Ervin Zádor

Ervin Zádor
Narození7. června 1935
Budapešť
Úmrtí28. dubna 2012 (ve věku 76 let)
Linden
Povolánívodní pólista, trenér vodního póla, trenér plavání, masér, restauratér, hoteliér, plavčík a taneční mistr
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Vodní pólo na LOH
zlatoLOH 1956Vodní pólo

Ervin Zádor (7. června 1935 Budapešť29. dubna 2012 Linden) byl maďarský vodní pólista, hráč klubu Vasas Hajógyár a olympijský vítěz z olympiády v Melbourne 1956, kde v 5 zápasech vstřelil 5 branek. Olympijský turnaj se konal v době těsně po sovětské invazi do Maďarska a v zápase mezi SSSR a Maďarskem, ke kterému došlo ve finálové skupině, se dala očekávat oboustranně velmi tvrdá hra. Ervin Zádor v tomto zápase vstřelil 2 branky a minutu před koncem za stavu 4:0 pro Maďarsko jej hráč SSSR Valentin Prokopov udeřil do oka a způsobil mu tak krvavé zranění, po kterém musel být z důvodu výtržností diváků zápas předčasně ukončen. Obrázky zraněného Ervina Zádora obletěly celý svět a daly tak vzniknout označení Melbournská krvavá lázeň. Zádor později k tomu poznamenal: „Myslel jsem pouze na to, jestli budu moci hrát v příštím zápase.“ K dalšímu zápasu z důvodu silného otoku oka Zádor nenastoupil, Maďarsko v něm porazilo Jugoslávii 2:1 a zajistilo si tak zlaté medaile. Po olympiádě v Melbourne většina maďarských sportovců včetně Ervina Zádora emigrovala. Ervin Zádor se usadil v USA, kde chvíli zkoušel hrát vodní pólo, ale úroveň tohoto sportu v Americe byla tak slabá, že jej to brzy přestalo bavit a začal trénovat mládež. Poslední roky života strávil v Lindenu v Kalifornii, kde až do smrti pracoval na místní základní škole jako trenér sportovních plaveckých tříd.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here was specified in 2023 guidelines.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here was specified in 2023 guidelines.