce 1903 se poprvé objevila známá ochranná známka, Lichtgöttin - bohyně světla, kterou všechny výrobky Ernemann nosily až do konce roku 1920.
Výroba filmových projektorů
Když jeho syn Alexander Ernemann (1878–1956) vstoupil do továrny na fotoaparáty, stala se dalším zaměřením výroba filmových projektorů. V roce 1908 společnost Ernemann AG vyráběla své první vlastní objektivy (Ernar, Ernoplast), které dříve získala od optického institutu C. P. Goerz AG Berlin a Carl Zeiss Jena. Následující rok společnost vyrobila 35 mm projektor „Imperator“, pravděpodobně nejúspěšnější filmový projektor před první světovou válkou. V roce 1917 byl název změněn na „Ernemann-Werke AG v Drážďanech“. V roce 1920 vstoupil Ernemann do zájmové skupiny se společností Friedrich Krupp AG. Výsledná společnost „Krupp-Ernemann Kinoapparate AG“ se zabývala výrobou a prodejem filmových projektorů. Spolupráce byla vyjádřena novou ochrannou známkou: Dříve používaná ochranná známka, bohyně světla, byla nahrazena třídílným maltským příčným ozubením na třech kruzích Krupp.
Všechny produkty Ernemann od té doby používají nové logo. V roce 1923 byla přesunuta do stávající tovární budovy na Schandauer Straße, jejíž silueta věže později obsahovala logo VEB Pentacon. Od té doby v budově sídlí Technischen Sammlungen Dresden (Drážďanské technické sbírky).
V továrně, kterou založil Ernemann v Bannewitzu v roce 1919, se od roku 1920 do roku 1928 vyráběly velké fotografické desky. V roce 1938 zde začala výroba kinofilmového projektoru „Ernemann VIIB“ o průměru 35 mm. Toto zařízení se rychle stalo bestsellerem, bylo exportováno do celého světa a mnohokrát zkopírováno. Stroje této série byly vyráběny až do 70. let 20. století a lze je v kinech najít dodnes (2020) díky jejich enormní odolnosti.
Od 50. let 20. století společnost Zeiss-Ikon AG vyráběla filmové projektory značky Ernemann, další vývoj „Ernemann VIIB“ (modely Ernemann VIII, VIIIb, IX, X, 12). Od roku 1999 společnost „Ernemann CineTec GmbH“ se sídlem v Kielu vyrábí filmové projektory, jejichž modelové řady se také nazývají Ernemann (od roku 2005 „Ernemann 14“, od roku 2007 „Ernemann 18“). Nechala si značku zaregistrovat u Německého úřadu pro patenty a ochranné známky (DPMA) pod číslem 300701. 28 V únoru 2013 byla ochranná známka vymazána podle § 47 zákona o ochraně ochranných známek.
Ermanox
Jedním z nejdůležitějších úspěchů závodu v oblasti konstrukce fotografických přístrojů je výroba fotoaparátu Ermanox v roce 1924, který se stal známým zejména díky práci novináře Ericha Salomona. Ludwig Bertele vyvinul objektiv Ernostar pro Ermanox v roce 1923. S intenzitou světla 1: 2 to byl v té době nejjasnější sériově vyráběný objektiv na světě. Ermanox umožnil fotografům pracovat za podmínek, které dříve nebylo technicky možné zvládnout, například v noci nebo během divadelních představení. V následujícím roce by se rychlost objektivu Ernostar mohla dále zlepšit na 1: 1,8.
Fúze se Zeiss-Ikon
V roce 1926 se společnost „Ernemann-Werke“ spojila s optickým institutem C. P. Goerz a Contessa-Nettel a vytvořila Zeiss Ikon.[1] Tato fúze po 37 letech ukončila historii rodinného podnikání. Heinrich Ernemann byl členem dozorčí rady nově vytvořené společnosti. Vzhledem k tomu, že Ernemann byl zavedeným jménem s velmi dobrou pověstí, některé značky Ernemann převzala společnost Zeiss Ikon a pokračovaly několik let. Platilo to zejména pro odvětví kinematografie. Optický institut C. P. Goerz a Ernemann se museli zavázat, že nebudou vyrábět žádné další objektivy, ale budou je kupovat od společnosti Carl Zeiss v Jeně. V roce 1947 byl drážďanský závod na příkaz sovětské okupační moci vyvlastněn a později převeden na státní podnik.
Filmové projektory (výběr)
Filmový projektor Imperator, kolem roku 1910, Technické sbírky Drážďany
Vedení filmu ve stroji Ernemann IV, Stockholms Filmskola
Ernemann VIII z kina Millstatt, nyní v Klagenfurtském kině
Tři stroje Ernemann VII b v bývalém divadle Esplanad / Parkett ve Stockholmu
Dva moderní projektory Ernemann v divadle Skandia ve Stockholmu
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ernemann na německé Wikipedii.
- ↑ Zeiss Ikon na stránkách Camerapedia
Literatura
- Peter Göllner: Ernemann Cameras. Die Geschichte des Dresdner Photo-Kino-Werks. Mit einem Katalog der wichtigsten Produkte. Wittig Fachbuchverlag, Hückelhoven 1995, ISBN 3-930359-29-4.
- Klaus-D. Müller: Ernemann Dresden 1892–1926: Photographica-Bibliothek. Band 4. Book on Demand, Norderstedt 2009, ISBN 978-3-8391-2440-6.
- Kirsten Vincenz u. a. (Hrsg.): Fotoindustrie und Bilderwelten. Die Heinrich Ernemann AG für Camerafabrikation in Dresden 1889–1926. Verlag Christof Kerber, Bielefeld 2008, ISBN 978-3-86678-207-5.
- Dorit Oehme: Als in Bannewitz die Schlote qualmten. Die Ernemann-Werke fertigten in Bannewitz Fotoplatten. In: Sächsische Zeitung Freital, 16. Juni 2016
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Ernemann na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Dr. Bernd Gross, Licence: CC BY-SA 4.0
Filmprojektor Imperator, um 1910, Ernemann AG; Exponat in den Technischen Sammlungen Dresden
Autor: Biser Todorov, Licence: CC BY-SA 4.0
Ernemann Egneton cine-machine, early twentieth century.
Autor: Holger.Ellgaard, Licence: CC BY-SA 4.0
Filmprojektor Zeiss Ikon Ernemann IV
Autor: 113 zehn, Licence: CC BY-SA 3.0
Filmprojektor ERNEMANN VIIIB aus dem Kino Millstatt, jetzt im Kinomuseum Klagenfurt
Autor: Aconcagua, Licence: CC BY-SA 3.0
Ernoflex, Ernemann AB, Dresden. 9x12 cm - Patent-Reflexkamera, 1923-27
Autor: self, Licence: CC BY-SA 3.0
Gebäude der Technischen Sammlungen Dresden, Symbolgeber der Firma de:Pentacon
Autor: Towpilot, Licence: CC BY-SA 3.0
Projection Booth of The Esplanad/Parkett Theater in Stockholm, Sweden, with three Brenkert Enarc BX models.
Heinrich Ernemann Werke 1900
Autor: Holger.Ellgaard, Licence: CC BY-SA 3.0
Skandia teatern, Stockholm, maskinrum med två Ernemnann lamphus på Philips DP70 projektorer